Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója elutasítja azokat a véleményeket, amelyek szerint az Egyesült Államoknak kevés haszna származik Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök minapi genfi csúcstalálkozójából.
Zoom
Fotó: AP/Alexander Zemlianichenko
"Egyszerűen nem vagyok vevő azokra az érvekre, hogy ez nem érte meg az Egyesült Államoknak" - mondta Sullivan csütörtökön este a CNN hírtelevíziónak nyilatkozva. Emlékeztetett arra, amit maga Biden is mondott a csúcstalálkozó után, jelesül, hogy azt érte el, amiért elment Genfbe, és az Egyesült Államok "jól jött ki belőle".
A szerdai csúcstalálkozó után mind Biden, mind pedig Putyin barátinak és építő szelleműnek nevezte a tárgyalásokat, ami tovább táplálta azokat a bírálatokat, hogy Biden már eleve azzal hagyta győzni Putyint, hogy hivatali idejének túl korai szakaszában találkozott vele szemtől szemben.
Kevin McCarthy, a képviselőházban kisebbségben lévő republikánusok frakcióvezetője azt mondta, hogy Biden "passzt adott" Putyinnak. Alexander Vindman - aki 2018 és 2020 között volt a nemzetbiztonsági tanács európai és orosz ügyekért felelős irodájának igazgatója - azon véleményének adott hangot, hogy Oroszország "PR-győzelmet" aratott, míg az Egyesült Államoknak nincs mit felmutatnia a nemzetbiztonság javításában.
Sullivan a CNN-nek nyilatkozva szembeszállt ezekkel a bírálatokkal, megjegyezve, hogy Putyin orosz vezetőként "jelentős globális platformot irányít", a világ egyik legerősebb atomhatalmának elnöke, és ebből a washingtoni szemszögből kell őt kezelni, "keményen, határozott és elvi alapokon állva". Sullivan úgy vélte, hogy Biden elődje, Donald Trump republikánus elnök kemény kérdésekben nem tette próbára Putyint.
Sullivan szerint Bidennek már csak ezért is érdemes volt tárgyalóasztalhoz ülnie Putyinnal, de emellett a tárgyalásokon még előrehaladást is elért az amerikai nemzetbiztonság területén, csökkentette az atomháború veszélyét, növelte annak a lehetőségét, hogy előrelépés legyen a kiberbiztonsági kérdésekben és más területeken, amelyek az Egyesült Államok alapvető érdekeit szolgálják.
"Nem szeretnék belemenni további részletekbe, de Biden elnök világossá tette Putyin számára a képességeinket, és teljes hajlandóságát arra, hogy szükség esetén beveti őket, attól függően, hogy miként alakulnak a dolgok" - mondta Sullivan a kiberbiztonságra vonatkozó kérdésre válaszolva. A tanácsadó méltatta Biden külföldi útján nyújtott teljesítményét, mondván, az elnök "visszaszerezte a szabad világ vezetőjének palástját".
(MTI)