A kínai miniszterelnök-helyettes látogatásakor 2012-ben jogellenesen lépett fel a rendőrség két tibeti aktivista ellen, akik Tibet szabadságáért szerettek volna tiltakozni Budapesten – mondta ki jogerősen 2016. április 21-én a Fővárosi Ítélőtábla.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) ma fizette ki a kártérítéseket és a www.police.hu oldalon pedig nemrég nyilvánosan megkövette a jogsértetteket:
A Fővárosi Törvényszék 33.P.21.817/2014/12. számú ítéletében az alábbi közlemény közzétételére kötelezte a Budapesti Rendőr-főkapitányságot:
"A BRFK 2012. április 30. és május 1. napján Budapesten a kínai miniszterelnök-helyettes, hazánkban tett látogatása idején jogellenesen korlátozta Tsewang Thinley és Karma Dorje tibeti személyek véleménynyilvánítási szabadságát. A BRFK elnézést kér a jogsértésért."
2012-ben, a pekingi olimpia évében Tibeten belül és kívül is megerősödtek a kínai megszállás ellen tiltakozó hangok.
A jogerős ítélet szerint a BRFK megsértette a Tibet szabadságáért tüntető férfiak szabad vélemény-nyilvánításához fűződő jogát azzal, hogy a kínai állami vezetői konvoj elhaladásakor sorozatosan, önkényesen, zaklató, akadályozó módon igazoltatták őket. Egyúttal az egyenlő bánásmódhoz való joguk is sérült, mert a konvoj mellett a kínaiak szabadon lengethették a kínai lobogóikat, addig ezt a tibetieknek a tibeti zászlóik esetében nem engedték.
Karma Dordzse egyetemi tanárt, a dalai láma kormánya korábbi tanácsadójának a személyes szabadságát is megsértette a rendőrség azzal, hogy őt 8 órára elő is állították, ezért kapta ő a nagyobb összegű jóvátételt.
A jogtalanul megbilincselt és előállított tibetinek egymillió, illetve vélemény-nyilvánításban jogellenesen akadályozott társának félmillió forint nem vagyoni kártérítést és annak kamatait ítélte meg a Fővárosi Ítélőtábla. Emellett a BRFK 330 ezer forint perköltséget is kénytelen kifizetni.
Cevang Tinlej, a másik sértett a kínai állam bosszúja elől szökve menekültstátuszban tartózkodik Magyarországon.
A harmadik felperes Hendrey Tibor, a Tibetet Segítő Társaság elnöke, de neki csak első fokon ítéltek meg kártérítést, másodfokon keresetét elutasították, emiatt a Kúriára kerül az ügye.
Ez már a második elmarasztaló ítélet hasonló ügyben: egy 2011-es Tibet-párti tüntetés miatti perben is hasonló bírósági döntés született azonos jellegű jogsértés miatt. Tibeti aktivisták elleni korábbi rendőri jogsértés miatt pedig egyezség alapján 2011-ben fizetett kártérítést a BRFK.
A tibetieket minden ügyben dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője képviselte.
Sajnálatos, hogy magyar rendőrség a kínai diktatúra elől hazánkba menekült Tibet-aktivisták alapvető szabadságjogait notóriusan megsérti, megérett az idő a változtatásra - írja közleményében a nemzeti jogvédő.