Több mint fél évvel a letelepedési kötvényprogram felfüggesztését követően közölte a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal (BMH) a végleges adatokat. Ezek szerint 6538 külföldi személy kapott letelepedési engedélyt befektetőként és további 47 fő tartózkodási engedélyt, vagyis ennyien nem éltek a lehetőséggel, és nem váltották át a tartózkodási engedélyt letelepedési engedélyre – válaszolta a BMH a Lánchíd Rádió közérdekűadat-igénylésére.
Zoom
Összesen tehát 6585 külföldi vett részt a programban. Családegyesítés címszó alatt további 13 300 bevándorló kapott magyar letelepedési engedélyt, számuk azonban magasabb lehet, mert a csak tartózkodási papírokat kapó külföldiekről a bevándorlási hivatal nem vezet elektronikus nyilvántartást, így „ezen adatokról a hivatalnak nem áll módjában tájékoztatást nyújtani”. (A letelepedési kötvényprogram 2013 júniusában indult, az ügyfelek tartózkodási engedélyt kaptak, majd fél év után kérvényezhették a letelepedési engedélyt. 2016. július 1-től módosultak a szabályok, és a külföldi egyből letelepedési engedélyt kapott, ebből fakad a létszámadatok közötti eltérés.) Az Orbán-kormány bevándorlást elősegítő programjában tehát legalább 19 885 külföldi vett részt. Ez azt jelenti, hogy 15-ször annyi bevándorlót engedett be a kabinet, mint amennyi migráns (1294 fő) befogadását követeli az Európai Unió hazánktól.
A Magyar Nemzet többször írt arról, hogy nem stimmelnek a letelepedési kötvényprogrammal kapcsolatos adatok, és úgy tűnik, hogy a végleges statisztikában is komoly eltérés van. A BMH szerint ugyanis 6585 külföldi befektetői státuszban kapott letelepedési engedélyt, miközben a közvetítő cégek 6570 személy után jegyeztek le letelepedési állampapírt. E szerint 15 fő úgy kaphatott tartózkodási vagy letelepedési engedélyt, hogy nem is jegyeztek le kötvényt.
Összesen 58 különböző állampolgárságú külföldi bevándorló kapott Magyarországon élethosszig tartó letelepedési engedélyt. A legtöbben a kínaiak vannak, de rengetegen érkeztek olyan közel-keleti muzulmán országokból, mint Irak, Afganisztán és Irán, illetve Észak-Afrikából, továbbá Ázsiából. Érdekesség, hogy amerikai, ausztrál és új-zélandi papírokkal is részt vettek a kötvényprogramban. Habár a letelepedési kötvényprogramot március 31-én felfüggesztette a kormány, a végleges adatokra több mint nyolc hónapot kellett várni. Pedig a jogszabályi előírások és a program felfüggesztését szabályozó kormányrendelet által szabott határidők alapján szeptemberben le kellett volna zárulnia minden eljárásnak.
(MNO nyomán)