Az előző rész itt olvasható.
1941. május 14., 16:10
Berlin, 1941. május 14. (Magyar Távirati Iroda)
Hess Rudolf esetével kapcsolatban a Führer volt helyettesének hátrahagyott írásai és okmányai átvizsgálása után ma már tisztán áll Hess angliai repülésének háttere.
Irányadó német köröktől származó értesülés szerint Hess Rudolf mint feltétlen idealista, hosszabb idő óta abban a rögeszmében élt, hogy személyes áldozatával és személyes közbelépésével sikerül megegyezéses békét teremteni Németország és Anglia között. Az volt a rögeszméje, hogy ezt csupán ő valósíthatja meg, mint akinek egyrészt tudomása van arról, hogy a háború további folytatása elkerülhetetlenül Anglia teljes pusztulását vonná maga után, másrészt a régebbi időkből olyan személyes kapcsolatok fűzik Angliához, hogy e kapcsolatai révén esetleg közvetítheti a békét.
Hess hátrahagyott írásaiból világosan kitűnik, hegy a béke előkészítése érdekében Hamilton herceggel akar találkozni a hercegnek Glasgow melletti birtokán. Hess Rudolf Hamilton herceget a berlini olimpiászon ismerte meg, és közöttük szorosabb barátság fejlődött ki. Kiderült Hess feljegyzéseiből, hogy Churchillt egyáltalán nem akarta látni. Kizárólag Hamilton herceggel és még esetleg néhány más ismerősével akarta megbeszélni tervét, mert az volt a rögeszméje, hogy esetleg békepártot lehetne alakítani Angliában, amellyel Németország megköthetné a békét. Hess tehát nem akart semmit sem tenni, ami ne állt volna Németország érdekében. Irányadó körökben hangsúlyozzák, meg vannak róla győződve, hogy Hess jó nemzetiszocialista, hű hazafi és derék német, aki csupán hazája javát akarta szolgálni. Az előző jelentésekben említett lelki depresszió azonban eltérítette az egyenes úttól. Tettét súlyos fegyelmi vétségnek kell nyilvánítani, de nem lehet szó árulásról, mert Hess Rudolfot a legnemesebb szándék vezette.
Rosszindulatúak tehát azok az angol jelentések, amelyek menekülésnek akarják feltüntetni Hess Rudolf útját, és okául a birodalom vezetésében előállott egyenetlenkedéseket jelölik meg. Ha Hess Rudolf menekülni akart volna – mondják német körökben –, mindenesetre magával vitte volna családját, mert igen szerette. Nem szól menekülése mellett az a körülmény sem, amelyet az angol jelentések kidomborítanak, hogy Messerschmitt-gépén nem vitt magával benzint a visszatérésre. Hess Rudolf 800 mérföldet tett meg gépével, amely egy Messerschmitt vadászgéptől elég szép teljesítmény, és ez a gép nem képes még annyi benzint magával vinni, hogy visszautazásra is elegendő legyen. Jellemző magatartására, hogy amikor a kijelölt cél fölé érkezett, gépét 3000 méter magasságba kormányozta fel, és onnan ugrott földre ejtőernyővel. Tettét úgy lehet magyarázni, hogy nem akarta a gépet angol kézre juttatni.
Német politikai körökben rámutatnak arra, hogy Hess mindig idealista volt, és a háború óta elmondott beszédeiben és egyéb megnyilatkozásaiban is állandóan megmutatta, hogy a békéért dolgozik. Betegsége és lelki depressziója hozzájárult azután az idealizmusából fakadó rögeszméje kialakulásához.
Még nem lehet tudni, vajon terve keresztülvitelére vitt-e magával iratokat és feljegyzéseket, annyit azonban meg lehetett állapítani, hogy repülőútja előtt Augsburgban lefordította angolra a Führer legutóbbi beszédét.
A nemzetiszocialista párt kedden kiadott közleményének azzal a mondatával kapcsolatban, amely szerint lehetséges, hogy Hess Rudolfot angol részről tőrbe csalták, német irányadó helyen kijelentik, lehetséges, hogy Hess Rudolfhoz angol részről semleges államokon keresztül üzeneteket vagy figyelmeztetéseket juttattak el, és ilyen módon lépre csalták. Feltehető továbbá, hogy Hess közvetlen környezetében voltak olyanok, akik tudtak tervéről. Ez irányban szigorú vizsgálat folyik.
Miután Hess szomorú esete immár világosan áll, német irányadó körökben hangoztatják, hogy az egész eset igen sajnálatraméltó, Németországra azonban nem származhat belőle semmiféle hátrány, mert lehetetlen, hogy Hess Rudolf akár szóban, akár tettben valamit is elkövetne hazája ellen.
(MTI)