Tűzszünetet hirdettek pénteken a kirgiz-tádzsik határ mentén, miután előző nap a két ország között egy vitatott hovatartozású területen kirobbant harcokban két tádzsik állampolgár életét vesztette.
Kirgizisztán nemzetbiztonsági bizottsága pénteken bejelentette, hogy a tartományi kormányzók és a határszolgálat képviselői között tartott találkozón megállapodás született a teljes tűzszünetről.
Tádzsikisztán megerősítette a megállapodás tényét. A nemzetbiztonsági bizottság arról tájékoztatott, hogy jelenleg stabil a helyzet a közös határon, és a konfliktus okait közös bizottság vizsgálja.
A felek megegyeztek abban, hogy kivonják csapataikat, összehangolják a határőrizetet, és biztosítják a forgalmat egy stratégiai fontosságú, a kirgiz fél által elzárt úton.
Az éjszaka nyugodtan telt el - közölte a kirgiz fél külön közleményben.
A tádzsik nemzetbiztonsági bizottság közleménye szerint a konfliktusban tádzsik oldalon két állampolgár meghalt, és tízen - hat katona és négy civil - megsérültek. Az egyik áldozattal, egy helyi lakossal, a házának udvarán végzett egy, a kirgiz katonák által kilőtt akna. A másik áldozat egy mentőautó sofőrje, aki mentés közben vesztette életét a lövöldözésben.
Kirgizisztán egészségügyi minisztériuma szerint legalább 11 kirgiz állampolgár sérült meg. A rendkívüli helyzetek minisztériuma közölte, hogy mintegy 1500 embert evakuáltak a konfliktusövezetben lévő falvakból.
Tavaly tavasszal halálos áldozatokkal járó, súlyos fegyveres összecsapás történt a két ország erői között, nem messze a kirgizisztáni Voruh tádzsik enklávé körüli területtől. Ez olyan, feszültségekkel teli terület, amely különösen a vízhez történő hozzáférés miatt okoz feszültséget a két, nagyon szegény volt szovjetköztársaság között.
A tavalyi erőszakhullámnak közel 60 halálos áldozata volt.
Sztanyiszlav Zasz, a szovjet utódállamok egy részét tömörítő Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB) főtitkára csütörtökön telefonon egyeztetett a tádzsik és a kirgiz nemzetbiztonsági tanács főtitkárával. Zasz komoly aggodalmának adott hangot az újabb határincidens miatt, és azonnali tűzszünetre szólította fel a feleket. Leszögezte: a konfliktust kizárólag békés eszközökkel, tárgyalásos úton lehet megoldani, amelyhez felajánlotta az ODKB segítségét.
Tádzsikisztán és Kirgizisztán közös határa 980 kilométer hosszú, ebből 580 kilométernyi szakaszról sikerült eddig a két félnek megállapodásra jutnia. A Szovjetunió összeomlását követően - addig ugyanis a közös szövetségi államkeret miatt a határoknak inkább jelképes jelentőségük volt - több tucat, határ menti körzet hovatartozása vált vita tárgyává, és emiatt időről időre viszályok és összetűzések törnek ki helyi lakosok között.
(MTI)