Amióta februárban Oroszország háborút indított Ukrajna ellen, csak Németországba közel egymillió ukrán állampolgár menekült. Az újonnan érkezett ukránokkal több tízezer iskolás korú gyermek is érkezett, akiknek a német nyelvi beilleszkedése egyáltalán nem számít sikertörténetnek. Az ukrán fiatalok ellenszegülnek a német nyelv elsajátítására irányuló erőfeszítéseknek, tiszteletlenül viselkednek a tanárokkal – írja a zuerst.de hírportál.
Pedig a németek mindent megtesznek annak érdekében, hogy az ukrán iskolások minél előbb bírják a német oktatási nyelvet, így például az államnyelv intenzív elsajátíttatására országszerte létrehozták az úgynevezett „áthidaló osztályokat” (Brückenklassen). Csakhogy ezek az „áthidaló osztályok” nem hozzák meg a várt sikert. S hogy miért nem hozzák meg, arról Dorothea Missy, a bajorországi Mering városka gimnáziuma egyik ilyen „áthidaló osztályának” főnöke a sajtónak nyilatkozva elmondta:
Az ukrán iskolás gyerekek nem motiváltak, ellenszegülnek a német nyelv elsajátításának, agresszívek, nem adják meg a tiszteletet a tanároknak, és nem tartják be az előírt szabályokat.
De nem csak Dorothea Missy, hanem a tanárok több mint fele úgy vélekedik, hogy még hónapokkal Németországba érkezésük után is meglehetősen rossz az ukrán fiatalok beilleszkedési hajlandósága az iskolai oktatás menetébe. A sajtónak nyilatkozó bajorországi pedagógus a német környezetbe való beilleszkedés további hátráltatójaként említette azt, hogy az ukrán iskolások legalább négyötöde ukrán online tanfolyamokon is részt vesz.
Michael Schwägerl, a Bajor Filológusok Egyesületének elnöke pedig úgy véli: nagyon távol állunk attól, hogy a mostani tanév végére komoly előrehaladás történjen a február óta folyamatosan érkező ukrán iskolások német nyelvi beilleszkedése terén. Szerinte az iskolákban továbbra is megmarad az ukrán párhuzamos társadalom.
H. J. – Kuruc.info