Egészen fura történet látott napvilágot a hvg.hu jóvoltából. A portál – a birtokába került dokumentumokra hivatkozva – arról ír, hogy a PestiSrácok újságírója, Füssy Angéla kiadta az ügyészségnek a neki súgó MSZP-s informátort a Czeglédy Csaba elleni ügyben, abban reménykedve, hogy majd így feldobja a nyomozást, amely eredményesebb lesz. A lap újságírója a dokumentumok szerint úgy adta ki saját szocialista belső informátorát, Németh Szabolcsot, hogy az anonimitást kért.
A PS munkatársától származó, illetve vele kapcsolatos 39 oldalnyi anyag egyik része azt is tartalmazza, ahogyan az újságíró egyenesen a legfőbb ügyésznek, Polt Péternek címzett levelet, ebben leírja, hogy szerinte "csak a legmagasabb szintű ügyészi közbenjárás" biztosítja a Czeglédy és társai elleni "eljárás eredményes lefolytatását". Azt is leírja a legfőbb ügyésznek, hogy "oknyomozó újságíróként olyan információk és kapcsolatok birtokába került, amelyek jelentős mértékben befolyásolhatják" a Czeglédy-ügyet, ezért ezeket továbbadja a vádhatóságnak.
Füssy még tanúkat is szállított a nyomozóknak, ezzel kapcsolatban elégedetlenkedett, mert kihallgatásuk nem volt "teljeskörű". Azt is elárulta a dokumentumokban, hogy kapcsolatba került az ügy egyik kiemelt gyanúsítottjával, K. Norberttel, aki az ő hatására tett olyan vallomást is, amely segítette a nyomozás kiszélesítését.
Az atv.hu Huth Gergelyt, a PestiSrácok főszerkesztőjét is megkereste az ügyben, aki a Legfőbb Ügyészséget kritizálja, abban a tekintetben, hogy újságírójuk anonimitást kért, ennek ellenére mégis Czeglédy Csaba rendelkezésre bocsátotta az iratokat, ami szerinte "több mint súlyos eljárási hiba". Hozzátette: "bizonyos kivételes esetekben összeegyeztethető" az, ahogy Füssy Angéla újságíróként az ügyben részt vett, és sérelmezi, hogy sehol nem jelent meg az, hogy Füssy Angéla ne a tanú jóváhagyásával kereste volna fel az ügyészséget.
(atv.hu)
Frissítés: beköpték a saját informátorukat, de még nekik áll feljebb
Nem érti a kormányoldali lap főszerkesztője, hogyan kerülhettek a hvg.hu-hoz azok a nyomozati iratok, amik alapján lelepleződött, hogyan avatkoztak be a Czeglédy Csaba elleni büntetőügybe. Sőt, szerinte az informátor beleegyezett, hogy feladják a hatóságoknak. A felfedett forrás pont ennek az ellenkezőjét mondta a hvg.hu-nak, miért is egyezett volna bele az MSZP-s, hogy jelentsék Polt Péternek, ő szállítja az infókat.
A lap szerda reggel írta meg, hogy a PestiSrácok újságírója, Füssy Angéla kiadta Polt Péternek, illetve az ügyészségnek a neki súgó, anonimitást kérő MSZP-s informátort, hátha így eredményesebb lesz a Czeglédy Csaba elleni nyomozás. A Media1 ezt követően kereste meg a PestiSrácok főszerkesztőjét, Huth Gergelyt, aki szerint "speciális eset volt", hogy munkatársuk kiadta a forrását és aktívan beavatkozott egy büntetőügybe, "ez most egy olyan kivételes eset, amikor az újságírónak 'szerepéből kilépve' tájékoztatnia kell a hatóságokat az információkról".
Kérte, hogy ne derüljön ki a besúgás
Huth - akit március 15. alkalmából tüntetett ki a főváros egy szakmai díjjal - az ügyészséget bírálta, akárcsak az informátort eláruló Füssy, sérelmezte, hogy "a nyomozati irat tartalmához hozzáférhetett a hvg.hu, ugyanis az újságíró kifejezetten kérte a saját bejelentői adatainak zártan történő kezelését". Szerinte ez felveti az ügyészség felelősségét az ügyben.
