Újabb felvételt küldött a Holdról a Csandraján-2, India második holdmissziója csütörtökön – jelentette be az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO).
A képet a Csandraján-2-n lévő IIRS (Imaging Infrared Spectrometer) elnevezésű kamera készítette, amelyet arra terveztek, hogy a Hold felszínéről visszavert napfényt mérje. A felvételen az égitest északi féltekéjének egy része látszik, néhány feltűnő kráterrel – ezt magyarázó feliratokkal és grafikonnal ellátva tette közzé az ISRO.
Zoom
Színesfémet még nem talált a Csandraján-2 (kép: ISRO)
Mint írták, az első elemzések szerint a felvételt készítő műszer sikeresen méri a visszavert napsugárzás változatait attól függően, hogy milyen felületről – kráterfenékről, a kráter központi csúcsáról, a kráteren belüli kis kráterfélékről vagy a mélyedés karimájáról – verődik vissza a napsugárzás. A variációk főként a holdfelszín ásványi összetételének különbözőségéből és az űrbéli időjárási viszonyok hatásaiból származnak.
India második holdmisszióját július 22-én bocsátották fel, Vikram nevű leszállóegysége szeptember 7-én kísérelt meg landolni az égitesten, azonban elvesztette a kapcsolatot a földi irányítóközponttal és egyelőre nem tudják, hova csapódott be.
(MTI)