A Duna Híradó összefoglalója:
Korábban írtuk: Olvasónk tudósítása:
Ma délelőtti friss adalék az ukrán krízishez: az orosz határtól 150 km-re fekvő Szlavjanszkban a 25. ukrán légideszant hadosztály átállt a "lázadók" táborába, a helyi rendőrség itt is, csakúgy mint a többi kelet-ukrajnai városban csak áll szemben a tüntetőkkel, de eszük ágában sincs teljesíteni a Kijevből adott parancsokat. A teljesen illegitim kormány által felbérelt lengyel és az USA által fizetett nemzetközi zsoldosok (mintegy 450 fő összesen) pedig az ukrán hadsereg nélkül nem nagyon mernek belevágni bármiféle akcióba. (Ez mégsem ugyanaz mint lesből lődözni, mint egykor a Majdan-tüntetőkre és a velük szemben álló rendfenntartó Berkut-legényekre.)
Zoom
Szlavjanszki "terroristák" várják az ukrán támadást (kép: vk.com)
Az ukrán hadseregnek több páncélosa vontatva érkezett Szlavjanszk alá. Vagy üzemanyaguk nincs, vagy nem ugrik be a motor. Jacenyuk (a zsidó bankár), Turcsinov (a baptista lelkész), Tagnyebuk (a nőgyógyász) és a többi szedett-vedett politikai kalandor új meg új határidőket jelöl ki a "terroristaellenes művelet" kezdetére.
Eddig egyetlen súlyos sebesültje van az eseményeknek: a hadsereg egyik páncélosából egy sorozattal nagy vitézen lekaszálták egy család személygépkocsiját. A családfőt megoperálták a szlavjanszki kórházban, de még nincs túl az életveszélyen.
Tegnapelőtt titkos villámlátogatást tett Kijevben a CIA vezetője John Brennan, minekután Turcsinov villámgyorsan meghirdette a bukdácsoló "terroristaellenes műveletet" - nyilván parancsot kapott rá. Csakhogy az orosz határon ott áll a 40-50 ezer fős jól felszerelt orosz elit alakulat, ez okozza a főfájást Varsótól Vancouverig.
Kiciluk Nikola
Harkov
Korábban írtuk: Turcsinov elindítja a "terrorellenes" hadműveletet - közben Ukrajna föderalizációjának lehetőségét is meglebegteti
Olekszandr Turcsinov ukrán ügyvivő államfő nem zárja ki azt, hogy Ukrajnában a május végi elnökválasztással egy időben népszavazást tartsanak az ország föderalizációjáról. Turcsinov figyelmeztetett, hogy Kelet-Ukrajnában a hadsereg bevetésével kezdetét veszi a "terrorellenes művelet".
Turcsinov erről a parlamenti frakcióvezetők és bizottsági elnökök tanácskozásán beszélt - jelentette az UNIAN hírügynökség. Meggyőződését fejezte ki, hogy egy ilyen referendumon az ukránok többsége "az oszthatatlan, független, demokratikus és egységes Ukrajnára" fogja adni a szavazatát.
Turcsinov arra figyelmeztetett, hogy Kelet-Ukrajnában a hadsereg bevetésével kezdetét veszi a "terrorellenes művelet", ha a lázadók nem teszik le a fegyvert. Szerinte hamarosan stabilizálódik a helyzet a Donyec-medencében.
Korábban írtuk: Egy helyben topog az ukrán válság kapcsán az ENSZ BT - Kína is a válság rendezésében bízik
Kína és Németország azt reméli, hogy az ukrajnai válság nem terjed tovább, s az országhatárok önkényes megváltoztatása nem válik követhető példává - erről a két ország külügyminisztere beszélt hétfőn Pekingben.
Frank-Walter Steinmeier és Vang Ji tárgyalásain a kínai diplomácia vezetője ugyan továbbra sem foglalt egyértelműen állást egyik fél mellett sem, de hangoztatta, országa bízik abban, hogy nemzetközi közvetítéssel megállapodás születhet a válság rendezéséről. Peking továbbra is a tárgyalási folyamatot támogatja, amelynek soron következő eseménye Oroszország, az Európai Unió, Ukrajna, valamint az Egyesült Államok képviselőjének találkozója lesz csütörtökön Genfben.
A Global Times című angol nyelvű kínai napilapban a látogatás alkalmából megjelent interjúban Steinmeier egységesnek nevezte az uniós reagálást, s óvott attól, hogy a "józanságot és a józan észt" összetévesszék a gyengeséggel. Elítélte Moszkvát, eközben kiemelte, hogy nyitva tartják az ajtót a tárgyalások előtt. Mint mondta, szándékuk, hogy Moszkvát és Kijevet egy asztalhoz ültessék. Úgy vélte, Németország és Kína helyzetértékelése "nagyon hasonló".