A főszerkesztő ráadásul azt állította, hogy az informátorral egyetértésben történt meg a hatóságok tájékoztatása, de erre nézve bizonyítékkal nem tudott szolgálni a lap kérésére.
Ennek totálisan ellentmond, hogy a hvg.hu beszélt a kiadott szocialista informátorral, Németh Szabolccsal, akit váratlanul ért, hogy kikerült a neve, és hogy ez a PestiSrácok újságírójának köszönhető. Nem számított arra, hogy az ügyészségnek fogják besúgni, ezt támasztják alá azok a részletek is, amiket megjelentettek arról, hogyan egyeztetett Füssyvel. Ezekben kifejezetten kérte, hogy kezelje bizalmasan a tőle kapott információkat.
Közben a PestiSrácok maga is megírta a történteket, ebben is a Legfőbb Ügyészséget támadják, amiért hanyagul kezelték Füssy bejelentéseit és tanúskodását.
Alap, hogy a forrást nem lehet felfedni
Hargitai Miklós, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke a Media1-nek azt mondta, hogy az újságírót az alkotmány, a médiatörvény és a sajtótörvény alapján számos privilégium, illetve többfajta védelem is megilleti, illetve titokban tarthatja a forrásait.
"Az említett jogszabályok direkt módon nem mondják ki, de a nemzetközi médiajog axiómának tekinti, hogy ezek a különleges jogosítványok arra szolgálnak, hogy a sajtó hatékonyan tudja kontrollálni a közhatalom gyakorlóit. Kétharmados kormányzás esetén eleve a média alkotmányos feladatának tökéletes félreértelmezése, ha a sajtó egy része a semmilyen közhatalommal nem rendelkező ellenzék kontrolljára használja a különleges jogosítványait a hatalom kontrollja helyett – de még ez az abszurd hozzáállás sem jogosít fel senkit arra, hogy a szakma írott szabályait megszegve fölfedje az anonimitást kérő forrás személyes adatait" – mondta a MÚOSZ elnöke.
2. frissítés: "nem is informátor"
Az Index megkereste Füssy Angélát, hogy elmondja, miért tartotta elfogadhatónak, hogy kiadta az informátorát, mire azt felelte:
A Hvg.hu állításával szemben valójában nem egy úgynevezett informátorról van szó.
Füssy azt mondta: az illető kereste meg őt azzal, hogy információi vannak a Czeglédy-ügyről. "Korán rájöttem arra, hogy valamilyen hátsó szándékból valótlan információkat próbált velem megíratni, sőt, többször számon is kért, hogy miért nem jelentek meg még ezek" - mondta Füssy, hozzátéve, onnan tudta, hogy valótlan információkról van szó, mert ezek olyan emberekről szóltak, akikkel Füssy újságíróként szintén kapcsolatban volt, és az állítások ellenkezőjét tapasztalta.
"Nem tekintem informátornak azt, aki önös érdekből valótlan információkat akar megíratni egy újságíróval" - szögezte le Füssy. Emellett úgy érezte, az illető információi "nagyon egybevágtak azokkal az egyértelműen valótlan, a nyomozó hatóságoknak küldött beadványokkal és feljelentésekkel, amelyek célja nem lehetett más, mint a büntetőeljárás megakasztása vagy akár megakadályozása".
Arról, újságíróként miért nem csak tudósított az eseményekről, és miért avatkozott be maga is a nyomozásba, azt mondja: "Ha egy köztörvényes bűncselekményről egy oknyomozó újságíró olyan releváns információk birtokába jut, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak a nyomozáshoz, és ezek nincsenek a hatóságok birtokában, akkor állampolgári kötelessége eljuttatni ezeket hozzájuk. Ez bevett gyakorlat az oknyomozó újságírók között."
3. frissítés: megszólalt az ügyészség
Közleményt juttatott el szerda kora este a Media1 szerkesztőségébe a Csongrád Megyei Főügyészség a PestiSrácok, Füssy Angéla és az ügyészségnek kiadott MSZP-s informátor, valamint Czeglédy Csaba ügyében a ma megjelent médiainformációk kapcsán. Azt írják:
A mai napon a hvg.hu és a PestiSrácok.hu minden alapot nélkülöző megállapításokat tett az ügyészséggel kapcsolatban a Dr. Czeglédy Csaba és társai ellen folyamatban levő ügyben.
