Tagadta bűnösségét, és nem tett vallomást a Budapest Környéki Törvényszék épületében megkezdődött büntetőperben az a szlovák nő, aki ittas állapotban, a megengedett sebességet jelentősen túllépve négy halálos áldozatot követelő közlekedési balesetet okozott egy évvel ezelőtt az M3-as autópályán.
A vádlott a tárgyaláson ismertetett korábbi vallomásában azt hazudta, hogy nem volt ittas, a baleset bekövetkeztekor kamionokat előzött, mikor hirtelen irányjelzés nélkül kivágott elé a sértettek autója, és már nem tudta elkerülni a balesetet, amelyet nagyon sajnál, és részvétét fejezte ki a hozzátartozóknak.
Akár egy hónap múlva ítélet születhet a szlovák nő perében - mondta az áldozatok ügyvédje.
Az ügyészség több ember halálát okozó, ittas járművezetéssel vádolja a baleset okozóját, amiért akár tízéves szabadságvesztés is kiszabható.
Az áldozatok családjának ügyvédje, Hantos Ádám kedden a tárgyalás előtt elmondta, első alkalommal tanúkat hallgat meg a bíróság, többek közt azokat, akik látták a balesetben részt vett gépkocsikat, meghallgatják azt a kamionsofőrt, akinek a Fiat nekisodródott, és az intézkedő rendőröket is.
Vita zajlik arról, hogy a vádlott fogyasztott-e alkoholt. A nő azt állítja, azért találtak szeszt a vérében, mert a baleset után, sokkos állapotban meghúzta az autójában lévő vodkásüveget. Hantos Ádám szerint azonban a nyomozati szakban született szakértői vélemény nem támasztja alá a vádlott állítását. Az áldozatok jogi képviselője hangsúlyozta, a vádlott vérének igen magas volt az alkoholszintje, 1,55 ezrelék, ami közepes fokú alkoholos befolyásoltságnak felel meg. Ezt nem okozhatta a baleset után állítólag elfogyasztott mennyiség.
Azt, hogy a vádlott valóban üldözte-e terepjárójával a Fiatot, a bíróság fogja megállapítani. Van olyan tanúvallomás, amely alapján feltételezhető, hogy ez így történt, tehát akár a közúti veszélyeztetés vádja is megállhat – mondta az ügyvéd.
Arra a kérdésre, hogy az áldozatok hozzátartozói milyen kártérítésre számíthatnak, Hantos Ádám azt válaszolta, pontos összegről nem kíván nyilatkozni. Jogos kártérítést szeretnének a hátramaradottak, sajnos azonban a vádlott családja részéről idáig ilyet nem kaptak – tette hozzá Hantos Ádám, aki tizenöt hozzátartozót képvisel. Hozzátette: a családtagok egy része ott lesz a tárgyaláson.
A szakértőket körülbelül két hét múlva hallgatják meg, és a bíróság dönti majd el, hogy ki kell-e egészíteni a szakértői véleményeket. Ha ez nem szükséges, akkor legkorábban egy hónap múlva születhet ítélet, ellenkező esetben körülbelül az év végére várható az elsőfokú döntés, jogerős ítélet pedig nagyjából egy-két év múlva.
(MTI - Híradó)
Frissítés: A szondát sem bírta megfújni
Anyját kereste tekintetével kedden a Gödöllői Járásbíróság tárgyalótermében Eva Varholiková-Rezesová (36), amikor négy ember halálának okozásáért először ült a vádlottak padjára.

Az idősebb asszony meghatódva integetett lányának, nem így a baleset áldozatainak családja.

Ők könnyes szemmel, döbbenten nézték a szlovák milliomosnőt, aki magabiztosan helyet foglalt. Nyoma sem volt rajta annak, hogy megbánta volna: kétnapi ivás után beült BMW X5-ösébe, és fékezés nélkül, 170 km/órával rohant bele a Fiat Puntóba tavaly augusztus 21-én.

A vád szárazon fogalmaz: az M3-ason Rezesová és a Puntós között közlekedési konfliktus alakult ki. A szlovák nő többször rávillantott a másik sofőrre, V. Lászlóra, majd megpróbálta leszorítani kisautóját a leállósávba, végül belement hátulról. A Fiat 110-ről 140 km/órára felgyorsulva nekicsapódott egy nyerges pótkocsinak, majd a szalagkorlátnak.
– Azt vettem észre, hogy a teherautó jobbra-balra billen, azt hittem, defektem van. Belenéztem a tükörbe, azonnal a leállósávba húzódtam, az égő jármű mellettem-velem lassult, közöttünk pedig elrepült a feje tetején egy BMW – emlékezett vissza a tragédia pillanataira S. József, aki a nyerges vontatót vezette.
Ő volt az, aki először segített a szalagkorláton ücsörgő Rezesovának, aki addigra már kiszállt a hátsó szélvédőn. S. József találkozott a megégett asszonnyal is, V.-né T. Éva a baleset után még ki tudott kászálódni a roncs anyósüléséről, és a bőrére égett ruhában imbolyogva motyogta: „Miért nem haltam én is velük?" Két nappal később a kórházban vesztette életét...
A hatóságok közül az autópálya-rendőrségnél dolgozó Dudás Ákos ért ki először a lángtengerhez.

– A szőke hölgyön (Rezesován – a szerk.) alkoholszagot éreztem. Kitágult a pupillája, és zavarodottan viselkedett. Meg volt lepődve, azt hiszem, nem tudta, mi történt. Hoztam a szondát, de csak másodjára sikerült megfújnia. 0,9 ezrelék volt akkor az alkoholszintje. Megbilincseltem, és a hatvani kórházba vittem, ahol több mint fél órát vártunk, mire levették a vért – idézte fel.
Zoom
Eva Rezesová kedden nem tett vallomást, a korábban jegyzőkönyvezett szövegeket olvasták fel. Ezekben hazudta: nem drogozott és nem is ivott.
Az ügyész hosszasan sorolta, milyen sérülésekbe halt bele a család, amely a kisautóban ült. Gyerekeik az első sorban zokogva hallgatták végig szüleik szenvedéseit. Mégis beszélniük kellett például arról, lehetséges-e, hogy a Punto nem volt rendben műszakilag. M. György lánya szerint édesapja imádta az autót, állandóan bütykölte, kizárt dolog, hogy az index ne működött volna.
– Apu nyugodt, higgadt vezető volt – emlékezett vissza a nő. Élete legszörnyűbb estéjén a hatvani kórházba rohant a baleset túlélői után érdeklődni, ott derült ki számukra, hogy a Puntóban mindenki meghalt. Akkor látták először a részeg nőt, akiről kiderült: szeretteik haláláért felel.
0,9–2,5 ezreléknyi alkoholszintnél a hangulat már nem egyértelműen derűs, sokkal inkább ingadozó. A delikvens adott esetben olyan dolgokat cselekszik, amit józan állapotban nem követne el. Megfigyelhetően lassulnak a reflexek, és romlik az érzékelés, valamint a felfogás. Észrevehetően bizonytalanná válik az egyensúlyérzet, súlyosabb esetben akár az emlékezete is kihagyhat.
(Blikk nyomán)