Bűnszervezet létrehozásának és támogatásának gyanúja miatt házkutatást tartottak szerdán Németországban az Utolsó nemzedék nevű "klímavédelmi" csoport több aktivistájánál.
Zoom
Fotók: Christoph Soeder/dpa
A bajor tartományi bűnügyi hivatal és a müncheni ügyészség megbízásából országszerte 15 helyszínen tartottak házkutatást. Bankszámlákat is zároltak, és elkoboztak vagyontárgyakat.
Közleményük szerint az eljárás hét - 22 és 38 év közötti - ember ellen irányul, akiket a lakosságtól érkezett feljelentések alapján bűnszervezet létrehozásával és támogatásával gyanúsítanak. A hatóságok álláspontja szerint a gyanúsítottak bűncselekmények finanszírozására indítottak a szervezet honlapján adománygyűjtő kampányt, amellyel legkevesebb 1,4 millió euró bevételhez jutottak, és a pénz nagy részét fel is használták bűncselekmények elkövetésére. Két aktivistát azzal is gyanúsítanak, hogy 2022 áprilisában szabotázsakciót próbáltak végrehajtani a bajorországi Ingolstadt és az olaszországi Trieszt közötti kőolajvezeték (Transalpine Ölleitung - TAL) ellen.
Zoom
A házkutatások során nem vettek őrizetbe senkit. A 170 rendőr mozgósításával végzett művelet azt szolgálta, hogy feltárják a csoport tagsági szerkezetét, pontosabb képet alkossanak finanszírozásáról és lefoglalják vagyontárgyaikat - áll a közleményben.
Német sajtóbeszámolók szerint a bajor tartományi hatóságok azért is foglalkozhatnak kiemelten az Utolsó nemzedékkel, mert a 2023-ra kidolgozott úgynevezett akciótervükben az áll, hogy igyekeznek majd megzavarni az október 8-ra kiírt tartományi törvényhozási (Landtag-) választást felvezető kampányt.
Az Utolsó nemzedék 2022-ben vált ismertté Németországban figyelemfelkeltő és tiltakozó akciói révén, amelyek eddig többnyire Berlint érintették, és a forgalom megbénítását célozták. A magukat pillanatragasztóval az úttesthez vagy közlekedési lámpánál várakozó autó kerekéhez rögzítő aktivisták akciói szinte mindennaposak a német fővárosban.
Zoom
A többi között behatoltak a berlini és a müncheni nemzetközi repülőtér zárt övezetébe is, hogy leállítsák a forgalmat. Hamburgban a nagyváros világhírű koncertpalotájában, a Rajnai Filharmóniában a csoport két tagja a karmesteri pulpitushoz ragasztotta magát egy hangverseny közben, a Berlin melletti Potsdam ugyancsak világhírű magánmúzeumában, a Barberiniben pedig két másik tagjuk egy jelképes műkincsromboló akcióban burgonyapürével öntötte le Claude Monet szénaboglyákról készített sorozatának egyik darabját, a francia impresszionista festő legmagasabb piaci értékű alkotását. Az üveggel védett festményben nem esett kár.
Zoom
Fotók: Paul Zinken/dpa
A csoport két aktivistáját hétfőn Karlsruhéban, a szövetségi alkotmánybíróság épületénél állította elő a rendőrség. Egyikük egy ütvefúróval megpróbálta megrongálni a bejáratnál a bírósági épület funkcióját jelző feliratot. A másik aktivista ragasztóval felszerelkezve várakozott, hogy a kancellár, Olaf Scholz arcképét ábrázoló maszkot viselő társa a fúróval leválasszon egy darabot a kőbe vésett feliratból. A rendőrség által megakadályozott akcióval azt akarták volna kifejezni, hogy meggyőződésük szerint Olaf Scholz és kormánya az éghajlatváltozás elleni küzdelmet elhanyagoló politikájával megsérti Németország alaptörvényét.
A kancellár a napokban egy nyilvános rendezvényen azt mondta: "teljesen rendben van", ha valaki tüntetést szervez, demonstrál és kiáll meggyőződése mellett. Aki viszont a közfigyelem felkeltése érdekében múzeumban kiállított festményhez vagy az úttestre ragasztja magát, az valami "teljesen hibbant" dolgot művel, és nem éri el a célját. Az ilyen akciók nem ösztönöznek senkit az éghajlatvédelemre vonatkozó nézetei módosítására, viszont mindenkinek bosszúságot okoznak - fejtette ki Olaf Scholz.
(MTI)