Az Európai Unió dél-európai tagállamai elégedetlenek az Európai Bizottság migrációs tervével, hiányolják belőle a bevándorlók kötelező széttelepítését a közösség országaiba - adta hírül szerdán több hírügynökség, miután betekintést nyert abba a közös levélbe, amelyet a négy ország kormányfői küldtek az unió vezetőinek.
Zoom
A tengeren érkező illegális bevándorlók zömét fogadó Görögország, Olaszország, Spanyolország és Málta szerint a migránsok kötelező szétosztása az EU egész területére benne kell hogy maradjon a közös bevándorlási stratégiában, mert - szerintük - ez a fő eleme a tagállamok közti szolidaritásnak. A "négyek" úgy ítélik meg, hogy a bizottság terve "szigorú és részletező" a migránsok érkezésével küszködő országok felelősségének leírásában, ám "homályos a szolidaritási mechanizmus" kifejtésében.
"Nem nehezedhet az EU egészét érintő migrációs nyomás az illegális bevándorlás frontvonal-országaira" - áll a vitairatban. Készítői közvetlenebb politikai párbeszédet sürgetnek azokkal az országokkal, amelyekből a migránsok kivándorolnak.
A dpa német hírügynökség emlékeztet rá, hogy a bizottság szeptemberben közzétett javaslata nem tartalmaz kötelező migránsszétosztási rendszert, jóllehet a dél-európai négyek remélték, hogy benne lesz, ám a visegrádi négyek - Lengyelország, Csehország, Magyarország és Szlovákia - határozott ellenzése ezt meghiúsította. Kötelező széttelepítés helyett a bizottság a frontországok segítésének más módjait, egyebek közt parti őregységek küldését javasolja, vagy a menekültnek nem minősülő, pusztán jobb életszínvonal reményében útnak indult, úgynevezett gazdasági migránsok deportálási költségeinek megosztását.
Az AFP francia hírügynökség diplomáciai forrásra hivatkozva közölte, hogy a levelet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke mellett Angela Merkel német kancellárnak címezték - mint az EU soros elnökségét betöltő ország vezetőjének -, továbbá Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének.
(MTI)