Ahogy arról a Media1 részben a hvg.hu nyomán beszámolt: Füssy Angéla, a PestiSrácok újságírója kiadott egy állítólag névtelenséget kérő informátort az ügyészségnek. Erről Huth Gergely főszerkesztő azután a Media1-nek azt mondta, azért történt, mert az ügyészség nem járt el túlságosan buzgóan a Czeglédy Csaba nevéhez is köthető pártfinanszírozási ügyben. Huth Gergely többek között megvádolta az ügyészséget, mondván, nem járt el kellően alaposan, mert a nyomozásba aktívan belefolyó Füssy Angéla bejelentőként azt kérte az ügyészségtől, hogy adatait kezeljék zártan, ám ezek az iratok eljuthattak a hvg.hu-hoz.
Ügyészség: a hatályos törvények alapján jártunk el
Az ügyészség szerdai közleménye leszögezi, hogy az ügyben folytatott nyomozás felügyeleti tevékenysége során mindvégig a hatályos büntetőeljárási törvény rendelkezései szerint járt el és ezért visszautasít minden ezt megkérdőjelező állítást.
Valóban meghallgatták Füssy Angélát, de…
A közlemény szerint a cikkekben említett újságírót (Füssy Angélát) írásbeli bejelentése nyomán valóban tanúként hallgatta ki a nyomozó hatóság, azonban az ügyészség közleménye szerint a tanú a személyi adatai zártan kezelését nem kérte (ezek szerint Huth Gergely állításával ellentétben). Az újságíró ezt követően újabb beadványt küldött. Beadványát az ügyészség a nyomozó hatóságnak továbbította, amely azt kivizsgálta.
Azt az ügyészség is elismeri, hogy a beadvány tartalmazott ugyan egy olyan megjegyzést, hogy a beadvány benyújtója ezen okiratot és annak tartalmát zártan kéri kezelni, azonban az ügyészség álláspontja az, hogy ezen kérelem ugyanakkor sem a beadvány benyújtása idején, sem a jelenleg hatályos büntetőeljárási szabályok szerint nem értelmezhető, és nem teljesíthető, tekintettel arra, hogy az két gyanúsítottra, a gyanúsítottak befolyásolására, továbbá egy, az eljárás során kihallgatott tanú szavahihetőségére, és az eljárás során érkezett számos, és több bűncselekmény megvalósulását állító beadvány valóságtartalmára vonatkozó adatokat tartalmaz.
A Csongrád Megyei Főügyészségnek nincs, és nem is volt törvényes lehetősége arra, hogy az eljárás tárgyát képező cselekménnyel, a gyanúsítottakkal és a tanúkkal, és az eljárás során érkezett, az eljárás tárgyával nyomatékosan összefüggő bizonyítási eszközöket, és az ezek valóságtartalmát akár erősítő, akár cáfoló bizonyítási eszközöket figyelmen kívül hagyja, a nyomozati iratok közül kiemelje, és ne bocsássa a nyomozó hatóság rendelkezésére. A nyomozó hatóságnak pedig kötelessége, hogy azt, az ügyirat részeként a gyanúsítottak és védőik rendelkezésére bocsássa legkésőbb a nyomozás befejezésekor – közölte a Csongrád Megyei Főügyészség.
Megnézték a vagyonmozgást, próbálják visszaszerezni a vagyont
Az ügyészség szerint minden alapot nélkülöz és az iratokkal ellentétes az az állítás, hogy az ügyészség a több milliárd forintos vagyoni hátrány útját ne kísérelte volna meg felderíteni, amit az is alátámaszt, hogy azzal kapcsolatban a nyomozás mellett vagyonvisszaszerzési eljárás is elrendelésre került.
Az ügyészség ezek után leszögezi:
Mind a nyomozó hatóság, mind az ügyészség politikai szempontoktól mentesen, a jogszabályoknak megfelelően folytatta az eljárást.
Az ügyészség a jelen ügyben törvényesen és eredményesen járt el, bizonyítékokkal alátámasztva vádolta meg a terhelteket, zárul a közlemény.
