A papíron jobbos bulvárlap, a Reform nemrég olyan írást közölt, miszerint a Vince Mátyás féle "Antiszemita közbeszéd" "tényeken alapul", azaz a konzervatív újságírók jó része antiszemita.
A kis példányszámú félbulvár hetilap, az elvileg polgári Reform nemrégiben bírósági ítélet nélküli (!)"helyreigazítást" jelentetett meg, amely szerint, idézzük:
"- Lapunk 2005. április 15-i számának "Hamis fordítások az MTI cikkeiben" címû írásában...valótlanul állítottuk azt is, hogy Vince Mátyás, az MTI elnöke "..korábbi szerkesztõje a totalitarista propagandamûvek színvonalán álló Antiszemita közbeszéd sorozatnak, a magyarellenes rágalmak tárházának". Ezzel szemben a valóság az, hogy az említett könyvbõl eddig három kiadás jelent meg, melybõl Vince Mátyás az elsõ kettõ szerkesztésében részt vett, de akkor még nem volt az MTI elnöke. MTI-elnökként a kiadványt nem szerkesztette. (az április 15-i számban egy szóval sem állítottam, ellenkezõleg, pontosítottam, hogy Vince elvtárs "nácivadász" tevékenységét még MTI elnöksége elõtt folytatta, a Reform tehát nem csak aljas, hanem idióta is, amikor olyasmit "igazít helyre", ami a kérdéses cikkben nem is szerepelt - a szerk.). A Vince Mátyás szerkesztésével készült kötetek tényeken alapulnak (..... ) valótlanul állítottuk, hogy az MTI cikkeiben a fordítások hamisak."
Az MTI egyébként valóban penetráns hírhamisítói tevékenységérõl késõbb, most koncentráljunk arra, hogy a Vitézy Zsófia fõszerkesztõ (ex-Magyar Hírlap, a laptulajdonos közeli rokona), és Csúri Ákos fõszerkesztõ-helyettes által jegyzett „jobboldali" lap azt állítja: az Antiszemita közbeszéd Magyarországon c. sorozat állításai „tényeken alapulnak". Ergó antiszemita a fél jobboldal, hiszen a Bnai Brit zsidószervezet által kiadott, többek közt Vince Mátyás, Gerõ András, Varga László által szerkesztett, több gusztusos szerzõ (Dési János, Vásárhelyi Maris, Mihancsik Zsófia, Karsai László, Monori Áron stb.) által összehordott vádipari alkotás antiszemitának aposztrofálja a Vasárnapi Újság (Csúri Ákos egykori munkahelye), a Demokrata, a Magyar Nemzet húzóembereinek többségét, általában a jobboldali sajtó és közélet nem kis részét.
Néhány, a vádiparosok által bepiszkolni szándékozott név a teljesség igénye nélkül: Lovas István, Bayer Zsolt, Bencsik András, Ágoston Balázs, Szentmihályi Szabó Péter, Hankiss Ágnes, László atya, Döbrentei Kornél, Szentesi Zöldi László, Csontos János, Gazdag István, Bognár József, Bándy Péter, Vass Krisztián, Jezsó Ákos, Hering József, (meg persze e sorok szerzõje) és, sok-sok más név mellett: Csúri Ákos.
Igen, Csúri úr is, aki eképpen a Reform második embereként saját lapján, kollégái sokaságán kívül önmagát is úriember módjára leantizza, s nevét adta az ocsmány „helyreigazításhoz".
No és természetesen a Reformnak az MTI hírhamisításairól nyilatkozó Langmár Ferencet, az MTI Tulajdonosi Tanácsadó Testületének (TTT) fideszes elnökét, és egy szintén nyilatkozó ügyvédet. A Matyi Távirati Iroda több tízoldalnyi, a Reform vezetése által is megismert (és ezért le is közölt) bizonyítékokkal alátámasztott hírhamisításairól, félrefordításairól tehát a fenti linken olvashatnak) A sztori (mely a Reform honlapján mai napig fellelhetõ) 8-10 írott és elektronikus orgánumon futott körbe, jókora (és tényfeltárás meg komolyabb újságírás híján a jövõben aligha bekövetkezõ) ingyenreklámot biztosítva a kicsiny és mára teljesen eladhatatlan lapnak. A Hír Tv-ben például Langmár és a TTT MSZP-s alelnöke, Bayer József vitázott Ókovács Szilveszter vezetésével. Ahol maga Bayer (semmi köze Zsolthoz) sem tagadta, hogy több nemzetközi hírügynökség cikkeit az MTI a magyar változatban véleményalkotó jelzõkkel egészíti ki, de ezt egyfajta "gyakorlatként" elfogadhatónak minõsítette, mondván, nincs fordítási kötelezettsége a távirati irodának (ez féligazság, azaz félhazugság, hiszen beleszõni sincs joga véleményét a hírekbe). Szerinte: „a gyakorlat mindig olyan volt, hogy nem egyszerûen csak hírt adtak, hanem a hírfogyasztók tájékozódását is elõsegítették, ez alakított ki egy olyan gyakorlatot, hogy epitheton ornansokkal, állandó jelzõkkel illettek meghatározott csoportosulásokat".
