Májusban a bruttó átlagkereset 398 800 forint volt, 9,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. Az év első öt hónapjában a bruttó átlagkereset 390 ezer, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 259 ezer 300 forint volt, mindkettő 8,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A közfoglalkoztatottak nélkül számolva 409 ezer 800 forint volt a bruttó átlagkereset májusban, a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül számolva szintén 9,4 százalékkal 265 ezer 200 forintra nőtt, a kedvezményeket is figyelembe véve 274 ezer 500 forintot ért el.
Zoom
Illusztráció, de bármely kormányablakban így néz ki egy átlagos dohányszünet
A prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélkül számolt rendszeres bruttó átlagkereset 370 ezer 600 forintra becsülhető, 8,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
A legalább öt embert foglalkoztató vállalkozásoknál 9,9 százalékkal 417 ezer forintra nőtt a bruttó átlagkereset májusban a közfoglalkoztatottak nélkül számolva, a költségvetési szektorban 8,9 százalékos növekedéssel 401 ezer forintot ért el.
A vállalkozásoknál alkalmazásban állók létszáma tavaly májushoz viszonyítva 223 ezerrel, 10,0 százalékkal csökkent. A közfoglalkoztatottak száma 17 ezerrel alacsonyabb, 85 ezer volt.
A feldolgozóiparban 5,0 százalékos, az építőiparban 11,5 százalékos növekedéssel 413 ezer forintra, illetve 317 ezer forintra nőtt a bruttó átlagkereset. Az infokommunkációs szektorban 657 ezer forint, a pénzügyi biztosítási ágazatban 677 ezer forint volt a májusi átlagkereset, ami 9,9 százalékos és 5,2 százalékos növekedést mutat.
Közel félmilliós a közigazgatásban és statisztikailag csatolt részeiben az átlag
A közigazgatás és védelem, valamint kötelező társadalombiztosítás területén 9,5 százalékos emelkedéssel 477 ezer forintra emelkedett, az oktatásban 4,1 százalékkal 347 ezer forintra, az egészségügyben 16,0 százalékkal 405 ezer forintra nőtt az átlagkereset egy év alatt májusra.
Január-májusban a reálkereset 5,1 százalékkal emelkedett, a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért 3,5 százalékos növekedése mellett, ezen belül májusban 7,0 százalékos volt a reálkereset éves emelkedése a 2,2 százalékos inflációval számolva.
Áprilisban még 400 ezer fölött volt az átlagbér
Áprilisban a bruttó átlagkereset 400 200 forint volt, 7,8 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A koronavírus-járvány gazdasági következményeivel összefüggésben a keresetek növekedési üteme lassult a tavaly áprilisban mért 9,0 százalékhoz és az első negyedévi 9,1 százalékhoz képest, és még inkább az előző három évben megszokott kétszámjegyű adatokhoz képest.
ITM-államtitkár: a következő hónapokban tovább fokozódhat a prosperálás
A kilábalás és a gazdasági fellendülés jeleként értékelte a legfrissebb béradatokat az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára pénteken.
Az államtitkár a nehéz gazdasági helyzet miatt különösen jelentősnek nevezte, hogy Magyarországon májusban is jelentős mértékben nőttek a bérek. Egyes ágazatok jelentősen megszenvedték ugyan a járványt, de a bértámogatás, valamint a munkahelyteremtés ösztönzése mind a munkaadókon, mind a munkavállalókon segített - tette hozzá.
Bodó Sándor szerint a béremelkedés folytatódhat a következő hónapokban is, a kormány pedig ősszel meghosszabbíthatja a támogatásokat, ha azt a járvány kiújulása indokolná.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: