Kedd este indult volna az első repülő, amely az Egyesült Királyságba érkező illegális bevándorlókat Ruandába szállította volna, ám a felszállás előtt pár perccel törölték a járatot – számolt be a BBC.
Zoom
Fotó: PA Media
A brit PA Media hírügynökség szerint minden migránst leszállítottak a gépről, és a Ruandába tartó járat nem száll fel a tervezett időpontban.
A kelet-afrikai országba csupán hét embert szállítottak volna.
A járat indulását azért állították le, mert az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) késő este közbelépett, szerintük "további vizsgálatokra van szükség".
London polgármestere, a pakisztáni származású, muszlim Sadiq Khan is reagált Twitteren:
A menedékkérők ma esti embertelen kitoloncolását percekkel az indulás előtt #Rwandába az EJEB leállította. Az erőszak elől menekülő embereket egy több ezer kilométerre lévő országba küldeni már eleve kegyetlen és érzéketlen volt. Most már potenciálisan jogellenes is.
Priti Patel indiai származású brit belügyminiszter ugyanakkor csalódottságát fejezte ki, de hozzátette: A következő járat előkészítése már elkezdődött.
London áprilisban jelentette be, hogy új migrációs és gazdaságfejlesztési egyezményt kötött Ruanda kormányával. E megállapodás alapján mindazokat, akik illegálisan lépnek be brit területre, a brit hatóságok áttelepíthetik a közép-afrikai országba.
Frissítés: Ruanda kiáll a megállapodás mellett
Ruanda kiáll a brit határt illegálisan átlépő migránsok áttelepítéséről szóló, Nagy-Britanniával kötött megállapodás mellett - jelentette ki szerdán Yolande Makolo ruandai kormányszóvivő Kigaliban.
"Ruanda továbbra is elkötelezett, hogy e partnerség működjék" - - hangsúlyozta Makolo a dpa német hírügynökségnek nyilatkozva.
London áprilisban jelentette be, hogy új migrációs és gazdaságfejlesztési egyezményt kötött Ruanda kormányával. E megállapodás alapján mindazokat, akik illegálisan lépnek be brit területre, a brit hatóságok áttelepíthetik a közép-afrikai országba. A ruandai kormánnyal kötött egyezménynek - amely tartalmaz egy 120 millió fontos gazdaságfinanszírozási csomagot is az afrikai ország számára - nincs felső számbeli korlátja, London szerint Ruandának megvannak a kapacitásai akár több tízezer ember letelepítésére is a következő években. Egy első légijárattal különböző nemzetiségű embereket akartak átszállítani Ruandába. Kedden este azonban, szinte az utolsó pillanatban akadályozták meg bírósági döntések, hogy egy már készen álló repülőgép Kigaliba induljon az áttelepítendő migránsok első csoportjával.
"Nem hagyjuk magunkat eltántorítani ezektől a fejleményektől" - hangoztatta Makolo. "Ruanda készen áll a migránsok fogadására, amikor megérkeznek, s készen állunk biztonságot, illetve lehetőségeket nyújtani nekik" - fűzte hozzá.
A ruandai-brit megállapodást bírálta az ENSZ menekültügyi főbiztossága (UNHCR) és jogvédő szervezetek is. Priti Pratel brit belügyminiszter szerdán szintén azt hangoztatta, hogy London nem bátortalanodott el, és továbbra is minden szükséges lépést megtesz az Egyesült Királyság határainak védelmében.
(Index - MTI nyomán)