A Tévé Ügyvédje című műsor már többször foglalkozott a Négy Mancs állatvédő szervezettel, a műsor többször mutatott bizonyítékot arra, hogy az egyesületet nem mindig az állatvédelem vezérli cselekedeteiben (értsd: üzleti érdekből hazudoznak, hamisítanak, manipulálnak, mint azt a legutóbbi eset - de ez is - bizonyítja - a szerk.). A Négy Mancs célkeresztjébe ismét a magyar nyúltartás került, az akció mögött viszont gazdasági motivációt sejt Pallós László országos állatvédelmi főfelügyelő.
A szakember tájékozódott az interneten terjedő videoklipről, amely állítólag a Magyarországon tenyésztett nyulak sanyarú tartási körülményeit mutatja be. Ezt követően kijelentette: azon a telepen, amelyen az állítólagos videoklip készült, a képeken ábrázolt módon és technológiával nem tartanak nyulat.
Pallós László emlékeztetett: a Négy Mancs szervezet már nem először próbálkozik a magyar nyúltartás "besározásával", ám a mintegy másfél évvel ezelőtti akciót még sikerült idejében leállítani.
Az országos állatvédelmi főfelügyelő ismertette: az Olívia Kft. svájci érdekeltségű vállalkozás. A cég nyolc évvel ezelőtt azért jött Magyarországra, mivel itt a nyúltartás önköltsége lényegesen alacsonyabb, mint az alpesi országban. A vállalkozás a Svájcban szokásos tartástechnológiai előírásokat alkalmazza, és egyeztetett a svájci állatvédő szervezetekkel is ez ügyben.
Az egyeztetés eredményeként jött létre az úgynevezett boldog nyúlketrec. E technológia alkalmazása során a nyulakat a szokásosnál lényegesen nagyobb területen helyezik el. Ez 10-15 százalékkal rosszabb takarmányhasznosulást jelent, mintha hagyományos tartástechnológiával tartanák őket, azonban a cég ezt a veszteséget vállalja annak érdekében, hogy áruja minden szempontból kifogástalan legyen.
A nyúltartásra külön technológiai előírások nem vonatkoznak, még az unióban sem - mutatott rá Pallós László. Erről várhatóan a hónap végén egyeztetnek majd Strasbourgban. A szakember jelezte, hogy az állatvédő szervezet magyar tagja vélhetően már nem működik, mivel az említett videoklipet tudomása szerint a svájci Négy Mancs készítette.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: