![]() Lazio emléktárgyak Gabbo koporsóján |
2007. november 14 délután: A brutális rendőr álmában ölhette meg Gabriele "Gabbo" Sandrit, akitől olasz sajtójelentések szerint több mint 5 ezren vettek ma búcsút Rómában. A gyászoló család ügyvédje és barátai fel vannak háborodva a rendőrség és az ügyészség hozzáállásán, hiszen a vasárnap Sandri-val utazó barátait próbálják garázdaság gyanújába keverni, hogy enyhítsék az emberölő zsaru felelősségét. A fiatalembert egy parkolóban lőtte agyon az autópályarendőrségnél szolgáló Luigi Spaccatorella, akkor, amikor áldozata a gépkocsiban aludt. A La Repubblica című napilap arról számol be, hogy az olasz köztársasági elnök szelíd és tiszta embernek nevezte az áldozatot, a 26 éves lemezlovast. Giorgio Napolitano - ellentétben az ultrákra mutogató Amato belügyminiszterrel - a gyászoló családnak küldött üzenetében kifejezi részvétét és úgy fogalmaz, fényt kell deríteni a fiatalember halálának szavai szerint tragikus és abszurd körülményeire, teljesen függetlenül attól, hogy Rómában és másutt később milyen súlyos események történtek. (Közben az arezzói ügyész elmondta, a rendőr elleni vád gondatlan emberölésről szándékosra változhat). Képgaléria alább, videó a temetésről a legeslegvégén.
Igazságot Gabriele-nek
A gyászmisét celebráló pap, mindamellett, hogy óvott a bosszúállástól, a nálunk megszokott, zömmel gyáva kollégáitól eltérően, a következő szellemben nyilvánult meg mondta: Gabriele Sandrinak nem csupán isteni, de földi igazságot kell szolgáltatni. ("Per Gabriele Sandri non solo la giustizia di Dio ma anche la giustizia terrena.") A temetésre több városból legalább tucatnyi más klub szurkolói is eljöttek (Inter, Sampdoria, Cremonese, Taranto, Genoa, Fiorentina, Torino, Reggina, Cagliari, Bologna, Avellino, Napoli, Foggia, Varese e Atalanta), a környékbeli (Róma Balduin negyede) üzletek tiszteletük jeléül átmenetileg bezártak. Az elhunyt családja megköszönte a hihetetlen méretű személyes részvétnyilvánítást a tömegnek.
A temetésen politikusok, a római polgármester, Gianfranco Fini (a Nemzeti Szövetség elnöke) sportvezetők, a sportminiszter és Savoyai Emánuel Filibert herceg (a volt olasz uralkodóház hercege) mellett a nagy ellenfél AS Roma kapitánya, Francesco Totti is megjelent (Vajon Kurvaországban megjelennének egy Fradi-drukker temetésén a hazai "elit" tagjai? Aligha, de jobb is.. - a szerk.)
A délutáni gyászszertartásra és temetésre több ezren gyűltek össze a X. Szent Piusz templomban és környékén, az odavezető utat gyertyák ezrei övezték. Az ország minden részéről érkeztek szurkolók és ott volt a Lazio teljes csapata. Francesco Totti könnyeivel küszködve próbálta vigasztalni a hozzátartozókat.
A kormányt Antonio Di Pietro infrastrukturális miniszter képviselte és Antonio Manganelli országos rendőr-főkapitány is elhelyezett egy koszorút a koporsónál.
A rendőrség nem mert felvonulni, a be nem jelentett tüntetést sem oszlatták fel
A kormány a rendőrséget joggal bíráló jelszavakat is eleresztő hatalmas tömeg ellenére nem mert egyetlen egy közeget sem kivezényelni egyenruhában. Az ultrák közül közül több százan be nem jelentett, ám erőszakba nem forduló felvonulást tartottak a temetés után, kormány- és rendőrség-ellenes, illetve szép, hagyományos mussolinista jelszavakat skandálva. Egészen az olimpiai stadionig vonultak, ahol a temetéssel ellentétben már jelen voltak a rohamosztagosok. A karhatalom azonban, eltérően az ÁVH-tól nem avatkozott be, nem támadt rájuk, noha a városban már délelőtt megjelent több "Bosszút Gabrieléért" feliratú poszter is. Azt is tudni kell, hogy a Lazio és tábora Olaszország és a kontinens egyik legjobbosabb klubja, ahol sokan és helyesen rokonszenveznek Mussolinivel.
A rendőrség ugyanakkor vizsgálatot indított Sandri vasárnapi utastársai ellen.
Vizsgálat az utastársak ellen
Az arezzói ügyészség ugyanakkor vizsgálatot indított az ellen a négy személy ellen, akik egy autóban utaztak a vasárnap lelőtt Sandrival. A négy drukkert azzal gyanúsítják, hogy a tragédia helyszínéül szolgáló autópálya-pihenőben megtámadták a Juventus híveit, s gyakorlatilag ez vezetett társuk halálához. A tanúvallomások szerint azonban csak szóváltás történt, komoly atrocitás nem, de még verekedés esetén is nonszensz, hogy egy rendőr éles fegyverrel lövöldözzön.
Az eddigi vizsgálatok alapján a parkolóban összesen négy autó volt, kettőben a római, kettőben pedig a torinói alakulat szimpatizánsaival, a hatóságok szerint 18 személy vett részt az ÁLLÍTÓLAGOS incidensben. A kiérkező rendőrök egyike, Luigi Spaccatorella először leadott egy figyelmezető lövést a levegőbe, a második golyó azonban - állítása szerint véletlenül - az autó üvegén áthatolva eltalálta Sandrit.
Emberölés a vád a rendőr ellen
"A testvérem barátai elleni vizsgálattal a rendőrség csak el akarja hárítani magától a felelősséget" - mondta az áldozat bátyja, Cristiano Sandri. A család jogi képviselője közben súlyos vádakkal illette Spaccatorellát.: "Nem igaz, hogy véletlenül sült el a fegyvere. Nyújtott karral lőtt az autó felé, amelyben Gabriele éppen aludt. Ő nem is vett részt az összetűzésben" - hangsúlyozta. A rendőr ellen emberölés vádjával folyik a nyomozás. A Sandri-család Giuliano Amato belügyminisztert is élesen kritizálta. "Le kellene mondania" - mondta Cristiano Sandri.
Megtaláltak egy Juventus-szurkolót, rendőrök gyerekei az ultrák közt
Az arezzói rendőrség éppen a temetés időpontjában közölte, hogy megtalálták az egyik Juventus-szurkolót, akikkel az autópálya-pihenőben állítólag a rómaiaknak összetűzése volt.
A szurkolóellenes, a rendőrállami intézkedéseket preferáló hatóságok közben 9 szurkolót vettek őrizetbe országszerte a vasárnapi, a gyilkosságot követő zavargásokban való részvétel vádjával. Érdekesség, hogy közülük ketten egy-egy tarantói rendőr fiai. Súlyosan aljas ugyanakkor, hogy két római szurkolót terrorizmussal vádolnak a vasárnapi fővárosi csata kapcsán (ügyvédeik ezt felháborodottan visszautasították), miközben az éles lőszerrel lövöldöző, gyilkoló rendőr miatt az ügyészségben fel sem merül az állami terrorizmus a zsaruk számlájára.
![]() Temetési fotók: Corriere della Sera és la Repubblica |
![]() |
![]() |
![]() A Lazio edzője |
![]() A Lazio játékosai |
![]() Giovanna Melandra sportminiszter |
![]() Megjelent Savoyai Emánuel Filibert, a volt olasz uralkodóház hercege is |
![]() Walter Veltroni római polgármester (balra) |
![]() Az Inter elnöke |
![]() Az Inter szurkolói koszorújukkal |
![]() |
![]() |
![]() "Igazságot Gabrielének" (A vasárnapi felkelés képei alább) |
2007. november 14 délelőtt: Szelíd és tiszta ember
A Gabriele Sandri Lazio-drukker rendőrség általi megölését követő nyomozás eddgi adatai, pontosabban tanúvallomások szerint az Arezzo közeli autópálya parkolóban még csak nem is verekedtek a Juvés és Laziós szurkolók. Ha ez igaz, akkor még súlyosabb színben tünteti fel az olasz belügyminisztert, a rendőrséget és az emberölő rendőrt, hiszen azt terjesztették, hogy a rendőr egy verekedést megakadályozandó lőtt először a levegőbe (majd, a gyilkos verzója szerint másodszorra véletlenül sült el fegyvere és ez a lövés oltotta ki a római Sandri életét). A Corriere della Sera napilapban megjelentek szerint egy kis anyázás történt a pihenőben, ahol az ellenérdekelt felek közül a Juvésok ki sem szálltak járműveikből. A nyomozók később állítólag találtak a helyszínen esernyőket, kést és néhány követ, de nem egyértelmű, hogy ezeket használták volna. Sandri az ügyben meghallgatott barátai, akikre a rendőrség garázdaságot akar ráhúzni, felháborodva nyilatkoztak az olasz napilapnak. Szerintük a hatóságok mindenáron el akarják terelni a figyelmet saját felelősségükről, a rendőr tettéről. A La Repubblica című napilap pedig arról számol be, hogy az olasz köztársasági elnök szelíd és tiszta embernek nevezte az áldozatot, a 26 éves Gabriele Sandrit. Giorgio Napolitano - ellentétben az ultrákra mutogató Amato belügyminiszterrel - a gyászoló családnak küldött üzenetében kifejezi részvétét és úgy fogalmaz, fényt kell deríteni a fiatalember halálának szavai szerint tragikus és abszurd körülményeire, teljesen függetlenül attól, hogy Rómában és másutt később milyen súlyos események történtek.
