Eredménytelenül ért véget az ENSZ Biztonsági Tanácsának szerdai rendkívüli ülése, amelynek témája a közel-keleti konfliktus újbóli fellángolása volt.
A zárt ajtók mögötti tanácskozást Tunézia, Norvégia és Kína kérésére hívták össze.
Diplomáciai források szerint az Egyesült Államok ellenállása miatt nem sikerült nyilatkozatot elfogadni az ügyben.
Egy névtelenséget kérő diplomata elmondta: az Egyesült Államok úgy véli, hogy a Biztonsági Tanács már azzal jelzi aggodalmát, ha ülésezik, és nincs szükség többre.
Úgy tűnik, hogy Washington szerint a testület nyilatkozata nem segítené elő a feszültség csökkenését - tette hozzá egy másik anonim forrás.
Értesülések szerint a Biztonsági Tanács 15 tagjának többsége kedvezően viszonyult egy közös nyilatkozat megfogalmazásához.
Washington már hétfőn, az első rendkívüli ülés során is visszautasított egy nyilatkozat-tervezetet, amelyet Tunézia, Norvégia és Kína terjesztett elő. A dokumentumban arra kérték a feleket, hogy tartózkodjanak mindennemű provokációtól.
Kína szerdán felszólította az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy tegyen valamit a konfliktus megfékezése érdekében. Peking továbbra is mindent megtesz azért, hogy erre rábírja a testületet - mondta el Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő. Kína meggyőződése, hogy lépéseket kell tenni a kétállamos megoldás irányába - hangsúlyozta a tisztségviselő. A pekingi kormány egyúttal elítélte a civilek elleni erőszakot, és önmérsékletre intette a feleket.
(MTI nyomán)