matematikaóra
Hogy kell írni a matematika magánórát? A matematikaóra mintájára egybe?
A helyes forma: matematika-magánóra (138).
gender-
Ha a gender szóhoz hozzáillesztek vmit (pl. gender szemlélet, gender oktatás, gender szempont, gender kérdés stb.) egy szó vagy külön?
Az angol gender (társadalmi nem, jelzői használatban: nemi jelentésű) szó a következő esetekben jelentéssűrítő összetételt alkot, ezért egybeírandó: genderszemlélet, genderoktatás, genderszempont, genderkérdés (129).
e-könyv-olvasó
A szakdolgozatomat írom az e-könyvekről, ezzel kapcsolatos a kérdésem.
Hogyan írjuk helyesen: e-könyv olvasó, ekönyv-olvasó vagy e-könyv-olvasó?
A helyes forma: e-könyv-olvasó.
Bluetoothhoz
A Bluetooth kifejezéshez hogyan kapcsoljuk a toldalékokat? A Bluetoothhoz a helyes alak?
A Bluetooth szó végén lévő betűkapcsolat az OH. szerint abba a kategóriába sorolható, amelynél a toldalékot közvetlenül kapcsoljuk (276. o.). A javasolt írásmód: Bluetoothhoz.
kétezer – kettőezer
A 2000. év beköszöntése óta foglalkoztat és nagyon zavar engem, hogy a tévében, rádióban hallható közszereplők szinte kivétel nélkül a következőképpen említik az évszámokat: „kettőezer-egy, kettőezer-tíz, kettőezer-tizenhárom” stb. Véleményem szerint ez helytelen és indokolatlan, hiszen az évszámok esetében lehetetlen összekeverni kétezret a hétezerrel vagy a négyezerrel. Ez az erőltetett, zavaró, magyartalan szóhasználat a közmédiában ma már általánossá vált, míg a hétköznapi beszédben az emberek – feltehetően ezek a közszereplők is – egyszerűen csak kétezret mondanak.
A szabály egyértelmű: számnévi jelzőként a két használatos: két barack, két ellenvetés és természetesen kétezer. Állítmányként és egyéb mondatrészként a kettő: Hány gyereketek van? Kettő. Hány órát dolgoztál? Kettőt. A köznyelvben és a médiában részben a két – hét összekeverhetősége miatt kezdődött el a két helyett kettő mondása: *kettő darabot kérek. Bizonyos esetekben, pl. hátravetve a kettő is szabályos: kiflit vettem, kettőt; kétszer kettő, számolásban: egy-kettő, négy (vö. NymKsz. 295). A kettő helytelen használatáról lásd legutóbb Büky László írását: Számháború (Magyar Nemzet, 2014. febr. 15. 38.): *pontosan huszonkettő óra van, *kettő kormánypárt, *kettőkezi munkás.
Telegraphban
A -ph végű idegen nevekhez hogyan kapcsoljuk a toldalékot. Az OH.-ban a The Daily Telegraph szócikknél sajnos csak a -beli képzős alak szerepel.
Alapesetben az idegen írásmód szerinti szavakhoz a toldalékokat közvetlenül (kötőjel) nélkül kapcsoljuk, tehát: The Daily Telegraphban, Telegraphfal stb. (215.)
Az előző rész itt található.