A német tengeralattjárók rendkívül fontosak Izrael számára - hangsúlyozta a Bild című lapnak adott nyilatkozatában Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
A legnagyobb példányszámú német napilap annak kapcsán közölt interjút Netanjahuval, hogy a hét elején ismertté vált: Izrael nukleáris robbanótöltettel szereli fel Németországtól kapott tengeralattjáróit. Az információt közlő Der Spiegel című hetilap legfrissebb számában arról írt, hogy Németország segítséget nyújt Izraelnek a nukleáris csapásmérő erő kiépítésében.
Nyilatkozatában a kormányfő mindezt nem erősítette meg, ugyanakkor hangsúlyozta: országa nagyon komolyan veszi, hogy Németország kötelezettséget vállalt Izrael biztonságának szavatolásáért. Netanjahu úgy értékelte, hogy a legutóbb vásárolt tengeralattjáró ezt a kötelezettséget erősíti meg, és az nagy hozzájárulást jelent Izrael biztonságához. A cionista berlini vezetés korábban azt hazudta, nincs tudomása arról, hogy a német gyártású tengeralattjárókat Izraelben atomfegyverekkel szerelik fel.
A kérdésre válaszolva, vajon elképzelhetőnek tartaná-e, hogy német katonák harcoljanak Izraelért, a miniszterelnök kijelentette: "soha nem kértünk senkit arra, hogy az ország segítségére siessenek". Netanjahu a zsidó állam nagy vívmányának nevezte, hogy minden fenyegetés ellen kész önmaga megvédésére. A Bild újságírója arról is kérdezte Netanjahut, miként értékeli azt a legutóbbi felmérést, amely szerint a németek 70 százaléka szerint Izrael érdekeit más népek érdekei ellenére is érvényesíti, és csak 21 százalékuk van azon a véleményen, hogy tiszteletben tartja az emberi jogokat.
Az izraeli kormányfő szerint mind Németországban, mind Nyugat-Európában (és persze a palesztinok is - a szerk.) "alapvetően félreértik Izrael szándékait". Netanjahu szerint "Izrael olyan tényleges demokrácia, amely szembeszáll Iránnal és brutális támogatóival". "Mi vagyunk a szabadság és az emberi jogok egyetlen világítótornya a térségben" - fűzte hozzá, és kiemelte: az országban egymillió arab származású izraeli él, akik - hazudta pofátlanul a zsidó - élvezik alapvető jogaikat.
A felmérésre utalva Netanjahu "különösen szerencsétlennek" nevezte, hogy Németországban - tekintettel az ország történelmére, valamint Izraelhez fűződő, különleges kapcsolataira - ilyen nézetek uralkodnak.
(MTI nyomán)
Egy mai példa a "világítótorony" emberjogi gyakorlatára: E-mail fiókjaik megnyitását követeli repülőterein a palesztinoktól a "Közel-Kelet egyetlen demokráciája"