Korábban: mégsem eltévedt lövés volt?
2007. november 13.: Az olasz belügyminiszter mai bejelentése alapján mégsem zárható ki, hogy az olasz autópályarendőr pisztolya nem véletlenül sült el. A ballisztikai vizsgálat szerint a rendőr halálos lövése fejmagasságban érte Gabriele Sandrit. A nyomozás még értelemszerűen folyik, de Giuliano Amato arról tájékoztatta a felkorbácsolt lelkiállapotú közvéleményt, hogy a gyilkos rendőr (neve: Luigi Spaccatorella), az általa állítottakkal szemben - szemtanúk szerint - kinyújtott karral adta le a második lövést is, vagyis nem biztos, hogy véletlenül elsült fegyverről és balestről van szó. Amato persze nem bírta ki, hogy a rendőr általa megbocsáthatatlannak nevezett tette mellett ne tegye felelőssé a szurkolókat is a Lazio-drukker Sandri haláláért, ami nonszensz. A politikus elképesztő véleménye szerint a fiatalember akkor is életben maradt volna, ha a rendőr nem lő, de akkor is, ha két rivális csapat szurkolói nem bunyóznak egy autópálya melletti pihenőben. A belügyér leszögezte, az egészért a fő felelősök a drukkerek. Több olasz parlamenti pártra Amato-hoz hasonlóan továbbra is a szurkoló-ellenes hangulat a jellemző, ami nem sok jót ígér a jövőre nézve, csak olajat önt a tűzre.
Korábban (2007. november 12.): A legújabb információk szerint Olaszországban a sportminiszter felfüggesztette a másod és harmadosztályú bajnokságokat, az első osztályú labdarúgó mérkőzések sorsáról később döntenek. Az olasz fociszövetség elnöke mindenesetre valószínűsítette, hogy itt sem lesz folytatás november 25-től. A mostani hétvége amúgy kimarad, miután az olasz válogatott Skóciában vendégszerepel az EB-selejtezőn. A politika egyelőre a szurkolók elleni drasztikus intézkedések további szigorítását fontolgatja, kvázi útlevelet terveznek a stadionokba, meg akarják tiltani több jegy egy személy általi megvásárlását. Jellemző, hogy a rendőrterrort nem kívánják korlátozni, noha a hatóságok pár hónapja többletjogokat kaptak a futballmeccsekkel kapcsolatban. Mindez előrevetíti a helyzet további eldurvulását. Bergamo-ban hétfőn hét szurkolót vettek őrizetbe a vasárnapi filmfelvételek alapján, a hatóság elleni támadással és a stadionban lévő plexi védőfal betörésével vádolva őket. Egy nyolcadik társukat szabadon engedték. A társuk meggyilkolásán felháborodott drukkerek fellépése miatt vasárnap le kellett fújni az itt játszott Atalanta-Milan meccset.
![]() Róma: Felgyújtott rendőrbusz |
A 26 éves Gabriele Sandrit egy autópálya melletti parkolóban lőtték le, miközben autójában ült Arezzo közelében, Toszkánában. A kenyerét dj-ként kereső római fiatalember a Lazio szurkolója volt, barátaival éppen Milánóba tartott csapata Inter elleni meccsére. A rendőrség szerint egy eltévedt figyelmeztető lövés találta el, miután a közelben két szurkolói csoport csapott össze, akikről állítólag nem is tudták, hogy futballrajongók (Más verziók szerint nem is a fanatikusok verekedtek). A hatóságok "tragikus balesetnek" nevezték halálát.
"Légy átkozott"
Virágkoszorúkat és futball sálakat terítettek a megölt fiatalember családjának boltja elé hétfőn az emlékezők. Egy papírra írt feliratot is elhelyeztek, ezen a következő állt: "Tegnap egy undorító féreg megölte a fiamat. Légy átkozott örökre."
