Minimálisra csökkent az idegenforgalom Csehországban. Az első negyedévben a csehországi szállodákban és panziókban sokkal kevesebb személy szállt meg, mint a tavalyi év bármelyik negyedében. A probléma alapvető oka a tavaly március óta tartó koronavírus-járvány - mutattak rá piaci elemzők, akik szerint az állami támogatások megszűntével a szálláshelyek egy része várhatóan csődbe megy.
A január-márciusi időszakban a kereskedelmi szálláshelyeken 282 ezer ember szállt meg Csehországban, ami a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva 91,1 százalékos csökkenés - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal hétfőn Prágában. A külföldi vendégek esetében a csökkenés még nagyobb, 96,3 százalékos.
"Csehország jelenleg gyakorlatilag ki van radírozva a nemzetközi turizmusból. A vendégek ilyen nagymértékű távolmaradása a létezés szélére sodort számos szálláshelyet" - kommentálta az adatokat Stepán Krecek, a BHS pénzügyi csoport fő gazdasági szakértője. A helyzetet más elemzők is szélsőségesen nehéznek minősítették.
A vendégek átlagosan 3,8 napot töltöttek a szálláshelyeken, ami viszont magasabb szám, mint az előző években.
A CzechTourism állami ügynökség szerint az eddigi adatok azt jelzik, hogy június végén a csehországi szálláshelyek telítettsége 40 százalékos lehet. A legnagyobb érdeklődés a kempingek és az apartmanok iránt nyilvánul meg, ez teszi ki a foglalások 60 százalékát, a klasszikus szállodák foglaltsága csak 20 százalékos - mondta Jan Herget, a CzechTourism igazgatója újságíróknak. Megjegyezte: a korábban a hazai és külföldi turisták számában élenjáró Prágában a szállodák foglaltsága júniusra alig néhány százalékos.
A CzechTourism a következő hónapokban több kampányt és marketingakciót tervez a csehországi turizmus fellendítésére.
(MTI)