Teljesen betiltaná egy időre a muzulmánok beutazását az Egyesült Államokba Donald Trump, a legnagyobb támogatottságot élvező amerikai republikánus elnökjelölt-aspiráns.

Trump helyi idő szerint hétfőn az amerikai sajtónak küldött állásfoglalásában azt írta, hogy "teljesen és mindenestül le kell állítani a muszlimok belépését az Egyesült Államokba", amíg nem tisztázódik, hogy mi zajlik az országban. Azzal indokolta javaslatát, hogy a muzulmánok széles rétegei gyűlöletet éreznek az amerikaiak iránt.
"Különféle közvélemény-kutatások nélkül is mindenki számára világos, hogy a gyűlölet túlmegy bármifajta megértés határán. Hogy ez honnan és miért jön, még tisztázni kell. Amíg meghatározzuk és megértjük a probléma okát és azt, hogy mennyire veszélyes fenyegetést jelent, addig az országunk nem lehet áldozata olyan emberek szörnyű támadásának, akik kizárólag a dzsihádban hisznek, hiányzik belőlük a józan ész és az emberélet iránti tisztelet" - így Trump.
A milliárdos kampánymenedzserét, Corey Lewandowskit arról kérdezték, hogy a Trump által felvetett beutazási tilalom kifejezetten a muszlim a bevándorlókra, vagy szélesebb körben, a diák- és turistavízummal rendelkező muzulmánokra is vonatkozna-e. Lewandowski csak annyit közölt, hogy "mindenkire".
Ibraham Hoooper, az amerikai-iszlám kapcsolatok tanácsának igazgatója dörgedelmes választ adott Trump javaslatára. Azzal vádolta a milliárdost, hogy "a fasizmus mezejére lép". Ben Rhodes, a Fehér Ház helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója azt mondta a CNN hírtelevíziónak, hogy Trump megnyilvánulásai szembemennek az amerikai értékrenddel.
Trump nyilatkozatával republikánus párti riválisait is megbotránkoztatta. Jeb Bush egy közösségi oldalon azt írta, hogy Trump "megtébolyodott". Carly Fiorina szerint párttársa túlzott reagálása ugyanolyan veszélyes, mint Barack Obama elnök tétlensége.
Trump nyilatkozata nyilvánvalóan összefügg a San Bernardinó-i vérengzéssel. A 29 éves Tashfeen Malik és férje, a 28 éves Syed Rizwan Farook 14 embert megölt, 21-et pedig megsebesített múlt héten, a dél-kaliforniai város megyei egészségügyi dolgozók munkahelyi bankettjén, majd a rendőrök őket is lelőtték. Szakértők korábban úgy vélekedtek, hogy a támadást az Iszlám Állam ihlette, de erre egyelőre nincs bizonyíték.
Donald Trump nem először tesz olyan kijelentéseket, amelyek megbotránkoztatják az amerikai közvélemény egy részét, de figyelmes fülekre talál a társadalom egy jelentős rétegének körében. A minap azt mondta, hogy az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni harcban nemcsak a terroristákat, hanem a családjaikat is "ki kell iktatni". A múlt hónapban azt mondta: elnökké választása esetén kötelezné a muszlimokat az Egyesült Államokban, hogy regisztrálják magukat, és megfigyeltetné a mecseteket. Emellett ismét bevezettetné az Obama-kormány által betiltott, a vízbefojtást imitáló vallatási módszert (waterboarding), mert - mint fogalmazott - az "semmiség" ahhoz képest, hogy az Iszlám Állam embereket fejeztet le.
Frissítés: "az iszlám az együttélésre, az integrációra és az együttműködésre szólítja fel az emberiséget" - csak valahogy erről még a muszlimok sem hallottak...
Felháborodást keltett kedden Egyiptomban Donald Trump amerikai republikánus elnökjelölt-aspiráns azon állásfoglalása, miszerint egy időre "teljesen és mindenestül le kell állítani a muszlimok belépését az Egyesült Államokba".
Egyiptom központi vallásjogi intézménye, a Dár el-Iftá közleményben kelt ki Trump szavai ellen, mondván: ez az iszlámmal és a muzulmánokkal ellenséges nézet fokozni fogja a feszültséget az amerikai társadalmon belül, amelynek az országban élő mintegy 8 millió muzulmán aktív, integrált és elválaszthatatlan részét alkotja.
