Az előző rész itt található.
1941. május 13., 16:10
Berlin, 1941. május 13. (Magyar Távirati Iroda)
Hess Rudolf esetét német politikai körökben egy szellemi épségében megrendült férfi tettének tekintik, és ebben találják a tragikus lépés magyarázatát.
Pártkörökben, különösen pedig Hess közvetlen környezetében, tudott dolog volt, hogy a Führer helyettese már évek óta súlyos fizikai betegségben szenved. Ez kihatott lelki állapotára, és rendkívüli zavarokat idézett elő. Betegségéből kifolyólag kuruzslókkal állt összeköttetésben, jósokhoz és asztrológusokhoz járt el. Ez lelki egyensúlyát csak rosszabbá tette. Ehhez a rosszabbodáshoz hozzájárult súlyos álmatlansága is. De a Führer helyettese egészen a legutolsó időkig aktív tevékenységet fejtett ki, különösön a pártban. Így senki sem sejthette lépését.
Mostani tettéből és leveléből kitűnik azonban, hogy az utóbbi napokban lelki egyensúlya elborult. Hess Rudolfnak a régebbi időkben összeköttetése volt angolokkal, és lelki zavarában, amelyhez valószínűleg kényszerképzetek járultak, azt hitte, hogy személyes közbelépésével megmentheti Angliát a pusztulástól. Tettét tehát csupán betegségének sajnálatos eredményeként magyarázzák, és politikai körökben hangoztatják, hogy mindennek a legkisebb hatása sem lehet a német belpolitikára, a német államvezetésre és a háború kimenetelére.
Hess Rudolf további magatartása mutatja, hogy lelki zavarai milyen természetűek voltak.
Azzal a levéllel kapcsolatban, amelyet Hess hátrahagyott, német politikai körökben rendkívül nagy tartózkodást tanúsítanak, és nem valószínű, hogy a levél tartalmát később nyilvánosságra hozzák.
Hess repülőútjával kapcsolatban egyelőre csak angol jelentések állanak rendelkezésre. Ezek szerint Hess szombaton délután hat órakor egy Messerschmitt 110-es repülőgépen elindult, és négy óra múlva ért Glasgow fölé. Itt ejtőernyővel ért földet, és valószínűleg kisebb sérüléseket s zúzódásokat szenvedett.
Hess Rudolf tervéről természetesen senki sem tudott, és családját, valamint környezetét épp olyan mértékben lepte meg, mint az egész német nemzetet.
Német politikai körökben az esethez hozzáteszik, hogy már a háború elején, amikor a Führer gondoskodott utódról, azért rendelte Göringet közvetlen utódjául, mert tudott Hess betegségéről, és így ez volt az oka, hogy helyettesét csupán második utódnak nevezte meg.
(MTI)