A Kuruc.info megelőlegezi, hogy Szerbia elveszíti utolsó előtti gyarmatát. Akkor már csak Délvidék marad a kezükön, kérdés meddig. Az EU nyomására egyébként az a szélsőségesen antidemokratikus feltétel érvényes a vasárnapi népszavazásra, hogy az önállóságot kívánók legalább 55%-os többségben legyenek.

Holnap elválik, elválik-e Montenegró

Montenegróban szombaton már kampánycsend volt. Ma dől el, kiválik-e a Szerbiával kötött államszövetségből, és független állam lesz-e. A népszavazást a teljes nemzetközi közvélemény figyelemmel kíséri.

Szerbia és Montenegró államközösség voltaképp az egykori Jugoszláv Szövetségi Köztársaság maradványa. A szövetséget Szerbia és Montenegró köztársaság hozta létre 2002-ben. Létrehozását az Európai Unió szorgalmazta, azzal az engedménnyel, hogy hároméves próbaidő után engedélyezi a függetlenségi népszavazást, mindkét tagállam számára.

„Akarja-e ön, hogy a Montenegrói Köztársaság független állam legyen, teljes nemzetközi jogi szubjektivitással? ” – ez az a kérdés, amelyre a montenegrói polgárok igennel vagy nemmel válaszolhatnak vasárnap reggel 8 és este 9 óra között. A népszavazást a podgoricai vezetőség már a kétezres évek elejétől kérte.

Az alig 600 ezer lélekszámú kisebbik tagköztársaságban kicsivel több mint 484 ezer szavazásra jogosult polgár él. Az Európai Unió által javasolt szabályok szerint ahhoz, hogy a köztársaság kiváljon, a szavazóknak legalább 55 százaléka kell, hogy az igenre voksoljon.

Egy civil szervezet, amely a jogsértéseket és a szavazást figyeli, azt ajánlotta a hatóságoknak, hogy a népszavazás éjszakáján tiltsák be a gyülekezést – biztos, ami biztos.

Ha a népszavazás sikertelen lesz, akkor újabb három év együttélés következik. Addig ugyanis nem ismételhetik meg a referendumot. De ha vasárnap az igenek aránya meghaladja az 55 százalékot, akkor Montenegró – 88 éves ilyen-olyan együttélés után – elszakad Szerbiától.