A Tokaj-vita egy részletkérdésében döntött csak csütörtökön az Európai Bíróság, így fennmarad a status quo helyzet a magyar és a szlovák fél között a Tokaj eredetmegjelölésben - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), eszerint az eljárás nem annak eldöntésére szolgált, hogy "Szlovákia" egyáltalán jogosult-e a Tokaj eredetmegjelölés használatára.
A luxembourgi székhelyű Európai Bíróság csütörtökön elutasította a magyar fellebbezést a "Tokaj" márkanév ügyében, és kimondta: nem minősül megtámadhatónak a "Vinohradnícka oblast' Tokaj" szlovák név bejegyzése a nyilvántartásba.
Az Európai Bizottság az úgynevezett Szlovákia kérelmére vette fel az oltalom alatt álló eredetmegjelölést a meghatározott termőhelyről származó minőségi borok jegyzékébe. A jegyzéket az eredetmegjelölésekre vonatkozó nemzeti jogszabályok alapján állították össze, azt az unió hivatalos lapja 2006 februárjában és 2007 májusában tette közzé.
Ezt követően 2009. július 31-én, azaz egy nappal az új borpiaci rendszer hatálybalépése és a borok eredetmegjelöléseinek és földrajzi jelzéseinek elektronikus nyilvántartása, az E-Bacchus-nyilvántartás bevezetése előtt, új jegyzéket tettek közzé. Ebben a korábbi jegyzékekben közzétett eredetmegjelölést, "Szlovákia" kérelmére "Tokajská/Tokajské/Tokajský vinohradnícka oblast'-ra" módosították.
A területrablók 2009 november végén levélben kérték az Európai Bizottságtól, hogy a "Tokajská/Tokajské/Tokajský vinohradnícka oblas»" megjelölést a "Vinohradnícka oblas» Tokaj" névvel váltsák fel, mert előbbi "tévesen került a minőségi borok jegyzékébe". A brüsszeli bizottság, miután meggyőződött arról, hogy az E-Bacchus nyilvántartás bevezetése napján a szlovák jogszabály tartalmazta a "Vinohradnícka oblas» Tokaj" megnevezést, helyt adott a tolvajok kérelmének, és módosította a nyilvántartást.
A VM csütörtöki közleménye emlékeztet arra, hogy a Bizottság 2010 februárjában a kormány értesítése nélkül, szlovák kérésre úgy módosította az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések regiszterében (E-Bacchus adatbázis) a "Szlovákiára" vonatkozó bejegyzést, hogy a korábban szereplő "Tokajská/Tokajské/Tokajský vinohradnícka oblas»" megjelölést "Vinohradnícka oblas» Tokaj"-ra cserélte.
Magyarország ezt a lépést megtámadta az Európai Unió Bíróságán, de az elutasította a magyar keresetet. A hivatkozás szerint az eredetmegjelölés oltalma egyedül a nemzeti jogból fakad, az E-Bacchusba való bejegyzés csak tájékoztató jellegű, az semmiféle joghatást nem vált ki, így e bejegyzés nem is támadható meg az uniós bírói fórumok előtt. Magyarország 2013 elején az ítélet ellen fellebbezést nyújtott be, az ügyben most hirdettek ítéletet.
A VM leszögezi, hogy a döntés továbbra is "csak" az E-Bacchusba történt bejegyzéssel kapcsolatos, vagyis az eljárás csak azon kérdésre vonatkozik, hogy "Szlovákia" a Tokaj megjelölés mely származtatott alakjának használatára jogosult: a "Tokajská/Tokajské/Tokajský vinohradnícka oblas»"-ra vagy pedig a "Vinohradnícka oblas» Tokaj"-ra. Ez az eljárás tehát nem annak eldöntésére szolgált, hogy "Szlovákia" egyáltalán jogosult-e a Tokaj eredetmegjelölés használatára, és nem is ez volt a magyar cél az eljárás megindításakor. "A döntés a jelenlegi status quo helyzet fennmaradását jelenti a magyar és szlovák fél között a Tokaj eredetmegjelölés tárgyában" - írták.
Az Európai Bizottságnak az idei év december 31-ig lehetősége van megvizsgálni a dokumentumok EU-jognak való megfelelőségét, így a Tokaj-vitában teendő további lépéseket az határozza meg, hogy mind tartalmi, mind formai szempontból mit eredményez a 2011-ben benyújtott szlovák és magyar termékleírások európai bizottsági vizsgálata. A tárca azt állítja, a magyar kormány elkötelezett a tokaji bor és a tokaji termelők érdekeinek védelmében.
(MTI nyomán)