![]() Füssy Angéla, Huth Gergely főszerkesztő és Szarvas Szilveszter főszerkesztő-helyettes, amikor Czeglédy feljelentése alapján rágalmazás indult a lap ellen (fotó: Túry Gergely) |
Alább olvasható a hvg.hu teljes szerda reggeli anyaga arról, hogyan dobták fel Poltnak saját informátorukat a "pesti srácok":
Kiadta az ügyészségnek a neki súgó MSZP-s informátort a PestiSrácok újságírója, hátha így eredményesebb lesz a nyomozás, és méltatlankodva kevesellte a "politikai szálat" a büntetőügyben – derül ki a hvg.hu birtokába került nyomozati anyagokból. A kormánylap újságírója nemcsak az alapvető sajtóetikát rúgta fel, a Polt Péternek címzett dokumentumban leírja saját "jelentős szerepét" is az eljárásban. Az informátorral folytatott levelezéseit is megszereztük és lehozzuk, mert plasztikusan mutatják, hogyan gyárt cikket a NER-média.
A teljes magyar médiához hasonlóan a Huth Gergely főszerkesztésével működő PestiSrácok is kezdettől fogva követi a milliárdos költségvetési csalás miatt zajló Czeglédy-ügyet. Saját keresőjük tanúsága szerint újságírójuk, Füssy Angéla vitte a lapnál leginkább az MSZP- és DK-kötődéssel egyaránt rendelkező jogász-politikus ügyét, sorra publikálva a cikkeket az eljárás fejleményeiről. A lap újságírója azonban a hvg.hu birtokába került dokumentumok szerint aktívan beavatkozott a Czeglédy Csaba ellen zajló büntetőügybe, amikor az ügyészség előtt felfedte és kiadta saját szocialista belső informátorát, aki kifejezetten anonimitást kérve szállította neki az információkat.
Bekerült a nyomozati iratok közé, hiába kérte, hogy kezeljék titkosan
Az, hogy Füssy Angéla etikailag kifogásolhatóan kiadta informátorát, soha nem derült volna ki, ha az erről szóló dokumentumok nem kerülnek be a nyomozati iratanyagba, majd innen a hvg.hu birtokába. A több tízezer oldalt kitevő aktában egy külön fejezetet szentelnek a PestiSrácok munkatársától származó, illetve vele kapcsolatos 39 oldalnyi anyagnak.
Ez egy saját néven írt beadványát is tartalmazza, amelyet azért egyenesen a legfőbb ügyésznek, Polt Péternek címzett, mivel szerinte "csak a legmagasabb szintű ügyészi közbenjárás" biztosítja a Czeglédy és társai elleni "eljárás eredményes lefolytatását". A beadványban 3 oldalon keresztül arról ír Poltnak, hogy "oknyomozó újságíróként olyan információk és kapcsolatok birtokába került, amelyek jelentős mértékben befolyásolhatják" a Czeglédy-ügyet, ezért ezeket továbbadja a vádhatóságnak.
Az iratból kiderül, hogy már korábban is aktívan belefolyt az ügybe: ugyanígy, bejelentéssel élt a NAV nyomozást folytató Csongrád megyei hatóságánál is, ezt követően ki is hallgatták Szegeden, azonban "sajnálatos tapasztalatai szerint azóta az ügyben érdemi elmozdulás" nem történt.
"Hiábavalóan jeleztem, hogy mivel a Czeglédy Csaba alatt kiépült hálózat konkrétan politikai célokat szolgált, a politikai szál nem mellőzhető" – sérelmezi Polt Péternél. A kihallgatásán sajnálatosan azt tapasztalta, hogy az eljáró hatóság "gyakorlatilag teljesen kizárja a politikai szálat, ami a lelke, mozgatója és a célja a bűnszervezetnek".
A PestiSrácok újságírója azért is elégedetlenkedik, mert még tanúkat is szállított a nyomozóknak, de szerinte ezeknek az általa prezentált közreműködőknek a kihallgatása sem volt "teljeskörű". "Amint kényes részletekről akartak beszélni" az adóhatósági nyomozók "leállították őket arra hivatkozva, hogy politikai kérdések és szereplők nem tartoznak a nyomozáshoz" – sérelmezi a beadványban.
