Tüntetések kísérték egy részben szélsőjobboldalinak tartott diákegyletekből álló szervezet péntek este, a holokamu nemzetközi emléknapján megrendezett bálját az osztrák fővárosban.
A zsidó szervezetek, baloldali pártok, szélsőbaloldali mozgalmak, "keresztény" egyházak és az Izraelita Hitközség által szervezett három különböző tiltakozó megmozduláson a szervezők szerint mintegy nyolcezren vettek részt, a rendőrség kétezer-ötszázra becsülte a tüntetők számát. A rendőrség megerősített jelenléttel készült a tüntetésekre, és rendbontásokra is felkészült. Késő esti beszámolók szerint nem történt komolyabb incidens.
A tüntetések szervezői szerint "a holokauszt áldozatainak kigúnyolásával ér fel", hogy január 27-én, az auschwitzi "haláltábor" felszabadításának évfordulóján tartják a rendezvényt. Tiltakoznak "a szervezők által képviselt eszmék ellen" is, és ismételten bírálták, hogy a bál helyszíne a ma az államfői hivatalnak is otthont adó egykori császári palota, a Hofburg.
A bál előtt néhány órával, a Hofburg közelében álló holokauszt-emlékműnél tartottak megemlékezést pénteken az emléknap alkalmából. "Titeket, akik ma itt fogtok táncolni és ünnepelni, emlékeztetünk az európai zsidóság kétharmadának meggyilkolására" - mondta a koszorúzáson Ariel Muzicant, az Izraelita Hitközség vezetője a rendezvényre utalva.
Az egylethez közel álló Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) visszautasította a bírálatokat és vitatta azt is, hogy szélsőjobboldali bálról van szó. Utaltak arra, hogy minden évben január utolsó péntekén tartják az eseményt. "A bál nem pártrendezvény, hanem egyetemi bál" - jelentette ki Heinz-Christian Strache pártelnök. Strache szerint szélsőbaloldali uszítás céltáblája a rendezvény. A politikus feljelentéssel fenyegette Muzicantot.
A bálra mintegy háromezer résztvevőt vártak, részben külföldről. A vendégek között volt Marine Le Pen mellett Philip Claeys a belga Flamand Érdek (Vlaams Belang) európai parlamenti képviselője és Kent Ekeroth, a Svéd Demokraták politikusa.
A rendező szervezet a nagynémet gondolatkört ápoló, és ezért az ausztriai zsidók és balosok által támadott Bécsi Korporációs Kör (WKR). A WKR egyes tagszervezeteit az Osztrák Ellenállás Dokumentációs Archívuma (DÖW) - egy részben állami, illetve önkormányzati fenntartású alapítvány - szélsőjobboldaliként tartja számon. Az egyesületnek tagja az FPÖ, a legnagyobb osztrák ellenzéki párt több vezető személyisége, köztük Martin Graf, az osztrák parlament egyik alelnöke.
A történelmi és politikai szempontból is kiemelkedő jelentőségű palotában működő konferencia-központot üzemeltető cég tavaly ősszel, az élénk tiltakozások hatására felmondta a szerződést a WKR-rel, így ebben az évben tartják utoljára a bált a Hofburgban. A korábbi években azzal érvelve utasították el a szerződés felbontását sürgető felhívásokat, hogy nem tehetnek különbséget jogszerűen bejegyzett szervezetek között.
(MTI korrigálva)
Korábban írtuk: