A horvát kormány csütörtöki ülésén elfogadta a kötelező sorkatonai szolgálatot bevezető védelmi törvény módosításait, amelyet Horvátország védelmi stratégiájával és a fegyveres erők 2025-től 2036-ig tartó hosszú távú fejlesztési terveivel együtt a parlament elé terjesztett szavazásra.
Andrej Plenkovic kormányfő a kabinet ülésén elmondta: az említett a dokumentumok mindenképpen szükségesek a jelentősen megváltozott globális biztonsági körülmények miatt.
Kiemelte: Horvátország még 2008-ban eltörölte a kötelező sorkatonai szolgálatról szóló törvényt. A jelenleg kiigazított és átdolgozott jogszabállyal megteremtik az előfeltételeket a fiatalabb generációk számára, hogy olyan készségeket szerezzenek, amelyeket 17 vagy 18 generáció nem sajátított el, és ezzel is erősítik a horvát hadsereget - fogalmazott.
A két hónapig tartó alapkiképzésnek, az úgynevezett kötelező sorkatonai szolgálatnak 2026 januárjában kellene kezdődnie.
Minden 18. évét betöltött férfi behívót kap, az újoncokat pedig abban a naptári évben küldik alapkiképzésre, amelyben betöltik 19. életévüket. A sorkatonai szolgálatra 19-től 30 éves korukig önkéntesek is jelentkezhetnek, köztük nők is. Utóbbiak számára nem kötelező a szolgálat.
Miután a sorkatonai szolgálatra a hadkötelesek behívót kapnak, orvosi vizsgálaton kell átesniük, hogy kiderüljön, alkalmasak-e katonai szolgálatra. Amennyiben valaki nem jelenik meg az orvosi vizsgálaton, előállítására elfogatóparancsot ad ki a rendőrség, továbbá 250 és 1320 euró (megközelítőleg 100 ezer és félmillió forint) közötti pénzbírsággal is sújtható.
A felkészítés két hónapig tart majd Kninben, Slunjban és Pozsegán, az ottani laktanyákban, és évente összesen öt generáció kiképzését tervezik, azaz generációnként 800 sorkatonáét.
A sorkatonák 1100 euró (mindegy 450 ezer forint) fizetést is kapnak havonta, és a szolgálat miatt nem lesznek elbocsáthatók a munkahelyükről. A kéthónapos kiképzés beleszámít majd a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe, és a sorkatonai szolgálatot végzett fiatalok elsőbbséget fognak élvezni az állami vagy közszolgálati munkakörök betöltésénél.
Akik lelkiismereti okokra hivatkozva elutasítják a fegyveres szolgálatot, azok két modell szerint polgári szolgálatot teljesíthetnek a belügyminisztérium polgári védelmi szervezeteiben, vagy a lakóhelyük szerinti helyi közöségekben. A polgári védelem keretében a szolgálat három hónapig tart - folyamatosan, minden nap -, míg a helyi tűz- és polgári védelem, környezetgazdálkodás, településgazdálkodás és közútfenntartás egységeiben a szolgálat négy hónapig tart majd, heti öt napon át, nyolcórás munkaidőben.
A fizetés itt kisebb, legfeljebb havi 250 euró, erről később fog dönteni a kormány. Ezen kívül ingyenes szállásra, étkezésre, munka- és védőruházatra, bizonyos esetekben pedig utazási költségtérítésre is jogosultak lesznek. A polgári szolgálat teljesítése során a civil sorkatonának joga van az egészségügyi ellátáshoz, a kötelező egészségbiztosításhoz, valamint sérülés, betegség vagy a betegség súlyosbodása esetén baleseti járadék és táppénz vehető igénybe.
A kiképzés - mind a katonai, mind a polgári - 29 éves korig elhalasztható hallgatói jogviszony esetén, sportolóknál egy évig világ- és Európa-bajnokságokon való részvétel céljából.
A törvény rendelkezik a halasztási lehetőségéről és meghatározza a szolgálat alóli mentességet, de a szolgálatra való behívó megtagadásának, valamint a polgári szolgálat iránti kérelem elutasításának feltételeit is előírja.
(MTI)