A lassan már egy éve tartó ukrán háború kezdetben hatalmas orosz technikai és számbeli fölénnyel indult. Viszont a várakozások ellenére Ukrajna nem omlott össze, sőt, a múlt ősszel már ellenoffenzívákat indítottak. Ebben igen nagy szerepe van az ukránok leghatásosabb fegyverrendszerének, az M142 HIMARS-nak.
A rendszer leírása
A HIMARS (angolul: High Mobility Artillery Rocket System, magyarul: nagy mozgékonyságú rakétatüzérségi rendszer”) amerikai fejlesztésű, mozgékony, könnyű rakétatüzérségi rendszer, amelyet az amerikai tüzérség részére fejlesztettek ki.
A fegyverrendszer elsősorban egy hat indítótubusos konténert tartalmaz, melyben alkalmazható az M270 összes, 227 mm űrméretű rakétatípusa. Bázisjárművei a gumikerekes MTV járműcsalád változatai.
Zoom
A HIMARS
A rendszer fejlesztése során az egyik fő szempont a hadászati mobilitás volt. Ezért a HIMARS repülőgéppel szállítható.
Rakéták
Korábban az M26 típusú rakéták voltak a HIMARS fő fegyverei, de azt időközben kivonták a szolgálatból, az USA által aláírt egyezményeknek eleget téve.
Manapság azok a rakéták, amelyek ukrajnai harcokban az oroszok idegeire mennek, az M30A1 és M30A2 jelülésű típusok. Ezek egy 90 kilogrammos robbanófejjel vannak ellátva, és 160 ezer előre gyártott repeszt bocsátanak ki a felrobbanásukkor. Ez a robbanófej hatásos területcélpontok ellen. Ezeknek a rakétáknak a lőtávolsága 65-70 kilométer.
Egy másik típus, amit az amerikai haderő használ, az M31. Ez a típus egy 90 kilogrammos repesz-romboló robbanófejjel rendelkezik.
Hatás
A HIMARS Ukrajnában igen hatásosnak bizonyult a háború folyamán. Az ukránok ezekkel a fegyverrendszerekkel precíziós csapásokat hajtottak végre parancsnoki központok, lőszerraktárak, csapatösszpontosítások és hidak ellen. Ezeknek a célpontoknak a jelentős része mélyen a front mögött volt.
Emellett a HIMARS sokkal jobbnak bizonyult a vele összehasonlítható kategóriájú Uragan rendszerhez képest. Az orosz sorozatvető ugyan több rakétát tud kilőni, de a lőtávolsága fele az amerikai rendszerének, és nem képes precíziós csapásokra.
A HIMARS gyakorlatilag megroppantotta az orosz haderő logisztikáját. Ennek nagy szerepe volt abban, hogy 2022 folyamán gyakorlatilag leállt az orosz offenzíva a front nagy részén.
Az egyik művelet, amiben a HIMARS-nak önmagában döntő szerepe lehetett az Herszon városának a visszafoglalása volt. Ennek az volt az oka, hogy a HIMARS kilőtte az orosz csapatokat ellátó hidakat, ami miatt a városban lévő orosz csapatok helyzete tarthatatlanná vált.
Költségek
A HIMARS ugyan nagyon hatásosnak bizonyult, de egyben nagyon költséges is. Egy HIMARS rendszer ára önmagában 5,1 millió dollárba kerül.
Emellett a rakéták sem olcsók. Egy 6 rakétás sorozat kilövése a HIMARS-szal kereken egymillió dollárba kerül.
A jövőben a HIMARS még inkább az oroszok nyakára léphet: az ukránok meg fogják kapni a GLSDB-t
A GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb) a svéd SAAB fejlesztése, ami az idei év folyamán kiérhet a frontra, és jelentősen növelheti a HIMARS képességeit.
Zoom
GLSDB repülés közben
Ez a fegyver jelentősen nagyobb problémákat okozhat majd az oroszoknak, mint az eddigi HIMARS-bevetések. Ennek az az oka, hogy míg az ukránok a HIMARS-szal jelenleg 70 kilométerre tudnak ellőni, addig a GLSDB segítségével ez a távolság 130 kilométerre nő.
Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy az ukrán rakétatüzérség a Donbaszban bárhol képes lehet majd lecsapni az oroszokra. Ez pedig igen súlyos problémát jelentene az oroszoknak, mivel így a GLSDB révén az ukránok el tudják majd érni a terület déli-délkeleti részén futó vasútvonalakat, amelyen az orosz haderő logisztikája alapul.
Emellett a GLSDB olcsóbb is, mint a jelenlegi HIMARS rakéták: a GLSDB ára töredéke a jelenleg bevetett rakétákának.
Viszont ez a fejlesztés csak hónapok múlva fog kiérni a frontra.
(Olvasónktól)
Források:
Képek: