Tíz százalékponttal nőtt öt hónap alatt a kormányváltást akaró magyarok aránya, ami egyértelműen a Tisza Párt felé tereli a lehetséges szavazókat. Egy Magyar Péter vezette lista jelenleg jó eséllyel abszolút többséget szerezne egy előrehozott választáson, írja a hvg.
A lap által rendelt felmérés szerint az elmúlt időszakban nem a Tisza népszerűsége kopott meg, hanem kimutatható módon a Fidesz szavazói bizonytalanodtak el.
Mindössze három héttel az előző mérését követően a Medián ismét szondázta a 18 évnél idősebb magyar lakosságot. November 20-26. között 1200 főt kérdeztek meg, és a véletlen minta kisebb torzulásait a KSH adatai alapján statisztikai eljárással, többszempontú súlyozással korrigálták annak érdekében, hogy a felmérés tükrözze a magyarországi felnőtt népesség életkor, nem, lakóhely és végzettség szerinti összetételét.
A leginkább szembeszökő változás, hogy a Fidesz szavazóinak száma öt százalékponttal csökkent a teljes lakosság körében: 32 százalékról 27-re. A Magyar Péter elleni lejáratások eredménye legfeljebb az lehet, hogy a Tisza tábora nem változott, jelenleg a magyar felnőtt lakosság 34 százaléka szavazna a pártra – ahogy október legvégén is.
Ha azt nézzük, hogy a részvételüket biztosra ígérő pártválasztók között mi az állás, akkor már 11 százalékpontos a különbség Magyar Péterék javára. A Tisza 1 százalékpontot javítva 47-en áll, a Fidesz hármat rontva 36-on.
Őrzi parlamenti esélyeit a Mi Hazánk, amely a teljes lakosságban 5, a biztos szavazó pártválasztók között 6 százalékon áll. Toroczkaiék esetében a számok minimális erősödést mutatnak, vagyis a pártpolitikai földrengésben stabilnak mondható a bázisuk, írja a lap.
A trend a Kutyapárt és a DK esetében is enyhén felfele mutat, de továbbra is alulról lesik az Országgyűlésbe jutás küszöbét. A többi párt közül a Momentumnak, a Jobbiknak és a Második Reformkornak lehet esélye, hogy az 1 százalékot elérve legalább a kampánytámogatását ne kelljen visszafizetnie.
Kérdés, hogy a gazdasági helyzet és az általános pesszimizmus az oka, vagy Magyar Péter politikai kommunikációját dicséri a tény, hogy folyamatosan nő a kormányváltást akarók aránya. A júniusi EP- és önkormányzati választások óta mintegy nyolcszázezer emberrel nőtt az új kormányt követelők száma, olvasható a cikkben.
Korábban írtuk: