Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) lehallgatási programját leleplező Edward Snowdent is sokkolta a Pegasus-ügy mérete. „Vagy 50 ezer telefonszámról beszélünk egy csomó országból. Újságírókról, kormányzati és ellenzéki képviselőkről, emberi jogi aktivistákról van szó. Ez borzasztó” – mondta Snowden a Die Zeitnak adott interjújában, melyet a Telex ismertetett.
A volt amerikai hírszerző szerint a mostani ügy súlyosabb, mint az általa 2013-ban kirobbantott NSA-botrány volt. „Az NSO Group egy profitorientált vállalat. Nem érdeklik őket a törvények, nem érdeklik őket a szabályok. Minden megbízható ügyfélnek eladják a termékeiket, ha úgy érzik, hogy ezt megúszhatják, és nem buknak le. Ez az egész iparág egy hazugságon alapul: azt állítják, hogy életeket védenek és megelőzik a bűnözést, de sok országban nap mint nap olyan emberek utáni kémkedésre használják ezeket a szoftvereket, akik jogtalanul váltak célpontokká” – mondta Snowden.
A Facebook is kémkedik utánunk, de ezek nagyrészt csak kereskedelmi célú programok. Amit viszont itt látunk, az túlmutat a kémkedés azon szintjén, amit eddig ismertünk. Ezek az emberek teljesen átveszik a telefonok feletti irányítását, és azok ellen fordítják, akik használják ezeket az eszközöket, de valójában már nem ők birtokolják a telefonjukat.
Az amerikai hatóságok elől Oroszországba menekült Snowden szerint az izraeli NSO Group nevű cég által fejlesztett Pegasus, és az ehhez hasonló többi szoftver olyan lehetőséget ad a hivatalok számára, hogy bárkit megfigyelhessenek a távolból, akit csak akarnak, miközben a költségeket és a kockázatokat is minimálisra csökkentik. „Nem tudnak egyszerre 50 ezer házat bepoloskázni. Egyszerűen nincs annyi lehallgatási szakértő ezekben az országokban ahhoz, hogy ezt kivitelezzék. De ha lehetőségük van arra, hogy hozzáférjenek a zsebedben lévő telefonhoz, akkor azt meg fogják tenni” – mondta.
Snowden véleménye szerint ezen iparág valamennyi szereplőjének vállalnia kell a büntetőjogi felelősséget. Szerinte nyilvánvaló, hogy az eddigi szabályozó intézkedések kudarcot vallottak. „Európa tíz éven át azt gondolta, hogy az export ellenőrzésével megoldható ez a probléma? Ha az exportellenőrzés és az enyhébb szabályozás nem működik, akkor komolyabb intézkedéseken kell gondolkodnunk. Véleményem szerint ez a probléma csak akkor oldható meg, ha globális moratóriumot vezetünk be az ilyen típusú technológiákkal kereskedő cégekre (…) Az NSO Group csak egy vállalat a sok közül. Ha ez az egy cég ennyire bűzlik, akkor mi van a többivel?” – tette fel a kérdést Snowden, aki a Twitterén hétfőn azt írta, hogy a magyar kormány a lehető leggyanúsabb választ adta ügy kapcsán felmerült kérdésekre.