Így most már egyesen a legfőbb ügyészhez fordul, hogy "két fontos tényezőt" hozzon a tudomására:
– Jelentős szerepe van a gyanúsított "erősítésében"
Elárulja, hogy egy közös ismerős révén kapcsolatba került az ügy egyik kiemelt gyanúsítottjával, K. Norberttel, akit ő "erősített, erősít a mai napig abban, hogy a hatóságokkal együttműködjön". "Személyemnek jelentős szerepe van" abban, hogy K. Norbert feltáró vallomást tett, és a nyomozást, illetve a gyanúsítotti kör kiszélesítését "maximálisan segíti" – szó szerint így írja le közrehatását Füssy.
Így tett K. Norbert olyan vallomást, amely "feltárja a teljes elkövetői kört, a rendszer működését" úgy, hogy az a "gyanúsításban is szereplő cselekmények bizonyítását is megalapozza". A PestiSrácok munkatársa azzal szinte eldicsekszik, hogy az általa "erősített" K. Norbert "maximális együttműködésről tett tanúbizonyságot", a mai napig már "három feltáró vallomást tett".
Nehéz elképzelni, hogy etikai normák által kötött sajtós hogyan kerül olyan helyzetbe, hogy ő akarjon alakítani egy büntetőeljárást, mindenesetre Füssy nyomatékosan kéri a "Legfőbb Ügyész urat", hogy "személyes közbenjárásával, beavatkozásával segítse", hogy az ügyészség vádalkut kössön az általa ösztökélt K. Norberttel, és mivel aggasztó, hogy kiszivárognak az információk, "vizsgálja meg az eljárás Csongrád megyéből való áthelyezésének lehetőségét".
– Kiadta az "MSZP-s információ hozó-vivő embert"
A PestiSrácok munkatársa egy másik alapvető etikai normát is semmibe vesz: a kifejezett kérése ellenére kiadja azt az MSZP-s forrását, Németh Szabolcsot, aki a cikkeihez információkat szállított neki Czeglédyről és más gyanúsítottakról. Annyira fontos lehetett számára, hogy közrehasson az eljárásban, hogy nemcsak személyazonosságát fedi fel, de becsatolta a Némethtől bizalmasan kapott üzeneteket, illetve e-mailt is. Ezeket szintén sikerült megszereznünk, ezekből az is kitűnik, hogy a szocialista, aki az MSZP-ből ismeri Czeglédyt, kifejezetten anonimitást kért tőle.
Azt állítja az újságíró, hogy Németh – aki az MSZP-s "információ hozó-vivő embere" – vette fel vele a kapcsolatot, mert szerinte rajta keresztül akarta "félrevezetni a nyilvánosságot, és más irányba terelni az egész büntetőügyet".
Az informátorral való együttműködése során "aggasztó módon" azt tapasztalta, hogy a szocialistának "belső hatósági információi" vannak, többek közt arra nézve, hogy két fontos gyanúsított "nagyobb összeget kapott Czeglédy Csabáról, hogy eltűnjenek az országból". A szökés veszélyéről már a Terrorelhárítási Központot (TEK) is értesítették egy beadványban – hívja fel Polt figyelmét arra, hogy szerinte a büntetőügy meghiúsítására törekednek. A TEK-es bejelentés is a birtokunkba került anyag közt van, ebben egy ismeretlen valóban állítja, hogy Czeglédy milliókkal pénzelhette két gyanúsított külföldre szöktetését, de szó esik benne egy fegyverről is. Úgy tudjuk, a hatóságok ezt komolyan is vették, így hivatkoztak rá, miközben hosszabbítgatták a baloldali politikus előzetes letartóztatását.
Füssy becsatolta a levelezésük egy részét is, ezekből az tűnik ki, hogy a valóban infókat szállító Némethtel kifejezetten együttműködő volt a viszonyuk. Egyik üzenetváltásukban Németh "egy kis anyagot" ígér, de csak akkor, ha Füssy cikket ír belőle, és "nem derülhet ki, hogy ő adta hozzá az anyagot", mire az újságíró azt válaszolja, hogy rendben. Utána pedig megállapodnak abban, hogy az álca kedvéért magát Némethet is bele fogja írni a cikkbe, ez a rész így szerepel az iratokban:
Németh: Még az sem árt, ha egy kicsit engem is "csesztet". Mert akkor nem lóg ki a lóláb.
