Európában ezrek, míg a világ más részein, így az Egyesült Államokban is tíz- és százezrek meneteltek a Nők Menete elnevezésű nagyszabású tiltakozó akció keretében - írja az MTI. Valójában a saját összeálíltásukból is az derül ki, hogy az USA-n kívül a legtöbb világvárosban csak százak vagy ezrek érdeklődésére futotta.
Az esemény szervezőinek internetes oldala szerint világszerte mintegy 670 tiltakozást szerveztek szombatra, egy nappal Trump elnöki beiktatása után. Az oldal szerint várhatóan több mint 2 millió ember csatlakozik az amerikai elnök elleni tiltakozásokhoz.
Zoom
Washingtonban jókora tömeg gyűlt össze
A szervezők honlapja szerint a megmozdulások célja a Trump korábbi kijelentései által megsértett, valamint az új amerikai kormány által magukat fenyegetve érző kisebbségek melletti szolidaritás vállalása.
Londonban az amerikai nagykövetség előtt gyülekeztek az egyebek mellett Trump egy kijelentésére utaló “Utálatos nők, egyesüljetek!” feliratú plakátokat hordozó tiltakozók, majd a Trafalgar térre indultak tovább. Sok nő az elnökválasztási kampány során kiszivárgott felvételre utaló feliratokat emelt a magasba.
Zoom
“Ez a nemi szerv visszaharap” – volt olvasható az egyik tüntető plakátján, amellyel arra utalt, hogy az említett 2005-ös felvételen Trump azzal kérkedett, mivel híres, megtehet bármit a nőkkel, és csak “meg kell ragadni őket” a nemi szervüknél. Londonon kívül Berlinben, Párizsban, Rómában, Genfben, Amszterdamban, Bécsben és Budapesten is voltak utcai tüntetések. Párizsban több mint 1500 tüntető gyűlt össze az Eiffel-torony mellett.
Bécsben kétezer amazon menetelt, amíg a hideg miatt a nagyjuk fel nem adta
Bécsben mintegy 2 ezer résztvevője volt a Nők Menetének, de a nulla fok alatti hőmérséklet miatt rövid időn belül pár százra csökkent a tömeg létszáma. A svájci rendőrség becslései szerint mintegy ezer ember, főként nők és gyerekek vonultak végig Genfben.
Zoom
Gloria Steinem, egy zsidó feminista
A Trump-elnökség elleni tüntetések nemcsak Európára korlátozódtak. A kenyai fővárosban, Nairobiban is több százan tüntettek, Ausztrália legnagyobb városában, Sydneyben 3 ezren, Melbourne-ben pedig 5 ezren fejezték ki nemtetszésüket Trump elnökségével szemben.
Az ausztráliai tüntetések egyik szervezője, Mindy Freiband közölte: “Nem egy Trump-ellenes mozgalomként vonulunk az utcára, hanem azért, hogy tiltakozzunk a gyűlöletbeszéd, a gyűlöletretorika, a nőgyűlölet, a bigottság és az idegengyűlölet ellen, és egységes hangon akarunk megszólalni a nőkkel a világ minden részéről”.
Új-Zéland négy városában mintegy 2000 ember vonult az utcára, míg a japán fővárosban, Tokióban több százan fejezték ki ellenszenüket, köztük sok amerikai állampolgár.
(MTI nyomán)
Frissítés: Válogatott banda gyűlt össze Washingtonban
Több százezer Trump-ellenes tüntető részvételével szombat délben nagygyűléssel kezdetét vette a Nők Menete elnevezésű washingtoni demonstráció.
Zoom
Agymosottak egyszerű üzenetei
A különböző nőjogi szervezetek és csoportok által szervezett megmozdulásra az Egyesült Államok több szövetségi államából érkeztek résztvevők az amerikai fővárosba. A tüntetők szombat délelőtt a Capitolium előtti hosszú téren, a Mallon gyülekeztek, sokan Hillary Clinton vesztes demokrata elnökjelöltet támogató táblákat tartottak a kezükben, mások Trump-ellenes jelszavakat skandáltak, de a legtöbben az abortusz jogának megtartása mellett síkraszálló táblákat emeltek a magasba. Akadtak olyanok is, akik a klímaváltozás elleni küzdelem fontosságáról beszéltek amerikai televíziós tudósítóknak. A sokféle céllal érkező tüntetőket egyetlen dolog tartja össze: a Trump-ellenesség.
Hillary Clinton, akit egyes – a közösségi médiában keringő – információk szerint a szervezők nem hívtak meg a megmozdulásra, szombaton reggel Twitter-üzenetben biztosította támogatásáról a tüntetőket, s azt írta: „Köszönet, hogy kiálltok, felemelitek szavatokat, és meneteltek az értékrendünkért”.
Zoom
Tiltakozók Londonban
A tüntetés szervezőbizottsága szombaton nyilatkozatot adott ki, amelyben leszögezte: „A választási kampány retorikája sokunkat sértett és fenyegetett. A nők menete azt az egyértelmű üzenetet küldi új kormányzatunknak és a világnak is már az első napon, hogy a női jogok emberi jogok”. A szervezőbizottság öttagú tiszteletbeli elnökségében olyan ismert személyiségek foglalnak helyet, mint a hetvenes évekből ismert Angela Davis polgárjogi harcos, Harry Belafonte színész vagy Gloria Steinem, az amerikai feminista mozgalom képviselője.
A tüntetők menete helyi idő szerint déli egy órakor indult meg, miután beszédek hangzottak el. Beszédet mondott mások között Gloria Steinem, aki „mentálisan instabilnak” nevezte Donald Trump elnököt, továbbá Elizabeth Warren massachusettsi szenátor és Van Jones demokrata párti politikai aktivista, a CNN hírtelevízió kommentátora.
Zoom
Debbie Wasserman Schultz, egy csaló zsidó a sok közül
Michael Moore filmrendező beszéde közben látványosan széttépte a The Washington Post címoldalát, amiért a lap azt írta, hogy „Trump átvette a hatalmat”, ami szerinte nem igaz. „A hatalom itt van nálunk, mi vagyunk Amerika többsége” – kiáltotta.
Ashley Judd színésznő egy ismeretlen verset idézve azt mondta, hogy „Hitlert érzem ezeken az utcákon”. Megjelentek a Demokrata Párt kongresszusi politikusai közül is néhányan, így Debbie Wasserman Schultz képviselő, a Demokrata Országos Bizottság manipulációk miatt lemondani kényszerült volt vezetője is, aki arra buzdította az egybegyűlteket, hogy tanúsítsanak ellenállást az új kormányzattal szemben, amelyet a női jogokra nézve fenyegetőnek minősített.
Washington mellett több amerikai nagyvárosban – Bostonban, Chicagóban, Seattle-ben, Denverben vagy Los Angelesben is – megrendezik a Nők Menetét.
(MNO nyomán)