Magyarországon, legalább is a szónoklatok szintjén, marad az állóháború. A „jobboldali konzervatív” Heti Válasznak adott interjújában Orbán Viktor nyilvánosan a büntető törvénykönyv alkalmazásával fenyegette Gyurcsányt. Amennyiben a Fidesznek lehetősége lesz arra, hogy eredményesen végigvigye politika céljait, „minden tettükért” jogi úton felelősségre vonatja őket. „Az új demokrácia alapjait az elszámoltatással fogjuk erősíteni és ez az elszámolás elkerülhetetlen.” – idézi a szerző, a svájci Neue Zürcher Zeitung munkatársa egy kissé szabad fordításban az Orbán által elmondottakat.
Schmied szerint Orbán kockázatos stratégiát választott politikusok kriminalizálásával, mindenekelőtt akkor, amikor törvényileg nem megfogható cselekményekről, mint könyvelések és számlák hamisításáról, hanem a költségvetés számainak megszépítéséről, vagy konjunkturális várakozásokról van szó.
A szerző szerint a Fidesz vezető csak saját ügyében kampányolt. Az interjúban Gyurcsányt patologikus hazudozónak, nem kívánatos személynek, a demokráciára veszélyesnek nevezte. Kérdéses, hogy az a megbékíthetetlenség, ami az interjúból kitetszik, új választókat hozna. Lehetséges az is, hogy ezzel a kemény hanggal elriasztja, akik ugyan kritikusan viszonyulnak Gyurcsányhoz, de a Fidesszel szemben sem, mutatnak túlzott jóindulatot.
A politikai mindennapokban a Fidesz már nem ennyire kérlelhetetlen. Ugyan Gyurcsánnyal nem kommunikálnak, de pártjával igen. Amikor Demszky nem volt hajlandó Németh Erzsébetet helyettesévé kinevezni, a fideszesek azonnal Németh és a szocialisták oldalára álltak, mert az akarnok Demszky már régóta szálka a szemükben.
A legfrissebb, a nyugdíjtörvény módosításakor a Fidesz az országgyűlésben együtt szavazott az SZDSZ-szel. Egy kis ügyességgel a Fidesz kihasználhatja az évek óta halmozódó koalíciós feszültségeket. Az ilyen feltűnésmentes mindennapi politizálásból a Fidesz vélhetően többet profitálna, mint Orbán ködös szónoki kirohanásaiból.
(Neue Zürcher Zeitung - MNO)