Véletlenül sült el?
A gyilkos rendőr hétfőn azt mondta a Corriere della Sera című napilapnak, hogy egy lövést adott le a levegőbe, a másik, jó 200 méterről érkező (halálos) lövésre úgy került sor, hogy fegyvere futás közben véletlenül elsült, sem lőni akart, se nem célzott senkire - legalábbis ez a rendőr saját sztorija. Hogy miért futott kibiztosított pisztollyal? Szavai szerint a Juve és Lazio drukkerek közti verekedést akarta megfékezni. Továbbra is kérdés, hogy egy verekedés megfékezéséhez (ha egyáltalán volt bunyó) miért kell azonnal éles fegyverrel a levegőbe lőni, majd csőre töltött pisztollyal odarohanni... Sandri semmiképpen nem volt résztvevő, autóban ült, az állítólagos eltévedt lövés bárkit eltalálhatott volna.
Két családot tettem tönkre, a srácét és a sajátomét - tette hozzá a lap szerint kiborult rendőr.
![]() Az áldozat |
Nem volt erőszakos
Sandri barátai szerint a gyakori rendőrségi támadások okozták a fiatalember halálát, mint mondták, csak szóváltásba keveredtek a másik csapat szurkolóival, és amikor a lövés (egyes hírek szerint két lövés)
![]() A gyilkosság helyszíne |
Roham, ostrom, égő autók
Ahogy a gyilkosság híre elterjedt, az ultrák Rómában megrohamoztak egy rendőrkaszárnyát, leállították a forgalmat a Tevere egy hídján (az autósokat távozásra szólítva), járműveket és egy rendőrbuszt gyújtottak fel és megtámadták, gyakorlatilag ostrom alá vették az Olasz Olimpiai Bizottság központját is. Többen, köztük legalább 12 egyenruhás (hétfői adatok szerint már 40) is megsérült, végül több száz fős erősítés
![]() Róma, 2007. 11. 11 |
Lefújt meccsek
Számos vasárnap délutáni mérkőzést, mind a felső, mind az alsó osztályokban el kellett halasztani vagy félbe kellett szakítani, miután a szurkolók, többek közt "gyilkosok" felkiáltással összecsaptak a rendfentartókkal. Az Inter- Lazio és a Roma - Cagliari meccset eleve elhalasztották, miután kövekkel és baseball ütőkkel felszerelt tömeg jelent meg a helyszín közelében, a Milan - Atalanta mérkőzést lefújták. 7 elsőosztályú párviadalon a játékosok fekete gyászkarszalaggal jelentek meg, de ez sem segített a feszültség oldásában.
A politikusok közül többen kezdetben a szurkolókat gyalázó kijelentéseket tettek, ez valszínűleg olaj volt a tűzre. Estére aztán már a gyilkosságról beszéltek ők is első helyen.
Válságstáb, felelősség
Hétfőre válságstábot hívott össze az olasz kormány, ott lesznek a rendőri és csendőri vezetők mellett a klubok képviselői is. Romano Prodi is a gyilkosság haladéktalan kivizsgálására hívott fel, az erőszakot aggasztónak nevezte.
Az olasz országos rendőrfőkapitány, Antonio Manganelli - ellentétben pl. egy Görényivel, Benével - úgy fogalmazott: képesek leszünk vállalni a felelősséget.
Az olasz labdarúgószövetség elnöke bejelentette, hogy nagy intézményi változások várhatóak. Hogy mit értett ezen pontosan, nem tudni, miután idén áprilisban már bevezettek az úgymond a futballhuliganizmust visszaszorító, a rendőrségnek extra jogokat biztosító törvényeket - talán ez vezetett Sandri megöléséhez. További rendőrállami intézkedéseket a közvélemény aligha fogadna el.
Az olasz sportminiszter a bajnokság felfüggesztését kérte, egyelőre ez nem következett be, de több meccset elhalasztottak, vagy zárt kapuk mögött fogják azokat lejátszani.
![]() Gabriele (DJ Gabbo) képe blogjáról |
![]() Egy másik |
![]() Róma, 2007. 11. 11 |
![]() Róma, 2007. 11. 11 |
![]() Róma, 2007. 11. 11 |
![]() Róma, 2007. 11. 11 |
![]() Róma, 2007. 11. 11 |
![]() Róma, 2007. 11. 11 |
![]() Bergamo-ban is kaptak a zsaruk |
Kuruc.info - BBC - RAI - La Repubblica - Corriere della Sera