A holokauszt-vallás papjainak egyik súlyos gondja: a zsidók szenvedéstörténetére vonatkozó kulcsfontosságú dokumentumok nincsenek meg. A gaz nácik ugyanis a „háború végének zűrzavarában” nemcsak a kivégzett zsidók holttesteit tüntették el nyomtalanul, de a meggyilkolásukra vonatkozó összes iratot is gondosan kiválogatták az auschwitzi irattárból, és megsemmisítették, nehogy „bűntetteiknek” nyoma maradjon. Azonban a láger kiürítésekor több ezer zsidó szemtanút életben hagytak, sőt az „elgázosított” foglyaik szemüvegeit, cipőit, a levágott hajakat is elfelejtették elégetni. Nyilvánvalóan nagyon siettek.
De hogy milyen kegyetlen az élet, azt mi sem mutatja jobban, mint hogy az auschwitzi „haláltáborba” hurcolt brit hadifoglyokra vonatkozó dokumentumok is eltűntek valahogyan a londoni irattárakból. Nagy kár, mert „feltételezések szerint” Charles Coward törzsőrmester üzenetei is elvesztek, holott ő, aki az auschwitzi brit hadifoglyok parancsnoka volt, biztosan sokat tudott mindarról a sok szörnyűségről, ami a táborban történt. De hiába tudott bármit is, mert valamelyik iratselejtezés során kidobták még a feleségéhez írott leveleit is, pedig azokban állítólag kódolt üzeneteket intézett a londoni hadügyminisztériumhoz. Az is lehetséges persze, hogy a leleményes nácik behatoltak az angliai irat- és levéltárakba, kiválogatták a holokausztra vonatkozó dokumentumokat, és vagy elégették, vagy pedig kicsempészték az iratokat.

Charles Coward a nürnbergi purim-ünnepen
Hiszik, vagy sem, de a brit katonai elhárítás MI9-es részlegének legtöbb dokumentuma is elveszett - derül ki a The Jewish Chronicle tegnapi híréből. Ami annál is inkább különös, mivel az MI9-es szekció feladata volt, hogy tartsa a kapcsolatot az európai ellenállási mozgalmakkal és a német fogságban sínylődő brit hadifoglyokkal. Pedig az ördögi gonoszságú nácik 1943. szeptemberében 200 angol katonát Auschwitzba hurcoltak, és az IG Farben gyárban dolgoztatták őket. Az esztendő végére már 1400 brit hadifogoly sínylődött a karmaik között. Ami persze önmagában nem lenne különösebben érdekes, viszont a zsidókkal együtt raboskodtak, akik nyilván elmondták nekik, miféle öldöklés zajlik a lágerben felállított gázkamrákban.
Roger Ryan történész, aki az Auschwitzba hurcolt angol katonák sorsát kutatja, kijelentette: „Nagy tragédia a számunkra, hogy az MI9-es részleg dokumentumai elvesztek. Azonban meg kell értenünk: a háború végének zűrzavarában sok iratot megsemmisítettek, ami persze nem könnyíti meg, hogy teljesebb képet alkossunk a Holokausztról. Abban az időben sok ember nem volt tisztában azzal, milyen jelentőségük van a kezükben lévő iratoknak”.
Vagyis Roger Ryan történész nem kevesebbet állít, mint hogy a német „háborús bűnösök” elleni perre készülődő britek és szövetségeseik nem voltak tisztában azzal, milyen jelentőségük van az Auschwitzban elkövetett náci „bűntettekre” vonatkozó dokumentumoknak. Teljesen logikus.
Perge Ottó