Több mint 30 milliárd forintot különített el a 2019-es Európai Makkabi Játékokhoz (EMG) szükséges sportlétesítmények kiépítésére a kormány. A csütörtökön megjelent határozat értelmében a beruházáshoz már az idei költségvetés terhére 2 milliárd forintot biztosítanak, ráadásul ebben nincs benne a tervpályázat lebonyolítására és a kiviteli tervek elkészítésére jóváhagyott további bő 1,6 milliárd. Jövőre már csak a kivitelezésre 12,8 milliárd áll majd rendelkezésre, 2018-ban pedig ennél is nagyobb, 15,3 milliárdos keretet kap a költségvetésben.
Zoom
Most akkor ki a kirekesztő?... (A kép a cikk alján látható reklámfilmből származik.)
Az Európai Makkabi Játékok az európai zsidó közösség multisporteseménye, amelyet négyévente, két esztendővel a zsidó olimpiaként is ismert és mindig Izraelben rendezett Makkabi Világjátékok után tartanak meg. A legutóbbi ilyen verseny 2015 nyarán Berlinben volt, s novemberben döntöttek a 2019-es helyszínről, akkor Budapest Bázelt előzte meg. Ez idő tájt a hazánk történetének eddigi legnagyobb multisporteseményeként beharangozott EMG létesítményigényéről még nem igazán esett szó, előzetesen Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter is csak a 2,1 milliárdos szervezési költségekről beszélt.
A hírek lassan csordogáltak, ám a most közzétett 30 milliárdos maximális keret így is többeket meglepett. A hatalmas összeget látva főként az aggasztja a szakértőket, a közvéleményt, hogy a fejlesztések költsége a vizes világbajnoksághoz hasonlóan száll-e el. Különösen úgy, hogy a kormányzat részéről ugyanaz a Seszták Miklós fogja össze a beruházást, mint aki a vb-t is menedzseli.
Azt eddigi is tudni lehetett, hogy a sportlétesítmények a budapesti Aréna pláza, illetve az MTK stadionja közötti területen, részben az egykori Taurus gumigyár helyén épülhetnek meg.
Ez utóbbi ingatlan megvásárlásáról már tavaly december végén döntött a kabinet: az akkori határozat értelmében legfeljebb 500 millió forintot szántak a tranzakcióra, ami mostanra le is zárult. Sőt május legvégén már az itteni bontási munkálatokra is kiírtak egy közbeszerzést, a nyertesnek 52 különböző épületet, építmény, vagy éppen vasúti pályaszakaszt kell elbontania legfeljebb 270 nap alatt. A 444 úgy tudja, az is adott, hogy ki végezheti el a munkát. Az egyik feltételnek – miszerint a nyertesnek rendelkeznie kell egy legalább nettó 800 milliós bontási referenciával – ugyanis kizárólag az a Föld-Trans 2001 Kft. felel meg, amely a Puskás-stadionnál is elnyerte (az elmúlt évek egyetlen ilyen méretű) bontási munkáját.
Annak ellenére egyébként, hogy a volt gumigyár területén már a munkálatok megkezdését tervezik, a teljes kiszemelt ingatlanegyüttes még mindig nem áll rendelkezésre. A mostani döntés alapján ugyanis a Józsefvárosi pályaudvar területén is meg kell vásárolni még egy telket ahhoz, hogy az építkezések megindulhassanak, bár ezzel szinte biztosan nem lesz gond.
A múlt heti kormányhatározat egyik leginkább meglepő eleme – a beruházás méretén túl – az, hogy a fejlesztési tárcát vezető Seszták Miklós milyen nagy szerepet kap a projektben. Korábban ugyanis úgy hírlett, hogy a Európai Makkabi Játékokat az MTK – illetve a Fidesz részéről a klub elnöke, Deutsch Tamás – foghatja össze. A Kerepesi úti Sportpark névre keresztelt komplexum fejlesztési tervpályázatát például még az egyesület írta ki, sőt, ők kapják meg az ehhez köthető feladatokra a már említett 1,6 milliárd forintot is. Ehhez képest az infrastruktúra kialakítását – és így bizonyos szempontból a kincstárnoki szerepet is, hiszen a költségek nagy része itt jelentkezik – tulajdonképpen teljes egészében Sesztákra bízta a mostani kormányhatározat. A fejlesztési miniszternek van már tapasztalata ezen a területen: ő felügyeli a kabinet részéről a vizes világbajnokságot is.
Más kérdés, hogy hosszabb távon – legalábbis a jelenlegi tervek alapján – a létesítmények vagyonkezelését az MTK-ra hagyják majd. A klub saját honlapján a kormányhatározatot kommentáló bejegyzésében az írta: a sportkomplexum a hazai zsidó és nem zsidó közösségek számára fog oktatási, sportolási és szórakozási lehetőségeket biztosítani. Emellett ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy a létesítmények új lehetőségeket biztosíthatnak majd az MTK utánpótlás-nevelő munkájának.
A mostani elképzelések szerint az EMG nem minden versenyszámát tartanák a Kerepesi úton, a Sportparkban. A volt gumigyár területe adottságai miatt főleg a teremsporthelyszíneknek felelhet meg, a Józsefvárosi pályaudvaron pedig labdarúgó-edzőpályákat építhetnek (ami abból a szempontból logikus, hogy ez a terület esik közelebb az MTK stadionjához). Az úszóversenyek valószínűleg a világbajnokságra kialakított, illetve megújuló létesítményekben lehetnek - írja a Magyar Nemzet.
Frissítés: a Jobbik inkább a magyarokra költené a pénzt
Alább olvasható a közleményük.
Ne Maccabi-játékokra herdáljon el tízmilliárdokat a kormány!
A Jobbik ellenzi, hogy a kormány 30 milliárd forintot herdáljon el a Maccabi-olimpiára, amelyre korábban még "csak" 2,1 milliárd forintot különített el.
Akkor a kormányzati kommunikációban a játékok egy, az ország szempontjából hasznos, olcsó rendezvényként jelent meg. Mára ott tartunk, hogy az Orbán-kabinet legutóbbi rendeletében már egy 30 milliárd forintból felépített sportkomplexumra különített el keretet. A tízenötszörös költségemelkedés világviszonylatban is egyedülállónak számít.
Az Orbán-kabinet már eddig is rengeteg közpénzt pazarolt el a túlárazások és a haverok zsebeinek kitömése érdekében. Ezért kerül az előzetes tervekhez képest többszörösébe a vizes vb, vagy akár az új Puskás Stadion megépítése is.
Abban is biztosak vagyunk, hogy a Maccabi játékokra elkülönített tízmilliárdokat sem tudnák korrupciómentesen felhasználni. A Jobbik ebből az összegből kórházak, szakrendelők fejlesztését, illetve a gyermek és szabadidősportok támogatását szorgalmazza. Sok szülő például azért nem tudja rendszeres, egyesületi szinten sportoltatni gyermekét, mert nem győzi fizetni a tagdíjat. Véleményünk szerint ha már a kormány lefújta a 2024-es rendes olimpiai pályázatot, akkor az Európai Maccabi Játékokra sincsen most szükség.
Jobbik Sportkabinet, Szilágyi György országgyűlési képviselő
Kapcsolódó: