Bár a kollégák egy jelentős részét megpróbálták lebeszélni, a vártnál is több pedagógus csatlakozott a sztrájkhoz – erről Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányi tagja beszélt az Indexnek.
Mint ismeretes, a másik nagy pedagógus-szakszervezettel, a PSZ-szel közösen ma délelőttre figyelmeztető sztrájkot hirdettek, így az érintett intézményekben az első két óra elmaradt. A diákok részéről is nagy volt a támogatás, mint kiderült, egyes intézményekből több mint 500 diák hiányzott 8 és 10 óra között.
Hosszú út vezetett a sztrájk megszervezéséig, és a munka nem is volt zökkenőmentes, de a szakszervezetek végül úgy döntöttek, hogy nem fújják le, és nem is tolják el a január 31-re beharangozott munkabeszüntetést. Ezt annak ellenére sem tették meg, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint a sztrájknak nincs törvényes alapja. A szakszervezetek ezzel szemben azon az állásponton vannak, hogy a munkabeszüntetés jogszerűségét kizárólag a bíróság mondhatja ki, és van olyan pedagógus, aki „ha törik, ha szakad, sztrájkol", ugyanis úgy érzi, már nincs vesztenivalója.
– A reggeli eseményekből is arra lehet következtetni, hogy a sztrájkot minden eszközzel meg akarták akadályozni, számos kollégától érkezett olyan visszajelzés, hogy az igazgató mégsem engedi, hogy elmaradjon az első két óra. Mi azt kértük a tanároktól, hogy ne hagyják magukat, mindent kérjenek be írásban. Szerencsére egyelőre úgy látjuk, hogy a várnál is többen csatlakoztak a sztrájkhoz – mondta Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja. Az érdekvédő szerint a tanárok alapvetően békés sztrájkra készültek, ám úgy véli, hogy a „felülről érkező nyomás miatt” egyes intézményekben konfliktusok is kialakulhattak.
Egyházi intézményekben is sztrájkoltak
– Nálunk szerencsére jó volt a hangulat, az igazgató nem akadályozott bennünket a sztrájkban, a mi iskolánkban körülbelül 25-en csatlakoztak a munkabeszüntetéshez, ez a tantestület fele. Az első két órában finomságokkal kedveskedtünk a minket helyettesítő kollégáknak, és közben végre beszélgettünk, megvitattunk olyan szakmai kérdéseket, amelyeket a hétköznapokban a nagy rohanás közepette nem tudunk. Éppen ezért lenne fontos az óraszámok csökkentése, hogy a jövőben több időnk legyen közösen gondolkodni – számolt be az Indexnek az egyik egyházi középiskola sztrájkbizottsági tagja. A tanárnő hozzátette: bár sokan azt hiszik, hogy az egyházi fenntartású intézményekben nincs szükség a sztrájkra, mert itt minden rendben, ez sajnos közel sincs így. Bár ezek az iskolák valóban több állami támogatást kapnak fejlesztésekre, a pedagógusi bértábla, az életpályamodell, a kötelező óraszám, valamint a tanórákon kívüli sok egyéb tennivaló pontosan ugyanaz, mint az állami intézményekben.
Kongott az ürességtől egy VIII. kerületi gimnázium
A budapesti Vörösmarty Mihály Gimnáziumban is sztrájkoltak a pedagógusok, itt a tantestület kétharmada csatlakozott a munkabeszüntetéshez, és a családok részéről is hatalmas volt a támogatás.
– A vezetőség már jó előre tájékoztatta a szülőket arról, hogy az iskolában elmarad az első két óra, így fel sem merült bennük, hogy a sztrájk idejére behozzák a gyerekeket. Az 570 diák közül 8 órára egy sem jött be, mindenki csak 10 órára érkezett, az iskola reggel teljesen jelenleg üres volt. Sokan támogatnak bennünket, ez mindannyiunknak jól esik. A tanárok többsége is csatlakozott a sztrájkhoz, nálunk nagy az egyetértés abban, hogy változásra van szükség – mesélte a helyi sztrájkbizottság vezetője, Takács Gergely, hozzátéve, hogy a pedagógusokkal molinókat is készíttettek, melyeket az intézmény falára kifüggesztettek.
A PSZ és a PDSZ képviselői ma 13 órakor sajtótájékoztatót tartanak a Szépművészeti Múzeum előtt, 14 órára pedig szolidaritási autós felvonulást szervezett a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a menet a Hősök teréről indul.
Frissítés: az Emmi szerint a pedagógusok kevesebb mint egyötöde vett rész a sztrájkban
Országosan az iskolákban foglalkoztatott pedagógusok kevesebb mint egyötöde vett rész a hétfői sztrájkban - közölte az előzetes adatok alapján az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) az MTI-vel.
A tárca a közleményében sajnálatosnak nevezte, hogy a szakszervezetek annak ellenére megszervezték a sztrájkot, hogy annak jogi feltételei nem álltak fenn.
A minisztérium szombaton arról tájékoztatta az MTI-t, hogy törvénytelen a hétfői pedagógussztrájk, mivel a bíróság csak pénteken hozott elsőfokú, nem jogerős határozatot, a jogszabály szerint pedig sztrájk csak akkor tartható, ha a bíróság jogerős döntést hozott róla.
2. frissítés: PSZ-PDSZ: a részadatok szerint több mint 20 ezer pedagógus vett részt a sztrájkban
Az eddig részadatok szerint több mint 20 ezer pedagógus vett részt a hétfői országos figyelmeztető pedagógussztrájkban, amely "a demokrácia ünnepe az oktatásban" - mondta a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke hétfőn Budapesten.
Szabó Zsuzsa a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével (PDSZ) közös sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: "büszkék lehetünk a pedagógusokra, mert példát mutattak".
"Akármekkora energiát nyomott bele a kormány, hogy megakadályozza (.) a sztrájkot, mégiscsak megvalósult" - hangoztatta.
A PSZ elnöke azt mondta: a résztvevők felhívták a figyelmet arra, hogy nagy baj van az oktatásban, mert ha így folytatódik, akkor nem lesz tanár, aki tanítsa a gyerekeket, "a gyerekeinknek nem lesz jövőjük, ennek a társadalomnak nem lesz holnapja".
Szabó Zsuzsa jelezte, hogy a hétfői figyelmeztető sztrájk után az általános munkabeszüntetést március 16-ra tervezik, ha nem sikerül megállapodniuk a kormánnyal a követeléseikről.
Nagy Erzsébet, a PDSZ választmányi tagja arról beszélt, hogy a kormányzat elképesztő nyomást gyakorolt a pedagógusokra és a szülőkre egyaránt. Azt mondta, voltak olyan intézmények, ahova egész delegáció vonult ki a tankerületi központtól "megfenyegetni őket", és "megfigyelők" arra próbálták meg rávenni a sztrájkoló tanárokat, hogy menjenek tanítani, és sztrájkolókat osztottak be tanulókat felügyelni.
Nagy Erzsébet köszönetet mondott azoknak a szülőknek, akik - mint fogalmazott - "a fenyegetések és félretájékoztatások ellenére (.) nem küldték be a gyerekeiket az óvodákba és iskolákba".
Arra reagálva, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint jogellenes a sztrájk, mert arról nem született jogerős bírósági végzés, a PDSZ választmányi tagja azt mondta: a kormány a sztrájk végéig, hétfő délelőtt 10 óráig nem adott be fellebbezést a bíróságra az első fokú ítélet ellen. Úgy fogalmazott, a kormány ahelyett, hogy megegyezett volna a pedagógusokkal, "veszélyeztette a sztrájk megvalósítását és fenyegette a dolgozókat".
Szabó Zsuzsa és Nagy Erzsébet felolvasta a hétfői sztrájkot támogató szervezetek - köztük több érdekvédelmi és szakszervezet - listáját.
Nagy Erzsébet az M1 Híradó kérdésére nem nevezte meg azt az intézményt, ahol megfenyegették a tanárokat. Közölte: nincs okuk azt feltételezni, hogy az érintettek ne mondtak volna igazat, de - mint rámutatott - minden egyes ilyen ügyet meg fognak vizsgálni. Szerinte fenyegetettségérzetet kelthet, ha a munkáltatói jogkört gyakorló tankerületi központ munkatársai kivonulnak egy intézményhez a sztrájk alatt.
Nagy Erzsébet az M1 Híradó kérdésére nem nevezte meg azt az intézményt, ahol megfenyegették a tanárokat. Közölte: nincs okuk azt feltételezni, hogy az érintettek ne mondtak volna igazat, de - mint rámutatott - minden egyes ilyen ügyet meg fognak vizsgálni. Szerinte fenyegetettségérzetet kelthet, ha a munkáltatói jogkört gyakorló tankerületi központ munkatársai kivonulnak egy intézményhez a sztrájk alatt.
Nagy Erzsébetet a közmédia arról is megkérdezte, hogy miért buzdították annak a kék szalagnak a viselésére a sztrájkkal szimpatizáló pedagógusokat, amely szimbólumot az utóbbi időben a baloldal miniszterelnök-jelöltje használja. A PDSZ választmányi tagja erre úgy reagált: a nagyon régi anyagokban fordult elő a kék szalag, amikor még Márki-Zay Péter "talán nem is élt Magyarországon". A sztrájk szimbóluma a kockás szalag és a kockás ing - mondta.
Szabó Zsuzsa ehhez hozzátette: pontosan azért a kockás szalag és a kockás ing lett a szimbólum, hogy a kezdeményezést ne keverjék össze a politikával. "Nem kiszolgálói vagyunk a Márki-Zay-féle csapatnak, szakszervezetek vagyunk és a dolgozók érdekeit képviseljük" - jelentette ki.
Lezajlott az autós vonulás is
A pedagógusok figyelmeztető sztrájkját támogatandó autós demonstrációt tartott a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) hétfőn Budapesten.
A tüntetésen részt vevő mintegy kétszáz személygépkocsi a Hősök terén gyülekezett, majd délután 2 órától végighajtottak a Hősök tere - Andrássy út - Károly körút - Erzsébet híd - Attila út - Alagút utca - Fő utca - Bem rakpart - Margit híd - Szent István körút - Váci út - Lehel út - Dózsa György út útvonalon, végül a járművek visszaérkeztek a Hősök terére.
Mivel a szervezők kérése ellenére a rendőrség nem biztosított felvezetést a demonstrálók számára, a tüntetők nem konvojban haladtak, hanem szétszakadva, ugyanis mindenkinek be kellett tartania a KRESZ vonatkozó szabályait.
Az MTI tudósítója nem tapasztalt különösebb fennakadást a tüntetés idején a forgalomban, a szokásos budapesti délutáni csúcsnak megfelelően haladtak a járművek.
A demonstrációban részt vevő autók egy részén a nemzeti színű zászlók mellett szakszervezeti zászlók voltak, a többi között a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezete, a Vasas szakszervezet, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Vasutasok Szakszervezete lobogói.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség a demonstrációt megelőzőn az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: az érdekképviselet a pedagógusok melletti szolidaritás kinyilvánításán túl a bértárgyalások eredménytelenségére is fel kívánja hívni a figyelmet. Ugyanis sok helyen a cégek rendkívül alacsony bérajánlással indították a tárgyalásokat, ami a szakszervezetek szerint elfogadhatatlan - közölték.