![]() |
A történet érdekessége, hogy Havas Henrik úgy került kapcsolatba a faluval, hogy a Heti Hetes egyik adásában azt mondta, ő Tardonán volt katona, ott, ahol Arany János (!) bujdosott az 1848/49-es szabadságharc leverése után. A következő adásban aztán kijavította magát, hogy Jókai Mór bujdosott Tardonán (nyilván valaki felhívta rá a figyelmét a Tisztelt Tanár Úrnak), nem Arany... Az akkori tardonai Polgármester Úr, Tóth József pedig meghívta a falunapra. T. J-ről tudni kell, hogy Tardona utolsó MSZMP-párttitkára, aki 1989-ban MSZMP-s kongresszusi küldött volt, és a mai napig büszke arra, hogy részt vehetett az MSZP megalakításában.
Havas Henriket tárt karokkal fogadták Tardonán, akinek rögtön meg is tetszett a környék, ezért úgy döntött, földet vásárol a faluban. A mézesmadzag elhúzása után meg is kötöttek két szerződést 2001 márciusában. Az első szerződés mindössze 13 hektár földről szólt. A területet bejegyezték a Havas nevére, a szerződésben pedig a következő feltételeket vállalta: idegenforgalmi célra fogja hasznosítani a területet, ezzel munkahelyeket teremt a faluban. Vállalta, hogy egy konferencia- és wellness-központot épít a területen, 370 millió forintot fektetve be 2 év alatt. Amennyiben ez nem történik meg, a falu visszakapja a területet a 2001-es vételár fejében.
Havas ezt a feltételt a mai napig nem teljesítette, ennek ellenére a terület még mindig az ő nevén van, sőt, már 2 hektárt el is adott belőle egy Kékesi nevű embernek. A terület után pedig még nem fizetett kommunális adót sem. A szóban forgó területről tudni kell, hogy a megyei tanács 1986-87-ben elkérte a községi tanácstól, azzal a céllal, hogy egy rehabilitációs központot hoz létre rajta. Ez nem valósult meg, de a rendszerváltáskor mégis a nevén maradt a terület. A falu megpróbálta visszaszerezni a jogos tulajdonát, de a megye pénzt kért volna érte, az önkormányzat pedig nem akarta kifizetni az összeget a jogos tulajdonáért. Mikor Havassal megkötötték a szerződést, Havas fizette ki a 340 ezer forintot a területért.
A másik szerződés 103 hektár földről szólt, amit szintén idegenforgalmi célokra akart hasznosítani Havas, ugyanolyan szerződési feltételekkel, mint az előző 13 hektáros területnél. A szerződés értelmében 5 millió forintért kapta meg a 103 hektár földet. 2001 júniusában a polgármester a képviselőtestület tudta nélkül az akkori jegyző bevonásával szerződést módosított. Mivel a terület gyep-legelőként volt nyilvántartva és idegenforgalmi célokra akarta hasznosítani, földvédelmi alapot kellett volna fizetni, ami 4.8 millió forintba került volna. Az új szerződésben a polgármester vállalta ennek a kifizetését (tehát ezek szerint mindössze 200 ezer forintért kapta volna meg a 103 hektárt Havas). Mivel a polgármester tudta, hogy ebbe a képviselő testület nem egyezne bele, nem is merte tájékoztatni róla őket, így nem került sor a földvédelmi alap kifizetésére, ezért nem került a terület Havas Henrik nevére. 2006 nyarán újra módosították a szerződést. Eszerint minden előzőleg kiszabott feltétel nélkül a már megfizetett vételár fejében Havas Henrik nevére került a terület. Természetesen azóta sem történt semmiféle beruházás. A szerződés a jegyző szerint kifüggesztésre került, de a falu lakossága szerint nem, hiszen senki nem tudott erről. Nyilvánvaló, hogy ha a falunak tudomása lett volna a módosításról, nagy felháborodást váltott volna ki.
2008 decemberében Havas Henrik a Blikkben címlapon szerepelt azzal, hogy 8 millió forint kölcsönt adott kamatmentesen Tardonának. Ezt a szerződést is szintén T. J. kötötte vele. A kölcsön természetesen nem kamatmentes, ahogyan Havas azt reklámozta. A szerződés értelmében az önkormányzat kivette a törzsvagyonából az általános iskola épületét (az iskolát 2007-ben zárták be), amire Havas Henrik 2009. szeptember 1-ig opciós jogot jegyeztetett be. Ha az önkormányzat nem fizeti ki neki 2009. szeptember 1-ig a 8 millió forintot és a 2 millió forint kamatot (!) akkor az iskola épülete az övé lesz a kölcsön és a meg nem fizetett kamat fejében. Az új önkormányzat eddig annyit ért el, hogy 1 év haladékot kapott Havastól annak fejében, hogy megkap még plusz a 2 hektár területet az eddigi kamatok fejében minden feltétel nélkül. Az iskoláról pedig még azt kell tudni, hogy kb. 60 millió forintos épület, amit egy Uniós pályázat keretében 2004-ben felújítottak. A pályázat megnyerésekor az önkormányzat vállalta, hogy 10 évig működteti az intézményt, de mivel 2007-ben bezárták az iskolát (100 tanuló volt, a gyerekek 95%-a magyar) a pályázaton kapott 17 millió forintot kamatokkal kell visszafizetni a falunak 15 év alatt. Tehát Havasé a föld, az iskola, a falu meg majd fizeti a tartozásokat!
Mivel Tardonán 2009-ben időközi önkormányzati választásokat írtak ki, az új képviselő-testület megbízott 2010 februárjában egy ügyvédet, hogy tárgyaljon a Tanár Úrral, de a mai napig nem tudott felmutatni semmi eredményt...
Kuruc.info