Irányváltás tapasztalható az amerikai fősodratú sajtóban: a korábbi kritikátlan, helyenként az amerikai érdekekkel is ütköző Ukrajna-pártiságot lassan felváltja a patikamérlegen kimért, mégis érzékelhető pragmatizmus. Az Egyesült Államok vezető médiumaiban azóta nem ritkaság orosz-ukrán tárgyalásos egyeztetést és békét szorgalmazó írásokat olvasni, de a Newsweek pár nappal ezelőtt megjelent cikke minden eddigin túltesz, írja a Ma7 és a Kárpáthír.
A lap véleményrovatában megjelent cikk nem tesz egyenlőségjelet Vlagyimir Putyin és Volodimir Zelenszkij közé, de utóbbival szemben ilyen kemény kritikát talán még nem lehetett olvasni arrafelé. A „Változik Zelenszkij narratívája” című írás szerzője, Steve Cortes ugyanis azt írja, bár az orosz elnök nem más, mint egy közönséges bandita, Zelenszkij tulajdonképpen egy korrupt autokrata vezető, kettejük csatájának pedig nincsenek az amerikai nemzeti érdekhez fűződő vonatkozásai.
Paradigmaváltás
Thomas Friedman, a New York Times vezető kolumnistája már májusban szokatlan kritikával illette az ukrán vezetést, most augusztus elején pedig egyenesen azt írta, egyre kevésbé tagadható le, milyen mély bizalmi válság húzódik a Fehér Ház és az ukrán elnök irodája között.
Cortes, miután a politikai patkó ellentétes oldalán helyet foglaló Friedman említett írásából idéz, kijelenti, a Fehér ház lassan kénytelen lesz elismerni, hiábavaló vég nélkül önteni a pénzt az ukrán rezsimbe, hiszen még a washingtoni háborús gépezetnek is megvannak a maga korlátai.
Cortes nem finomkodik. Azt írja, Zelenszkij pontosan ugyanúgy kormányoz Ukrajnában, ahogy Vlagyimir Putyin teszi Oroszországban.
Betiltotta az ellenzéki médiumokat, majd az ellenzéki pártokat. (…) Egy nap alatt kirúgta az USA legfőbb ügyészének, illetve a CIA igazgatójának megfelelő feladatokat ellátó két emberét is, mindeközben arra is volt ideje, hogy Vogue divatmagazin címlapján pózoljon.
Cortes szerint az, hogy a CBS News tévécsatorna egyre jobban beleássa magát az Ukrajnába küldött amerikai fegyverek sorsába (az általuk megkérdezett szakértők szerint mindössze a fegyverek mindössze harmada jut el oda, ahová szánják), szintén annak a jele, hogy a Fehér Ház kiadta az utasítást a rugalmas elszakadásra. Miközben az amerikai adófizetők sosem látott inflációval és gazdasági visszaeséssel néznek szembe, az amerikai állam a lakosságtól „kölcsönvett” milliárdokból finanszírozza Ukrajna háborúját – mutat rá Cortes.
Új cukrosbácsi
Cortes érezhetően nehezményezi, hogy Zelenszkij nemrégiben interjút adott a kínai kommunista párt nyugat felé fordított szócsövének, a South China Morning Postnak. A beszélgetés során az ukrajnai elnök tulajdonképpen személyes találkozást kért Hszi Csin-ping elnöktől, mivel azt szeretné elérni, hogy Kína vegye ki a részét országa újjáépítéséből. Zelenszkij a politikai érzék már-már megmosolyogtató hiányáról tanúbizonyságot téve még azt is megígérte a pártfőtitkárnak, hogy Ukrajna a béke beköszöntével készséggel hidat képez majd Európa és Kína között.
Washingtonnak, amely láthatóan kezdi felismerni, hogy Moszkva és Peking közül melyik jelenti a nagyobb veszélyt féltve őrzött hegemóniájára, érthetően nem tetszik Zelenszkij „hálátlansága”.
Cikkében a NYT-os Friedman tulajdonképpen ugyanezzel magyarázza, miért kell tárgyalásos úton minél hamarabb rendezni az orosz-ukrán konfliktust. „geopolitikai egyszeregy, hogy nem lehet szimultán két fronton háborúzni a világ másik két szuperhatalmával – írja.
Talán attól félve, hogy a kijevi klikknek hamarosan új cukrosbácsira lesz szüksége, Zelenszkij nyíltan az Egyesült Államok legveszélyesebb ellenlábasához fordul, a kínai kommunista párthoz” – írja a Newsweek.
Cortes szerint Zelenszkij ezzel a lépéssel minden jogát elveszítette arra, hogy az emberi jogok őrzőjének szerepében tetszelegjen. A szerző nagyon helyesen felhívja az olvasó figyelmét arra a furcsaságra is, hogy az ukrán elnök épp attól a Kínától kér most segítséget, amelyik az orosz nyersanyagok felvásárlásával áttételesen finanszírozza a háborút. Számtalan hasonló ellentmondás adódik a háború kapcsán, elég, ha csak arra gondolunk, Oroszország hogyan fizeti mind a mai napig a tranzitdíjakat Ukrajnának.
Cortes írásának utolsó bekezdéséből érdemes szó szerint idézni (nem elfeledve, hogy Trump is kivette a részét Ukrajna felfegyverzéséből - a szerk.):
Putyin egy bandita, Zelenszkij pedig egy korrupt autokrata. Kettejük küzdelméhez semmiféle életbevágó amerikai nemzeti érdek nem fűződik. (…) Amerikának a párbeszédhez, a tárgyaláshoz és a feszültség csökkentéséhez kellene ragaszkodnia. Ha a felek ezt elutasítják, itt az idő az amerikai realizmusra és megtartóztatásra. Ez egyszerűen nem a mi harcunk, és teljesen biztos, Zelenszkij nem a mi harcosunk.