Erről számolt be a neves német történész, Ralf Georg Reuth legújabb könyvében, amelyből a Bild ismertetett részleteket. Természetesen a német vezér Henry Fordot nem csupán az autógyártás terén szerzett érdemeiért csodálta, hanem azért is, mert hozzá hasonlóan tisztában volt a zsidóság által jelentett veszéllyel.
A történész szerint Hitlert rajongással töltötte el, amikor 1914 januárjában az egyik Ford-autógyárban bevezették a futószalagot, és ezzel megkezdődött az valódi sorozatgyártás. Az általa épített T-modell - amely egyszerű, hatékony és olcsó kocsi volt - valósággal lenyűgözte a Hitlert, aki több ízben is kijelentette: "Henry Ford tömegautójával többet tett a szocializmusért, mint bárki más."
Ford azonban nemcsak az autógyártás úttörőjeként, hanem derék antiszemitaként is hírnevet szerzett magának. A húszas években nagy port kavart felvilágosító könyvet jelentetett meg A nemzetközi zsidó címmel. A könyv annak idején egyfajta bestseller lett, 18 nyelvre fordították le. Ebben a szerző korrektül rámutatott, hogy a zsidók világuralomra" törnek, és valójában ők a kommunizmus "mozgatói.
Mindez magyarázza, hogy - mint a történész írta - Hitler Henry Fordot barátjának és mentorának tekintette, a hírhedt müncheni "barna házban" a falon ott díszelgett az amerikai autógyáros képe. Ralf Georg Reuth szerint Fordnak nagy tekintélye volt a nemzetiszocialista pártban. Több ízben meghívták Münchenbe, a látogatásra azonban végül nem került sor.
Amikor 1923-ban-rövid ideig - szó volt arról, hogy indul az amerikai elnökválasztáson, Hitler kijelentette, hogy "száz százalékosan számíthat támogatására". "Szívesen elküldtem volna néhány rohamosztagomat Chicagóba és más amerikai városokba, hogy segítsem őt a választásokon" - idézte Hitlert annak idején a Chicago Tribune.
A német történész szerint az amerikai milliárdos "cserébe" anyagilag támogatta Hitlert, illetve nemzetiszocialista mozgalmát. A New York Times a bajor tartományi parlament információira hivatkozva 1922, december 10-én arról számolt be, hogy Hitler mozgalmát egy amerikai antiszemita vezető, azaz Henry Ford támogatja. A New York Times ugyanebben a cikkben arról írt, hogy "Ford pénzéből" Hitler több ezer fiatal hívét új egyenruhákkal, illetve géppisztolyokkal látták el.
A német történész szerint Hitler Mein Kampfjában is támaszkodott Ford írásaira, őt könyvének 1925-ben megjelent első kiadásában "az egyetlen nagy amerikaiként" említette. 
A Mein Kampf későbbi kiadásaiban Henry Ford neve többé nem merült fel. Ennek oka Ralf Georg Reuth szerint az volt, hogy Henry Ford "felhagyott" radikális antiszemitizmusával, Hitler viszont nem.
(MTI nyomán)