Hszi Csin-ping és Angela Merkel német kancellár március közepén telefonon beszélt az ukrán válságról. Hszi az aktuális ukrajnai helyzetet összetettnek és érzékenynek nevezte, s hangsúlyozta, a megoldást párbeszéd, tárgyalások útján, törvényes keretek között kell megkeresni. Mint mondta, Kína támogatja a kérdésben folyó nemzetközi közvetítést, illetve abban Németország szerepét. A két politikus március végén személyesen is találkozott Berlinben. Hszi akkor kijelentette, az ukrán kérdésben Kínát nem vezérli semmiféle "magánérdek".
Turcsinov ismét fenyegetőzik, az oroszbarát szakadárok nem tágítanak - videoösszefoglaló
Korábban írtuk: A kőkemény EU pedig ezúttal egy fegyverkiállításról tiltaná ki az oroszokat
Kizárhatják Oroszországot a párizsi Eurosatory-2014-ről, a világ legnagyobb szárazföldi biztonsági és védelmi kiállításáról – értesült hétfőn az ITAR-TASZSZ.
Az orosz állami hírügynökség malajziai tudósítója a Kuala Lumpurban hétfőn megnyílt DSA-2014 fegyverkiállításon Patrick Colas des Francs tábornoktól, az Eurosatory vezérigazgatójától értesült erről. A tábornok szerint a végleges döntést a közeli hetekben hozhatják meg.
"Egyelőre nem kaptunk semmilyen utasítást az Európai Uniótól az orosz részvétellel kapcsolatban, de ezek rövidesen megérkezhetnek" – mondta a párizsi kiállítás vezetője.
"Ha Oroszország nem vesz részt az Eurosatory-2014 kiállításon, ez számunkra, a nemzetközi haditechnikai kiállítás szervezőinek nagy veszteség lesz. Oroszország már nagy kiállítási területet foglalt le, és egy sor új fegyverzetet készült bemutatni Párizsban, többet eredeti formájában is” – tette hozzá.
A kiállítást június 16-a és 20-a között rendezik meg Párizsban.
Oroszország következetességet kért a Biztonsági Tanács ülésén, Ukrajna terrorristázza az oroszokat - nem közeledtek az álláspontok
Semmit sem közeledtek az álláspontok a nyugati államok és Ukrajna, illetve Oroszország között vasárnap éjjel az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülésén, amely határozat nélkül ért véget.
A tanácskozás Oroszország kérésére ült össze, miután Olekszandr Turcsinov ügyvezető ukrán államfő hétfő reggelig (közép-európai idő szerint reggeli 8 óráig) adott haladékot a közigazgatási és egyéb épületeket megszállva tartó kelet-ukrajnai oroszpárti aktivistáknak fegyvereik letételére.
Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet arra sürgette a nyugati államok vezetőit, hogy - ugyanúgy, mint korábban az Oroszországba menekült ukrán elnök, Viktor Janukovics esetében - most is vessék latba befolyásukat a kijevi vezetésnél az erőszak alkalmazása ellen. A diplomata szerint teljes egészében a Nyugaté a felelősség, hogy megakadályozzon egy polgárháborús vérontást Ukrajnában.
Jurij Szergejev ukrán ENSZ-nagykövet azt hangsúlyozta, hogy hazája ellen egy Oroszországból irányított terrorista művelet folyik, amit kormánya nem nézhet tétlenül. Ukrajna képviselője a maga részéről azt sürgette, hogy valaki Moszkvát szólítsa fel az ország keleti részén folytatott "háború" leállítására, amely szavai szerint nem az ukránok között folyik.
Szergejev azt javasolta, hogy az orosz vezetés lépjen érintkezésbe a kelet-ukrajnai kormányzati épületeket elfoglaló ügynökeivel, és utasítsa őket: éljenek a Turcsinov-féle ultimátumban felajánlott büntetlenséggel és tegyék le a fegyvert.
Csurkin szerint az erőszak kitörése Kelet-Ukrajnában veszélybe sodorja a csütörtökre Genfbe meghirdetett négyoldalú tárgyalásokat Oroszország, Ukrajna, az Egyesült Államok és az Európai Unió diplomáciai vezetői között.
Lyall Grant brit ENSZ-nagykövet óva intette Oroszországot attól, hogy a kelet-ukrajnai eseményeket további katonai eszkalációra használja fel a térségben.
Samantha Power, a világszervezetben működő amerikai misszió vezetője kétségbe vonta Oroszország szavahihetőségét, rámutatva, hogy a moszkvai állításokkal ellentétben a kelet-ukrajnai városokban nem tiltakozó tüntetések, hanem professzionális és összehangolt katonai műveletek zajlanak.
Power ismételten a helyzet elmérgesítésével vádolta meg Moszkvát.
Az orosz külügyminiszter kijelentette, hogy a Kreml nem akarja Ukrajna déli és keleti régióit egyesíteni.
„Ez nem áll szándékunkban mivel ez ellentmond Oroszország érdekeinek” – mondta Lavrov a Rosszija 1 tévécsatornának adott interjújában.
Az orosz miniszter hozzátette, hogy Moszkva nem látja szükségszerűnek békefenntartók Ukrajnába való vezénylését mindaddig, míg az ENSZ biztonsági tanácsa nem hoz erről döntést. A miniszter megjegyzése szerint azonban egy ilyen döntést egyelőre semmi sem indokol.
