Oroszország konstruktív részvétele nélkül nem oldhatók meg a nemzetközi problémák – jelentette ki Heiko Maas német külügyminiszter csütörtökön, orosz hivatali partnerével, Szergej Lavrovval közös sajtótájékoztatóján.
A két tárcavezető az úgynevezett pétervári párbeszéd vitafórumán vett részt az észak-rajna-vesztfáliai Königswinterben. „Az eltérő álláspontok dacára azon kell lennünk, hogy a politikai szférában együtt tudjunk dolgozni, hogy közelebb kerülhessünk a nemzetközi problémák megoldásához. Oroszország konstruktív résztvétele nélkül ezt nem tudjuk megcsinálni” – mondta a német külügyminiszter. „Csakis a nyílt vitán és párbeszéden keresztül juthatunk olyan eredményre, amely előbbre viszi országainkat” – hangsúlyozta Maas.
Lavrov ismét kilátásba helyezett egy normandiai formátumú – Ukrajna, Oroszország, Németország és Franciaország részvételével zajló – csúcstalálkozót, ugyanakkor nem közölt időpontot. Építő jellegűnek nevezte ugyanakkor a négy állam- és kormányfő külpolitikai tanácsadóinak első konzultációs találkozóját. Hozzátette: a minszki kontaktcsoport szerdai ülése az eddigi legsikeresebb volt.
Aznap határozatlan időtartamú tűzszünetben állapodtak meg a kelet-ukrajnai konfliktusban érintett felek a válság rendezésére hivatott háromoldalú, Kijev, Moszkva és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselőiből álló összekötő csoport ülésén a fehérorosz fővárosban.
Lavrov egyébként felszólította Berlint, hogy aktívabb szerepet játsszon a Donyec-medence szakadár területei ellen elrendelt gazdasági blokád feloldásában. Az orosz külügyminiszter szót ejtett az Európai Bizottság elnökévé megválasztott Ursula von der Leyenről is. Mint mondta, Oroszországnak alapvetően nincs kifogása ellene. „Elég gyakorlatiasak vagyunk. Nem a nyilvános bejelentésekhez, hanem a gyakorlati tettekhez fogjuk tartani magunkat” – tette hozzá.
Von der Leyen német védelmi miniszterként határozott politikát követett Moszkvával szemben, és szorgalmazta a német katonai kontingensek telepítését a Baltikumban. Lavrov ennek kapcsán úgy fogalmazott, hogy a komoly viták az orosz-német kapcsolatokban nem jelenthetnek akadályt az Európai Unióhoz való viszony fejlesztésében. Moszkva ugyanis azt reméli, hogy az EU új vezetése újraértékeli az unió viszonyát Oroszországgal. A dpa német hírügynökség szerint minden eddigi együttműködési formátumot Brüsszel felfüggesztett, s EU-orosz csúcstalálkozó sem volt már csaknem hat éve.
A német-orosz vitafórumra a politikai, gazdasági és kulturális élet háromszáz képviselője érkezett. A két külügyminiszterrel együtt a fórumon a kelet-ukrajnai válság kitörése óta első alkalommal magas rangú kormánytisztviselők is részt vesznek. Megfigyelők ezt az enyhülés jelének vélik.
(MTI)