A hazai nemzeti rock nemrégiben új zenekarral gazdagodott. A népzenei hagyományainkból merítő Palmetta, új stílusával valósággal berobbant a köztudatba.

Koncertjeik igazi színpadi produkciók, néptáncosokkal, egyedi koreográfiával. A kemény metált játszó Titkolt Ellenállásból kinövő csapat dobosával, Kima Norberttel beszélgettünk zenéről, hagyományőrzésről és a jövőt érintő kérdésekről.
 - Mi volt a legfőbb motiváció, hogy Palmetta néven útjára indítsatok egy ilyen népzenével kevert rockzenei együttest?
 - Ez egy nagyon régi ötletünk alapján valósult meg, ami egészen 1999-ig vezethető vissza. Ez a stílus szerintünk még hiányzott a palettáról, és ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az eddigi koncertjeink és novemberben megjelent első nagylemezünk sikere. Hagyomány című albumunkon tizenhárom csodálatos magyar népdal-metál hallható 51 percben, amihez egy igényes, 12 oldalas borító tartozik, a zenekari infókkal, képekkel és a dalszövegekkel, valamint az Indulj el egy úton… című dalra több helyszínen forgatott videoklip multimédiás formában, nem utolsósorban 100 darab zenekarfotó.
 - Miért lett külön zenekar? A Titkolt Ellenállás keretén belül nem lehetett volna csinálni?
 - Először a Titkolt Ellenállással írtunk néhány népdal-metál számot, amelyek fel is kerültek a T. E. éppen aktuális lemezére, akkoriban a terveinkben szerepelt egy komplett T. E.–népdalfeldolgozás lemez, ami akkor és abban a formában nem valósult meg. 2008-ban úgy döntöttünk, hogy új produkcióként indítjuk el ezt a stílust. A Palmetta zenekar stílusa hagyományőrző népi metál. Elérhetőségeink: www.palmettazenekar.hu; info csiga palmettazenekar.hu.
 - Mesélj arról, hogyan alakult meg a zenekar, meddig tartott, amíg a mai felállás véglegessé vált?
 - A Palmettát 2008 májusában alapítottuk Marcival közösen. Akkor egy énekesnővel, Majorosi Tímeával dolgoztunk, aki a T. E.-ben is énekelt, innen az ismeretség. Timi családalapítás miatt vált ki. Akkor kerestünk új énekesnőt, s mindjárt hármat is találtunk! Ők: János Hajnalka, Klapka Ágnes, Égető Emese. A zenekar basszusgitárosa, a Beatricéből is jól ismert Laczik Fecó, illetve a Titkolt Ellenállás két oszlopos tagja Szűcs Márton szólógitár, és jómagam, Kima Norbert dobok. Végül, de nem utolsósorban vendég basszusgitárosunk Farkas Krisztián, aki szintén a Titkoltból ismerős.
Mi vagyunk a zenefelelősök, és ezt megfűszerezve van három pár néptáncosunk is, akik név szerint: Szeverényi Barnabás és Mucsi Katalin, Báthori Sándor és Buzder Brigitta, Toldi Zoltán és Földesi Réka. Ők gyermekkoruk óta néptáncolnak, és a Palmettán kívül az Európa szerte ismert és elismert békési Belencéres néptáncegyüttes tagjai is.
Énekeseinkről még elmondanám az érdekesség kedvéért, hogy Hajni csíkszeredai, Ági csonka-honi, gyulai, Emese pedig vajdasági. Ez a felállás már másfél éve stabil.
 - Gondolkodtatok e azon, hogy lesz-e kereslet erre az egyedülállónak minden túlzás nélkül nevezhető stílusra, amit csináltatok?
 - Ezen nem nagyon gondolkodtunk, de amikor meghallgattuk az elkészült promóciós maxi lemezt, akkor már „slágergyanúsnak” éreztük!
 - Hogyan fogadták Magyarországon zenétek újszerűségét? Koncertjeitek igazi színpadi produkciók, táncosokkal, egyedi látványvilággal. Tudatos ez részetekről, és ennek milyen visszhangja volt a hazai közönségen belül?
 - Várakozásunkat felülmúlta a fogadtatás, mert az első koncertünktől kezdve nagy siker övezi a zenekar pályafutását, és ennek nagyon örülünk, mert valljuk be, hogy egy új zenekarnak nincs könnyű dolga, míg elnyeri a közönség kegyeit. A Palmetta, ahogy már más médiumok fogalmaztak „egyből berobbant”! A színpadképet nagyon fontosnak tartjuk, hogy ne csak egy rockzenei koncertet kapjon a közönség, hanem egyedi látványban és maradandó élményben legyen része! Az eddigi koncertélményeinkből, ami lehetett színházi ülőkoncert, vagy poros rock fesztivál, mindenhol hatalmas ováció és vastaps kísérte végig a produkciót. Tavaly óta a látványelemekben és a díszleten jelentős változások történtek, de erről nem mondanék többet, aki kíváncsi a produkcióra, győződjön meg róla koncertjeiken!
 - Van-e szakember körülöttetek, egy koreográfus például, aki a színpadi látványvilág megtervezésében segítséget nyújt, vagy önálló elképzeléseitek alapján alakulnak ki ezek?
 - A látványelemek tánc részéért a táncosok felelősek, mert ebben ők profik, nincs koreográfus. Közülük is kiemelném Barnabást, aki jónéhány dal tánckoreográfiáját egyedül készítette. A többi látványosságért a zenekar menedzsmentje felel, Salamon Zoltán György menedzser és fia, Salamon Roland grafikus.

