Bővült a jogorvoslati lehetőségek köre az online platformok egyes, felhasználókat negatívan érintő intézkedéseivel szemben az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendeletének átültetését követően - közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szerdán az MTI-vel.
Azt írták: ezentúl már nemcsak hatóságokhoz vagy bírósághoz, hanem az Online Platform Vitarendező Tanácshoz (OPVT) is fordulhat, aki vitatja egy platform valamely döntését.
Hozzátették, az NMHH mint kijelölt Digitális Szolgáltatási Koordinátor elvégezte a testület tanúsítását, így az megkezdheti működését.
A közlemény emlékeztetett, hogy 2022 novemberében lépett hatályba a digitális szolgáltatásokról szóló EU-rendelet (DSA), amely a "biztonságosabb, átláthatóbb és méltányosabb online világ" megteremtését, valamint a jogsértő tartalmakkal szembeni hatékony fellépést célozza.
Az uniós szintre emelt szabályozás a médiahatóság szerint csökkentheti annak a kockázatát, hogy a platformok tévesen vagy indokolás nélkül törölnek megszólalásokat és tiltanak le felhasználói profilokat.
A rendelet lehetővé teszi a tagállamok számára a peren kívüli vitarendező fórumok létrehozását is - mutattak rá.
Közölték: Koltay András, az NMHH elnöke a vitarendező tanács tagjává nevezte ki Gosztonyi Gergelyt, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának docensét, Blazovichné Gellén Klárát, a Szegedi Tudományegyetem professzorát, Király Péter Bálintot, a Széchenyi István Egyetem oktatóját, Menyhárd Attilát, az ELTE ÁJK professzorát, Pogácsás Anettet, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának docensét, Pünkösty Andrást, a Pázmány jogi karának adjunktusát, Ződi Zsoltot, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársát, Szilágyi Zsuzsanna ügyvédet, valamint Trinn Gábor ügyvédet, az OPVT elnökét.
Az OPVT eljárásával kapcsolatos tudnivalók itt érhetők el.