Az MSZP-s TTT tag szerint egy közelebbrõl meg nem nevezett „francia hírügynökség" is így tesz. Ezzel szemben a valóság az, hogy pl. a világszerte ismert AFP francia hírügynökség, amelynek tudósításait az MTI sorozatosan félrefordította, nem használ minõsító jelzõket a vizsgált közel-keleti, iraki hírek területén. Az MTI belsõ szabályzata kimondja, hogy: „az MTI munkatársainak kérdései ugyanúgy nem tartalmazhatnak véleményt, állásfoglalást és szubjektív felhangot sem, mint ahogy az általuk megírt tudósítás sem", azaz Bayer a szabályzat rendszeres semmibevételét tartja természetesnek. Másfelõl a médiatörvény is egyértelmûen fogalmaz: "4. § ...A közzétett hírekhez fûzött véleményt, értékelõ magyarázatot e minõségének és szerzõjének megnevezésével, a hírektõl megkülönböztetve kell közzétenni". Mondani sem kell, hogy a hírhamisítás-ferdítés konkrét példái közül Bayer egyet sem tudott megcáfolni (ahogy Vince elvti sem) ...
Most pedig újra vissza a jobboldal gyalázására és a „tényeken alapuló" Antiszemét közbeszédre. Lovas mellett többek közt Varga Domokos György szedi ízekre a gondolán a magyarellenes agitpropmûvet:
„Egy olyan fontos – a kötetben mindjárt angolul is közzétett – dokumentumgyûjteménnyel szemben, mint amilyen az Antiszemita közbeszéd Magyarországon 2000-ben, nyilvánvalóan mindennél fontosabb követelmény a pontos idézés. Ezért különösen meglepõ, hogy Karsai László (....)történészünk a következõt adja Lovas szájába (még ha idézõjel nélkül is): „A szadeszesek, a zsidó-baloldali-liberálisok hazaárulók, akik jó pénzért külföldön is antiszemitának rágalmazzák Magyarországot – állítja Lovas István újságíró". Forrásaként a Magyar Demokrata, 2000. szeptember 21. számát jelölte meg. Csakhogy az eredeti szöveg így szól: „Az SZDSZ-en belüli és körüli tábor természetesen továbbra is megtesz mindent, hogy az általa gyûlölt országimázs központtal ellentétesen negatívan fesse le Magyarországot és annak vezetõit, kerül, amibe kerül (nekik semmibe – sõt), antiszemitának állítsák be".
Akár ezzel az egy idézetpárral is elintézhetnénk a lényeget: hogy ilyen romlott, hazug kiadványok szerkesztõi a junta idején MTI-elnökök lehetnek, az jellemzõ, de hogy ezzel az emberrel boltol le a Vitézy-Csúri féle lap, az minõsíthetetlen. Furcsa is, hogy annak idején lehozták az MTI-t leleplezõ cikket, de hát üzemi balesetek szinte mindenütt elõfordulnak...
Miután Vince „helyreigazítási" kérelmének, ismételten hangsúlyozzuk, bírósági végzés nélkül is lelkesen helyt adtak, magunk is tettünk egy ellenpróbát (alább), de a Reform válaszra sem méltatott (bíróságon még valszeg találkozunk). Noha Csúri Ákos magánban maga is elismerte a „helyreigazítás" arcpirító hazugságait, mondván, neki ebbe nem volt beleszólása. Lehet, de a lényegen nem változtat: a Reform , azaz Csúri és Vitézy egy platformra került a jobboldal megítélésében Gerõvel, Désivel, Vásárhelyi Riskával és a többi szadeszdroiddal. Ha ilyen a baráti jobbos sajtó, ellenségre már nincs is szükség...
Melléklet:
Reform újság lap-és könyvkiadó Kft
1103 Budapest Alkér u 37
Tisztelt Szerkesztõség!
Alulírott Molnár Balázs újságíró, lapjuk 2005 június 3-i számában, a 10 oldalon megjelent "Helyreigazítás" c. cikkével kapcsolatban, mint az írásban hivatkozott, és szintén lapjukban 2005 április 15-én megjelentetett "Hamis fordítások az MTI cikkeiben" c. írás szerzõje, a Pp 342 §, valamint a Ptk 79 § alapján, saját nevemben eljárva, az alábbi helyreigazítási kérelmet terjesztem elõ, figyelemmel arra is, hogy a sajtóhelyreigazítás szövegének a megállapításánál nem a sérelmet okozó szöveg megismétlésére, hanem valóságos tartalmának a megjelölésére van szükség [Ptk. 79. § (1) bek.] (BH1991. 390.)
"Lapunk 2005 június 3-i számában, a 10 oldalon megjelent "Helyreigazítás" c. cikkben valós tények hamis színben való feltüntetésével azt a hamis látszatot keltettük, miszerint Molnár Balázs újságíró szintén lapunkban 2005 április 15-én megjelentetett "Hamis fordítások az MTI cikkeiben" c. írása valótlanságokat állít, amikor megírta, hogy az MTI esetenként hamis fordításokat közöl. A valóság ezzel szemben az, hogy Molnár Balázs számos dokumentált példával igazolta állításait.
Valós tények hamis színben való feltüntetésével azt a hamis látszatot keltettük, miszerint Molnár Balázsnak az MTI elnök korábbi szerkesztõi tevékenységét elmarasztaló véleménye valójában hamis tényállítás. A valóság ezzel szemben az, hogy Molnár Balázs azon véleménye, miszerint "Vince Mátyás, az MTI Elnöke korábbi szerkesztõje a totalitarista propagandamûvek színvonalán álló Antiszemita közbeszéd sorozatnak" olyan tényalapokon nyugvó véleménynyilvánítás, amely nem sért semmilyen jogot, különös tekintettel arra, hogy az egyik közszereplõnek a másik közszereplõ tevékenységét elmarasztaló véleménynyilvánítása, értékítélete önmagában nem alapoz meg személyiségvédelmet (BH2001. 522)"
Kérem, hogy lapjuk következõ számában helyreigazítási kérelmemnek helyt adni szíveskedjenek, ellenkezõ esetben igényemet bírói úton érvényesítem.
Budapest, 2005. június 6.
Tisztelettel
Molnár Balázs