Amikor Donald Trump még az első ciklusa alatt felvetette, hogy megvenné Grönlandot Dániától, akkor a dán miniszterelnök abszurdnak nevezte az ötletet. A megválasztott és visszatérő amerikai elnök szövetségesei és tanácsadói viszont figyelmeztették a dán tisztviselőket, hogy a szándékai ezúttal jóval komolyabbak, írja a CNN.
Zoom
A dánok jelenleg is vizsgálják, hogyan reagáljanak a Grönlandot érintő kérdésekre anélkül, hogy amerikai szövetségesükkel megromlanának a kapcsolataik.
Trump még kedden beszélt arról, hogy miért vetett szemet Grönlandra.
– Az emberek azt sem tudják, hogy Dániának joga van-e birtokolni azt, de ha van, akkor fel kell adniuk, mert nekünk szükségünk van rá nemzetbiztonsági okokból – jelezte sajtótájékoztatóján. Azt sem zárta ki, hogy különadót vet ki Dániára, ha nem adják oda nekik Grönlandot, de még egy katonai intervenciót sem tartott elképzelhetetlennek.
Antony Blinken leköszönő külügyminiszter szerint Grönland megszerzése egyrészt nem jó ötlet, másrészt nem is fog megtörténni, ezért felesleges róla beszélni. A dánok viszont ezzel nem értenek egyet, és azzal számolnak, tárgyalniuk kell Trumppal annak érdekében, hogy elkerüljenek egy krízishelyzetet.
Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter szerdán már jelezte is, hogy egyeztetéseket kezdeményeznek az új amerikai adminisztrációval a témában.
Mute Egede grönlandi miniszterelnök azt mondta, a sziget nem akar politikai csatározások középpontja lenni.
– Grönland a grönlandi embereké. Jövőnk és a függetlenségünkért való harcunk csak a miénk – jelentette ki.
Grönland régóta jelentős amerikai nemzetbiztonsági kérdés, mert megkönnyítené egy esetleges orosz támadás leverését. Trump ugyanakkor az első ciklusában még azért akarta megkaparintani, mert aggasztotta őt Kína jelenléte az Arktiszon, ami azóta csak felerősödött.
A CNN cikke szerint ugyanakkor sem az amerikai, sem a dán tisztviselőknek nem egyértelmű, hogy miért ragaszkodik annyira Trump Grönlandhoz, ugyanis évtizedek óta védelmi egyezmény van érvényben az USA és a sziget között, amely lehetővé teszi a jelentős létszámú amerikai katonai jelenlétet a világ legnagyobb szigetén.
Trump valószínűleg attól tart, hogy előbb vagy utóbb Grönland függetlenségi törekvései célba érnek, ami politikailag még instabilabbá tenné a szigetet.
(CNN - 24 nyomán)