Lavrov elmondása szerint Oroszországnak jelenleg az a fontos, hogy a jelenlegi ukrán vezetés rendezze a néppel való párbeszédet – írja a Podrobnosti.ua internetes hírportál.
Mint ismeretes, az amerikai hírszerzés ügynökeinek állítólag már részletes információi vannak arról, hogy Oroszország összegyűjtötte a szükséges erőit egy teljes szélességű ukrajnai invázióhoz. A hírszerzés az információit csak a kongresszussal és a politikai döntéshozókkal osztotta meg.
Kijev: az orosz titkosszolgálatok alakítják a kelet-ukrajnai helyzetet
Február vége óta az új kijevi kormány naponta juttatja el az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) az Oroszország Ukrajna elleni agressziójára vonatkozó bizonyítékokat - jelentette ki Valentin Nalivajcsenko, az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) vezetője vasárnap, néhány órával a BT újabb, ukrán válsággal foglalkozó ülése előtt.
A TSZN ukrán tévé éjjeli híradójának nyilatkozva Nalivajcsenko azt hangoztatta, hogy elegendő információjuk van azokról az orosz titkosszolgálatok által előkészített nagyszabású cselekményekről, amelyek az ukrajnai belpolitikai helyzet szétzilálását célozzák.
Az SZBU vezetője hozzátette, hogy az Ukrajna keleti részén most kialakult helyzetet éveken át készítették elő a helyi alvilág és az orosz titkosszolgálatok bevonásával. Kitért arra is, hogy a jelenleg zajló zavargásokban közvetlenül részt vesznek a Viktor Janukovics volt elnök által vezetett Régiók Pártjának és az Ukrán Kommunista Pártnak a politikusai.
Nalivajcsenko azzal fenyegette meg őket nyilatkozatában, hogy a májusi ukrán elnökválasztás után felelősségre vonás vár rájuk.
Viktor Janukovics néhány órával korábban az orosz televízióban azzal vádolta meg az amerikai Központi Hírszerző Ügynökséget (CIA), hogy az áll az új ukrán kormány ultimátuma mögött, amelyben hétfő reggelig adtak haladékot a fegyverletételre a rendőrségi és más közigazgatási épületeket elfoglaló kelet-ukrajnai oroszpárti aktivistáknak. A CIA szóvivője, Dean Boyd "teljességgel hamisnak" minősítette az állítást.
Jurij Lucenko volt belügyminiszter az ukrán 5-ös csatorna tévének nyilatkozva vasárnap éjjel azt állította, hogy az orosz destabilizációs tervekhez rendvédelmi szerveket használják fel Kelet-Ukrajnában, amelyek a mai napig a volt elnök családjának közvetlen befolyása alatt állnak.
"Egy nagyszabású destabilizációs tervvel állunk szemben, amely az ország következő, rendkívül fontos régiójának elcsatolására irányul. A tervet pedig az orosz titkosszolgálatok hajtják végre, amelyek központjai - s ez már nem titok - Luhanszkban és Szeverodonyeckben működnek" - állította Lucenko.
Az ukrajnai rendvédelmi szervek irányításával kapcsolatban azt mondta a volt miniszter, hogy "2010 óta a megyék rendőri vezetői és helyetteseik személyesen Janukovics idősebb fiával egyeztettek. Ő szabta meg számukra a feladatokat és borítékokban kapták tőle a kiegészítő jövedelmüket".
Lucenko szerint a kelet-ukrajnai térségben egészen a járási rendőri szervekig ez volt a helyzet, azaz teljes egészében a maffiaszerű "mezsigorjei" csoporttól (Janukovics környezete) függtek, s "ma is kapják tőlük az utóbbi időben többszörösen megnövelt kiegészítő jövedelmet", azaz megállapítható, hogy a Donyeck megyei rendőrség például kizárólag a Janukovics családot szolgálja.
Dmitrij Timcsuk újságíró, az Információs Ellenállás elnevezésű ukrán csoport vezetője Facebook-oldalán azt írta vasárnap, hogy a Donyecki megye rendvédelmi szervei elszabotálják a szeparatista fegyveresekkel szembeni fellépést. Szavai szerint csoportja korábban is csak 30 százalékra tette a hatalomhoz hű belügyi munkatársak arányát a Donyecki megyében, vagyis úgy becsülték, hogy 70 százalékuk a szeparatisták mellett fog kiállni. "Mostanra arra a következtetésre jutottunk, hogy (még így is) túlzóak voltak ezek az értékeléseink, ami a hatalomhoz lojális rendvédelmiseket illeti."
"Ma azt az értesülést kaptuk, hogy a szeparatista csoportok egyes vezetői parancsba adták az embereiknek, hogy ne lőjenek a helyi rendőrökre, hiszen azok, úgymond, a sajátjaik. A rendőrség felbomlasztásában az orosz titkosszolgálatok és a szélsőségesek azt is kihasználják - írta -, hogy egy ukrán rendőr jelenleg havi 300 dollárnak megfelelő fizetést kap, míg az orosz rendőrség sorállományú tagjai is ennek a négyszeresét."
(MTI nyomán)