 - Idén a Palmetta zenekar meghívást kapott a Székely Szigetre. Mennyire fontos számotokra, hogy eljussatok az elszakított területekre?
 - Nagy öröm számunkra, hogy meghívást kaptunk a rendezvényre, ezúton is köszönjük! Szeretnénk eljutni minden elszakított magyar területre, hogy kisebbségben élő testvéreinkkel együtt elevenítsük fel közös hagyományainkat, a világ leggazdagabb népzenei kincsét, a magyar népdal és néptánc világát.
 - Hogyan találtatok rá a népzenére, néptáncra, azaz a magyar népművészetre. Valljuk be, egy mai átlagrocker számára ez furcsa lehet, igaz, a nemzeti rockot kedvelők táborában talán nem, de mégsem mondhatjuk azt, hogy a hagyományos magyar népművészet oly nagyon hódítana a fiatal rockerek körében. Mi volt az első olyan népzenei, népművészeti dolog ami megfogott?
 - Engem személy szerint az évek múlásával egyre jobban megfogott a népdal és a néptánc. Jónéhány rendezvény, ahol láttam ilyen jellegű produkciókat, nagyon tetszett! Jobban utánajárva jöttem rá, hogy mekkora kincs a magyar népművelés ezen ága. És mivel a Palmetta jött az életünkbe, így a műfaja teljesen egyértelművé vált. Viszont ezeknek a műfajoknak a keveredésével azok az emberek is szívesen meghallgatják a népdalokat, akik egyébként nem tennék. Mi így tudjuk kultúránk ezen részét újraéleszteni, mert aki most a Palmetta által kezdi megismerni ezeket a csodákat, később nagyon könnyen autentikus népzenehallgatóvá is válhat, akár művelővé is! Engem a híres békési néptáncegyüttes fogott meg nagyon, majd a népdalok igaz és máig aktuális mondanivalója és hangulata.
 - A hazai nemzeti rockot játszó zenészek körében napi téma a politika, a bizonyos értékek melletti kiállás. Ti hogy vagytok ezzel? Politizál a zenekar?
 - A Palmetta nem politikai zenekar, hanem hagyományőrző. Missziót teljesít a magyarság fennmaradásáért, és küzd az erkölcs újjáéledéséért!

 - A hazai nemzeti tábort sok törésvonal szeli át, de volt egy portálunk számára is fontos ügy, ami miatt a Titkolt Ellenállás zenekar is petíciót írt alá ellenünk. Az ügy előzménye, hogy lapunk dokumentumokkal alátámasztva igyekezett bizonyítani, hogy a szurkolók körében közkedvelt Kucu (Kovács Géza) a pártállam idején bedolgozott az ÁVH-nak. Ez aztán felborzolta a kedélyeket, s ebből született az a bizonyos aláírás, mely portálunk ellen irányult. Mi erről a véleményed, mennyire volt „kötelező”, hogy így alakuljanak a dolgok?
 - Utólag visszagondolva marhaság volt a zenekarokat az egészbe belevonni, de sajnos így alakult! Mi a Titkolttal sem azelőtt, sem azóta nem foglaltunk állást senki mellett, és hiba volt, akkor ehhez a nevünket adni! A zenekaroknak nem ez a küldetésük, mindenki a saját múltjáért és tetteiért felel! Akkoriban Kucuval aktív koncertszervezőként álltunk kapcsolatban, és egy másik zenekar szorgalmazására, szolidaritásból kellett aláírnunk!
 - S ha már a Titkoltban is dobolsz, hadd kérdezzek rá mindkét együttes kapcsán arra, mikor várható az új album?
 - Mindkét zenekarnak készülnek az új dalai, a Titkolt lemezt hamarosan be is fejezzük, mivel a T. E.-nek esedékes az új lemez megjelenése, így ez év őszén fogjuk kiadni! Tíz vadonatúj szerzeményre és egy koncert DVD-mellékletre számíthat a közönségünk! A Palmetta második lemeze is összeállt, de mi, régi szokásunkhoz híven, nem adunk ki minden évben nagylemezt, mert nem látjuk értelmét, a koncertezés és egyéb más elfoglaltságok miatt szerintünk nem lehet évente változatos lemezzel kijönni és egy idő múlva ellaposodna az egész… A mi zenekaraink kétévente jelentetnek meg új hanghordozót, annál jobban várja a közönség!
 - Köszönjük az interjút, további sok sikert kívánunk! Kitartás!
(Kuruc.info, Florian Geyer)