Ostobaság Trump azon állítása, miszerint a muzulmánok utálják az amerikaiakat, s ezért veszélyt jelentenek az Egyesült Államokra nézve, hiszen "az iszlám az együttélésre, az integrációra és az együttműködésre szólítja fel az emberiséget" - áll a vallási rendeletekért (fatva) felelős legfelsőbb egyiptomi hatóság közleményében.
A Dár al-Iftá tisztességtelennek nevezte, hogy "minden muzulmánt megbüntessenek egy csoport szélsőséges miatt, akiknek bűntetteit elítéli az iszlám vallásjog (saria)".
Az ország főmuftija által vezetett intézmény hangsúlyozta, hogy "a szélsőségesség és a terror nem azonosítható egy bizonyos vallással vagy országgal". A közleményben arra szólítják fel az amerikaiakat, hogy ítéljék el a Trumpéhoz hasonló kijelentéseket, és szerezzenek érvényt azoknak a törvényeknek, amelyek büntetik a vallás, a bőrszín és az etnikai származás miatti gyűlöletkeltést.
Az arab világ egyik legnépszerűbb műsorvezetője, az egyiptomi Bászem Júszef humorral reagált a milliárdos amerikai állásfoglalására. "Nem is tudtam, hogy Donald Trump folyékonyan tud náciul" - írta a közel hatmillió fő által követett Twitter-oldalán.
A 2011-es forradalom alatt az arab politikai szatíra nagymesterévé vált Júszef a jelenlegi egyiptomi hatalommal való súrlódásai miatt külföldön él; a múlt hónapban az amerikai Emmy-díj-kiosztó házigazdájaként volt látható.
Az ENSZ-nél is kiverte a biztosítékot
Az Egyesült Államokban tapasztalható kampányretorika ártalmas arra az áttelepítési programra nézve, amely a szíriai és más háborús menekülteket hivatott segíteni - közölte keddi genfi sajtótájékoztatóján Donald Trump amerikai republikánus párti elnökjelölt-aspiráns kijelentése kapcsán Melissa Fleming, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának a szóvivője.
Fleming felhívta a figyelmet arra: az ENSZ menekültügyi programja nem ismeri a vallás szerinti megkülönböztetést, ehelyett annak alapján választja ki a megsegítendőket, hogy kik szenvedik a legnagyobb szükséget.
Az UNHCR szóvivője elmondta, hogy az ENSZ áttelepítési programja évente 100 ezer menekültön segít, és a legtöbb áttelepített elhelyezését az Egyesült Államok vállalja. A szűrési folyamat két évig is eltarthat. Elsőbbséget élveznek a családfői szerepet betöltő anyák, a különleges orvosi ellátást igénylő gyermekek, illetve azok, akik kínzást is elszenvedtek. Melissa Fleming méltatta Barack Obama amerikai elnök kormányát, amely kiáll e program mellett.
Sajtótájékoztatóján a menekültügyi szóvivő kitért arra is, hogy Szíria és Jordánia határának szíriai oldalán már 12 ezer menekült zsúfolódott össze egyre romló létfeltételek között, bebocsátást kérve Jordániába, amit Ammán eddig nem adott meg. Fleming felszólította Jordániát, hogy engedje be a szíriai menekülteket.
Cameron is beszállt
Határozottan elutasította Donald Trump álláspontját David Cameron is. A brit miniszterelnök szóvivője útján hangsúlyozta: a muszlimok beengedésének tilalmára irányuló javaslat "egyszerűen rossz, semmilyen haszonnal nem jár, és jellegénél fogva az ellentétek magvát hinti el".
Roosevelt után szabadon
Maga Trump viszont visszautasította a javaslata nyomán őt ért kritikát. Az ABC tévéhálózatnak adott keddi nyilatkozata szerint ő semmi mást nem indítványozott, mint amit Roosevelt elnök tett a második világháború alatt, aki internálótáborba záratta a japán származású amerikaiakat.
Az Egyesült Államok "lényegében" háborút vív a muszlim szélsőségesekkel, de "olyan elnökünk van, aki ezt nem hajlandó kimondani" - mondta a republikánus elnökjelölt-aspiráns.
(MTI nyomán)