Új protokollt vezetett be a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a csípő- és térdprotézisműtéteknél. A Népszava utánajárt a változtatásnak, és kérdéseikre azt válaszolták, hogy „az új protokollok az ellátásokhoz való egységes és egyenlő hozzáférést szolgálják”. Vannak viszont olyan szakemberek, akik úgy vélik, hogy az intézkedés diszkriminatív, mert például a túlsúlyosakat eleve meg sem fogják műteni.
A lap megkérdezte Hegedűs Zsolt ortopéd főorvost, a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának korábbi elnökét, aki elmondta, hogy az április elsejétől hatályos eljárásrend szerint a 35-40 feletti testtömegindexszel (BMI) élő embereket már nem lehet megoperálni, amíg le nem fogynak.
„Természetesen ez nem jelenti azt, hogy ha belép egy extrém túlsúllyal élő ember, ne kellene mérlegelni az ő esetében, hogy a műtét előnyei felülmúlják-e az azzal járó kockázatokat. Ha számára inkább a műtét elmaradása jelentene nagyobb rizikót, akkor lehet akár 42-es is a testtömege, megoperálom” – mondta Hegedűs Zsolt.
A NEAK adatai szerint tavaly júliusban 13 ezernél is többen vártak térdprotézisműtétre, a csípőprotézis-várólistán pedig több mint hétezren voltak, írja a Telex.