Jövőre lassulhat a német gépipari vállalatok termelési teljesítmény-csökkenésének az üteme - mondta Bertram Kawlath, az ágazati VDMA iparszövetség elnöke kedden Frankfurtban tartott éves sajtótájékoztatóján.
Elmondása szerint a német gépipari vállalatok termelése 2024-ben nyolc százalékkal esett vissza, a következő évben pedig várhatóan két százalékkal csökkenhet. A Németországban több mint egymillió alkalmazottat foglalkoztató ágazat hosszú évek óta először néz szembe a munkahelyek számának a csökkentésével.
Prognózisuk szerint 2025-ben a csökkenő kamatlábak fellendíthetik ugyan a globális beruházási aktivitást és elindíthatják a gazdasági növekedést, nagymértékű javulásra azonban nem lehet számítani.
A gépipari óriásvállalatok, mint a ThyssenKrupp, a Siemens Energy és a Gea mellett túlnyomórészt kis- és közepes cégeket tömörítő ágazat szereplői a geopolitikai kockázatok miatt vonakodnak a beruházásoktól.
A vállalatoknak világos és megbízható gazdaságpolitikai környezetre lenne szükségük. "Legyen vége a túlszabályozásnak, a beszűkült technológiai irányelveknek és a túlságosan is magas németországi közterheknek!" - hangoztatta Bertram Kawlath.
A "Made in Germany" gépek és rendszerek gyártói a német gazdaság gerincét alkotják. Kawlath szerint a gyenge kereslet ellenére a következő évben nem kell nagyobb létszámleépítésre számítani. A vállalatok ugyanis általában legalább öt-hat éves tervekkel dolgoznak, emellett "a szakképzett munkaerő hiánya továbbra is probléma" - mondta.
Az exportorientált német ipari ágazat vár "némi turbulenciát" az amerikai piacon az új adminisztráció hivatalba lépését követően. Összességében azonban Kawlath megfogalmazása szerint "az amerikai piac továbbra is lehetőségeket kínál számunkra".
A német gépipar legfontosabb külföldi partnere az Egyesült Államok és Kína. A VDMA elnöke a konfrontáció éleződésére számít közöttük az ágazatban a világelsőségért vívott küzdelemben, amire a németországi, de általában is az európai gépipari vállalatoknak fel kell készülniük.
(MTI)