Csütörtökön állt bíróság elé Londonban a két évvel ezelőtti manchesteri öngyilkos merénylet elkövetőjének öccse, akit a héten a líbiai hatóságok kiadtak Nagy-Britanniának.
A Scotland Yard szerdán vette őrizetbe, miután Hashem Abedi Líbiából visszatért Nagy-Britanniába. A londoni Westminster kerület magisztrátusi bírósága, amelynek tanácsa előtt Abedi csütörtökön megjelent, elrendelte a vádlott letartóztatását. Az első tárgyalási nap július 30-án lesz a londoni központ büntetőbíróságon.
A merényletet 2017. május 22-én, Ariana Grande amerikai popénekesnő koncertje után követte el az észak-angliai nagyváros 21 ezer fős rendezvénycsarnokában, a Manchester Arenában Hashem Abedi bátyja, az akkor 22 éves Salman Abedi, aki nagy erejű pokolgépet robbantott fel az előadásról távozó tömeg közepén. A merényletben 22-en meghaltak, köztük hét gyermek. A legfiatalabb áldozat egy nyolcéves kislány volt.
A sérültek számáról máig sincs pontos adat, de a Scotland Yard becslése szerint valószínűleg meghaladta a nyolcszázat. Kórházi ellátásra 117-en szorultak.
Ez volt a legsúlyosabb merénylet Nagy-Britanniában a 2005 júliusában elkövetett londoni merényletsorozat óta. Abban a támadásban négy öngyilkos merénylő robbantott pokolgépeket három londoni metrószerelvényen és egy emeletes városi buszon, 52 utast megölve és több mint hétszázat megsebesítve.
A Manchesterben született Hashem Abedit – akinek szülei Líbiából "menekültek" csaknem 30 éve Nagy-Britanniába – azzal vádolják, hogy ő állította össze a bátyja által felrobbantott pokolgép gyújtószerkezetét, és ő vásárolta a robbanóanyag elkészítéséhez a vegyszereket. A vád szerint emellett segített annak az autónak a megvásárlásában is, amelyben Salman Abedi a pokolgép egyes részegységeit tárolta.
Hashem Abedi ügyvédje közölte csütörtökön a magisztrátusi bíróságon, hogy védence ártatlannak vallja magát az ellene felhozott összes vádpontban.
A merénylet körülményeiről készített vizsgálati jelentés szerint az elkövetőt, Salman Abedit 2014 nyara és 2015 októbere között a brit elhárítás (MI5) figyelte. A szolgálat kapott is hírszerzési adatokat Abediről, de úgy ítélte meg, hogy ezek az információk nem kötődnek terrortevékenységhez.
A vizsgálati jelentés szerint azonban visszatekintve már látszik, hogy ezek az adatok nagy jelentőségűek voltak a manchesteri merénylet szempontjából, és "a körülmények szerencsésebb alakulása esetén" a támadás megakadályozható lett volna.
(MTI)