Füssy: (szmájli) Jó felvetés.
Németh: De nehogy túlzásba essen…
Füssy: Tudom, kik barátok, őket nem szoktam. Még ha nem is vagyunk egy platformon.
Utólag nehéz megmondani, milyen anyagok születtek ezek alapján, de jelenleg is elérhető olyan cikk a portálon, amiben Füssy pontosan így, nem túl keményen fogalmazva beleveszi a cikkébe Németh Szabolcsot.
"Kezelje bizalmasan"
Birtokunkban van a levél arról is, hogy Németh eljuttat az újságírónak egy jelentést arról: a Czeglédy-ügyben "kinek mi volt a szerepe". Itt is arra kéri a PestiSrácok újságíróját, ezt "nagyon bizalmasan kezelje, mert ez nem nyilvános", csak az ügyészségnek van belőle példánya. Ezért javasolja, hogy "célszerű lenne, ha nem is revizori jelentésként" hivatkozna rá a cikkben Füssy, hanem "mondjuk független igazságügyi szakértői iratnak, amit zárt borítékban kapott a PS szerkesztősége, szombathelyi posta bélyegzővel".
Egy ügyészségnek átadott üzenetváltásuk arról szól, vajon mikor zárják le a nyomozást, így többes számban kérdezi Németh, hogy "mennyi időnk lehet?". Mire azt a választ kapja Füssytől, hogy szerinte áprilisban, mire szomorú szmájlival konstatálja, hogy kevés a nyomozás kiterjesztésére nyitva álló idő.
Még azon akadt ki, hogy került hozzánk
"Ha elég makacsok vagyunk, és persze kitartók, csak azért sem elengedve a sztorit, akkor hozzájárulhatunk az igazság diadalához!" – ez a mottója Füssy Angélának, legalábbis ez szerepel a PestiSrácokan megjelent Czeglédy-cikkeinél is. "Nem tagadom, valóban írtam beadványt az ügyészségre, azt viszont teljesen elképesztőnek tartom, hogy ez a HVG-hez kerül" – reagált megkeresésünkre. Amikor viszont rákérdeztünk az informátorának kiadására, közölte, hogy "a továbbiakban nem szeretnék önnel tovább beszélgetni", és letette a telefont.
Németh Szabolcs tőlünk értesült arról, hogy az újságíró kérése ellenére kiadta a vádhatóságnak, ahogy fogalmazott, "ha ilyet csinált, az őt minősíti". Állította, hogy nem ő kereste Füssyt, és a Czeglédy-ügyhöz sincs semmi köze, már annak sem örül, hogy "összemossák ezekkel az emberekkel". Németh elmondása szerint márciusban kilépett az MSZP-ből, úgy tudjuk, szinte egy időben azzal, hogy etikai eljárás indult ellene. Németh a keszthelyi szervezet alelnöke volt, mielőtt a párttagsága megszűnt.
"A Fidesz az árulást szereti, az árulót nem"
"Megdöbbentő, de egyben jól jellemzi a mai magyar valóságot, ami történt: egy újságíró tűzön-vízen át védi az informátorát, főleg a hatalommal szemben, erre a Fidesz által működtetett PestiSrácok munkatársa, nemhogy védte, de önként és dalolva adta ki az ügyészségnek több forrását is" – reagált Czeglédy Csaba, aki szerint "ebből is látszik, hogy Füssy nem újságíró, és ahol dolgozik, az sem szerkesztőség". "Az újságírók egy normálisan működő demokráciában a hatalmat ellenőrzik, és nem azt kiszolgálva asszisztálnak egy megtorláshoz, sőt, Füssy még tanúnak is jelentkezett ellenem" – tette hozzá.
"Egyértelmű, hogy a Fidesz az árulást szereti, az árulót nem, hiszen az újságírójuk a saját MSZP-s párttársairól – egyébként hamis – információkat lelkesen szolgáltató politikust dobta fel" – mondta Németh Szabolcsról. Szerinte ugyanis az egykori párttársa valótlanul állított róla több mindent Füssynek, de utóbbit újságíróként "ez sem jogosítja fel arra, hogy elárulja a forrását".