Betiltotta a Postarét és a Főtér között tervezett marosvásárhelyi felvonulást a Székely szabadság napján Dorin Florea polgármester, aki elfogadta a városháza engedélyeztető bizottsága korábbi javaslatát a március 10-én, hétfőn megtartandó rendezvény kapcsán.
Zoom
A fénykép a tavalyi autonómiatüntetésen készült
Az átiratban a döntést azzal indokolják, hogy a tavalyi rendezvényen állítólag "több alkotmányellenes indíttatású incidens is történt", ezért "a feszültségek elkerülése érdekében" egyetlen gyülekező helyszínt hagynak jóvá a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) szervezte rendezvényre: a székely vértanúk emlékhelyét.
Az átirat továbbá úgy fogalmaz, "a székely vértanúk emléke nem kompromittálható tiltakozó megmozdulásokkal". Bár a szervezők a tavalyi rendezvényhez hasonlóan a résztvevőkkel közösen szerették volna átnyújtani beadványukat a prefektúrának, az átirat azt is leszögezi: idén ezt kizárólag egy tízfős küldöttségnek engedélyezik.
Bretfelean: bűncselekmény a mozgósítás
Valentin Bretfelean elmondta: Romániában nem lehet nyilvános gyülekezést szervezni a polgármester beleegyezése nélkül. "Szó sincs arról, hogy a gyülekezési vagy a véleménynyilvánítási jogokat korlátoznánk. A döntésről írásban értesítettük az SZNT-t, ezután mindenfajta mozgósítás, hívogatás a büntető törvénykönyv hatáskörébe tartozik" – szögezte le a helyi rendőrség igazgatója.
Bretfelean emlékeztetett, a városháza engedélyeztető bizottsága – amelynek tagja a csendőrség, a rendőrség, a közúti rendőrség, a tűzoltóság és a helyi rendőrség képviselője – úgy döntött, munkanapon nem lehet megszervezni ezt a felvonulást. "A véleményező bizottság javaslatára a polgármester is elutasította a jóváhagyást. Ha nem így dönt, akkor vállalnia kellett volna a felelősséget az esetleges incidensekért" – magyarázta.
Izsák: megtartjuk a felvonulást
Izsák Balázs, az SZNT elnöke elmondta, valóban megkapta hétfő délután az átiratot, amelyben engedélyezték a március 10-én 17 órakor a Postaréten kezdődő megemlékezést, a felvonulást viszont nem. "Ezek után hogyan lenne bűncselekmény a mozgósítás, hiszen mi mindenkit a 17 órai, a Postaréten tartandó rendezvényre hívunk?" – tette fel a kérdést, majd leszögezte: mindenképp megtartják a tervezett megmozdulást.
Az 1991/60-as törvény bírságokra vonatkozó cikkelye értelmében a törvény előírásainak megszegése fegyelmi, pénzbeli, polgári vagy bűnügyi felelősséget von maga után. A jogszabály továbbá leszögezi, pénzbírság róható ki abban az esetben, ha be nem jelentett vagy betiltott nyilvános gyülekezést mégis megtartanak; ha nem tartják be a bejelentett időintervallumot, a menetirányt, vagy a rendezvényt más helyszínen tartják meg; ha a be nem jelentett vagy betiltott rendezvény akkor sem fejeződik be, ha a hatóságok a helyszín elhagyására szólították fel a résztvevőket.
Bűncselekménynek minősül a fegyverek, robbanó- és gyúlékony anyagok stb. bevitele, valamint – a helyzet súlyosságától függően – a szervezőkkel vagy a hatóságokkal szembeni erőszak.
Valentin Bretfelean tavaly még azt nyilatkozta, semmiféle incidens nem övezte a marosvásárhelyi autonómiatüntetést, és a szolgálatot teljesítő nyolcvan helyi rendőrnek mindössze néhány alkalommal kellett közbelépnie, január végén azonban a Krónikának azt állította, hogy a tömegből kisebb csoportosulások románellenes jelszavakat skandáltak.
Példaként a "Ki a bocskorosokkal az országból!" rigmust hozta fel, és azt állította, egyáltalán nem biztos, hogy az SZNT idén is megszervezheti Marosvásárhelyen a Székely szabadság napját.
A helyi rendőrség vezetőjének nyilatkozata kapcsán Izsák leszögezte: tudatában van annak, hogy a gyülekezés joga nem köthető hatósági engedélyhez, s a városházi döntéstől függetlenül megtartják a tervezett rendezvényt.
A marosvásárhelyi székely vértanúk emlékművénél tartandó megemlékezésen és az azt követő felvonuláson százezer ember részvételére számít az SZNT.
(Krónika nyomán)