Nem kell ahhoz Szanyi Tibornak lenni, hogy erdélyi magyarokat, vagy moldvai csángó magyarokat lerománozzanak az anyaországban. Ezt a "szívességet" megteszi a közszolgálati Kossuth Rádió Vasárnapi Újság műsora is. Ma reggel lerománozták Serban Bonaventura bákói szobrászt, több magyar történelmi és egyházi vonatkozású mű alkotóját. Az interjú készítője, Perjés Klára, felelős szerkesztő a lerománozást békésen tűrte.

Nyirő József mellszobra Székelyzsomborban
A Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában a felelős szerkesztő, Perjés Klára, június 2-án a közelgő könyvhéten megjelenő Nyirő József-album (Erdély Székelyföld sorozat) beharangozójaként beszélgetett Takaró Mihály kiváló irodalomtörténésszel és az album szerkesztőjével, Lővey Lillával. Korábban ebben a sorozatban Lővey Lilla és férje, Váradi Péter Pál már megjelentettek olyan igényes kiadványokat, mint például a Kalotaszeg, vagy a Sepsiszentgyörgy és vidéke. A Perjés Klára készítette beszélgetés folyamán szóba került Nyirő József szülőfaluja, Székelyzsombor, pontosabban "a székely apostol" ott látható, Serban Bonaventura alkotta mellszobra. Lővey Lillától a interjú készítője, Perjés Klára megkérdezte, hogy ki is a szobrot alkotó művész? "Brassói román" - hangzott a válasz.
Mindenekelőtt szeretnénk hangsúlyozni, hogy bírálatunkat elsősorban nem a Serban Bonaventura bákói szobrászt, valószínűleg nyelvbotlás következményeként románnak mondó Lővey Lillának szántuk, hanem az interjút készítő Perjés Klára rádiós tótumfaktumnak. A beszélgetés hangfölvétele ugyanis a vasárnapi adásidő előtti napokban készült, tehát Perjésnek bőven lett volna ideje - ha már saját maga nem tudta - tisztázni Serban Bonaventura hovatartozását, és a fölvételt az interjúalannyal megbeszélve újra, de már a helyes közléssel újra megejteni. Sajnos nem ez történt, hanem a Kossuth Rádióban elhangozhatott egy ismert csángó magyar művészt lerománozó interjú.

Petőfi Sándor szobra Mórahalmon
Serban Bonaventura Moldva székhelyén, Bákó városában, a vasúton túli Függetlenség utcában élő és alkotó csángó magyar szobrász. A családi gyökerei az onnan nem messze levő Klézse csángó faluban, míg a szintén művész nejéé Lujzikalagorban vannak. A szobrásznak két, Magyarországon tanult római katolikus pap testvére is van. Nos, ez a "brassói román", aki szerintünk legalább olyan jól tud magyarul, mint Perjés Klára, többi között az anyaországi Tiszaszigetnek teljes alakos Szent István-szobrot faragott fehér márványból, Mórahalomnak Petőfi Sándor mellszobrát és Röszkének Páduai Szent Antal nagyméretű köztéri szobrát alkotta. Ám szívünkhöz leginkább közel áll a gyimesbükki ezeréves határon, Deáky András portáján látható Szent István fölajánlja a Szent Koronát a Magyarok Nagyasszonyának faszobra, mögötte Nagy-Magyarország térképének körvonalaival.
Zoom
Szent István fölajánlása Gyimesbükkön
Perjés Klára interjújában szőr mentén, óvatosan ugyan, de elhangzott, hogy a tavalyi újratemetési kísérlet során micsoda fasisztázási hisztéria zúdult Nyirő József emlékére. Persze a megfelelési kényszerben leledző Perjés azt nem merte kimondani, hogy kik voltak ennek a gyűlöletnek a szítói. Azt sem, hogy a Nyirő Józsefre emlékező szertartáson résztvevő Kövér Lászlót egy Ruvi Rivlin nevű senkiházi - a zsidó parlament likudos házelnöke - kitiltotta Izraelből. De hát Perjés Klára óvatos duhaj, aki nem mer olyant mondani, ami esetleg sértené a Nyirő József, Wass Albert vagy éppen mostanában Tormay Cécile emlékét sértegető zsidók érzékenységét. Serban Bonaventura csángó magyar szobrász lerománozásának adótoronyra kerülése viszont egyértelműen Perjés szegénységi bizonyítványa.
Hering József - Kuruc.info