Civilek és az MKP ifjúsági szervezetének tagjai nyilvánosan kérvényezték a magyar állampolgárságot, hangsúlyozva, szlovák állampolgárságukról viszont nem akarnak lemondani. Aláírásgyűjtést is indítottak a kettős állampolgárság újbóli lehetővé tételéért. Szeptemberben tüntetni fognak.
A Via NOVA ICS régiós szervezetei kezdeményezésére több civil szervezet tagjai tartottak sajtótájékoztatót kedden Komáromban, melyen – ahogy ezt korábban jelezték – közel tucatnyian jelentették be, magyar állampolgárságot kérvényeznek, illetve már meg is tették, s nem hajlandóak megválni szlovák állampolgárságuktól sem. A Te Ügyed Kör (TÜKör) polgári társulás, az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás (EJK), valamint a Magyar Megmaradásért mozgalom (MM) képviselői is csatlakoztak a kezdeményezéshez, de vendégként jelen volt a magyar állampolgárságát elsőként nyíltan felvállaló Gubík László, valamint Berényi József MKP-elnök, akinek állampolgársága ügyében már a szlovák belügyminisztérium is vizsgálódott.
Felvállalták magyar állampolgárságukat, de a szlovákhoz is ragaszkodnak
„Szeretnénk felhívni a parlament és a kormány figyelmét arra, hogy a hatályos szlovák állampolgársági törvény alkotmányellenes, antidemokratikus, kirekesztő és diszkriminatív“ - jelentette ki Samu István, a Via Nova komáromi járási elnöke, hozzátéve, köszönik Gubíknak és Berényinek, hogy elfogadták meghívásukat, ezáltal is támogatásukról biztosítva őket.
Mint ismeretes, a hatályos állampolgársági törvény kimondja, automatikusan elveszíti szlovák állampolgárságát, aki egy másik állampolgárságot szerez, az alkotmány viszont leszögezi, akarata ellenére senkit nem lehet megfosztani állampolgárságától.
„Kérvényezem a magyar állampolgárságot, de nem vagyok hajlandó lemondani szlovák állampolgárságomról sem“ - jelentették be egymás után a jelenlévők, így Samu István (Via Nova), Csekes Zsolt (Via Nova), Oláh Sándor (EJK), Vörös Szabolcs (Via Nova), Less Károly (EJK), Feszty Zsolt (TÜKör) és Varga Tibor (Via Nova). Kezükben többen a kitöltött kérvényt tartották. Boldoghy Olivér (EJK) kijelentette, ő már tavasszal kérvényezte a magyar állampolgárságot.
Gubík László azt mondta, ő jelenleg szlovák–magyar kettős állampolgár, míg Berényi József ismételten leszögezte, magánemberként már kérvényezte a magyar állampolgárságot – utóbbi két közlést erőteljes taps fogadta.
Aláírásgyűjtés indul, Komáromban tüntetés készül
A sajtótájékoztatón bejelentették, aláírásgyűjtést kezdeményeznek, melyben követelik, hogy ismét tegyék lehetővé a kettős állampolgárság intézményét. Egyúttal az "alkotmányellenes törvény" alapján zaklatott személyek kárpótlásáért is síkra szállnak a petícióval, egyrészt az érintettek állampolgárságának visszaadását, másrészt erkölcsi és anyagi kárpótlást is követelnek.
Továbbá felszólítják a kormányt és a parlamentet, hogy a kifogásolt módosítás visszavonásáig a szlovák belügyi szervek és más állami szervek tartózkodjanak az érintett személyek zaklatásától.
A sajtótájékoztatón azt is közölték, hogy szeptember elsején egy demonstrációt szerveznek Komáromba, a Klapka térre, ahol a kettős állampolgárságért kívánnak tüntetni.
Berényi: a Híd eddig hallgatott
Berényi József a Híd legújabb bejelentéseire vonatkozó újságírói kérdésre azt válaszolta, Bugár Béla pártja csak Gubík László nyilvános akciója után kezdett aktívabb lenni az állampolgárság ügyében, korábban, amikor a belügyminisztérium őt zaklatta állampolgársága miatt, mélyen hallgattak. Az MKP elnöke újra hangsúlyozta, a határon túl élő szlovákok – például a békéscsabaiak -, 2005-ig szabadon felvehették a szlovák állampolgárságot, s mellé a szavazati jogot is megkapták. „Ez kettős mérce, megkülönböztetés, a magyaroknak nem adják meg azt a lehetőséget, amit a szlovákoknak megadtak” - jelentette ki.
Július végén Gubík László joghallgató, az MKP lévai szervezetének elnöke nyilvánosan bejelentette, magyar állampolgárságot szerzett. Ezt követően vált újra „forró témává“ a kettős állampolgárság, illetve a szlovák állampolgársági ellentörvény kérdése. A kormánypárti Híd bejelentette, az Alkotmánybíróságon kívánják megtámadni a Fico-féle jogszabályt, melynek értelmében elveszíti szlovák állampolgárságát, aki másikat szerez. Másrészt Bugár Béla Híd-elnök arra buzdított, hogy forduljanak bírósághoz az állampolgárságukat elvesztők, illetve azt is kijelentette, újra tárgyalni fognak a kormánypártokkal arról, hogy a parlamentben töröljék el az állampolgársági ellentörvényt. Az MKP elnöke a Híd eddigi passzivitását bírálta, és ugyancsak azt hangsúlyozta, hogy a törvény alkotmányellenes.
Az alábbiakban a Komáromban ismertetett nyilatkozat, és az útjára indított petíció szövegét teljes terjedelmében közöljük:
Nyilatkozat a magyar állampolgárság kérelmezéséről
Mi, a Szlovák Köztársaság szabad és független polgárai ezennel kijelentjük, hogy elutasítva a megfélemlítés és a múlt századi diktatórikus üldözéseket idéző törvényi szabályozást, szabad elhatározásunkból a polgári engedetlenség eszközeivel hívjuk fel a szlovákiai közvélemény és az európai közösség figyelmét az országban érvényes hátrányosan megkülönböztető, alkotmányellenes joggyakorlatra.
A hatályos, 250/2010-es T.t. számú, állampolgárságot szabályozó törvény alkotmányellenes, értelmetlen módon szembe megy a 21. századi európaiság szellemével, és durván sérti a Szlovák Köztársaság polgárainak érdekeit, ezért aki megfogalmazta, hatályba helyezte, vagy továbbra is hatályban tartatja és végrehajtatja annak betűjét, az a demokratikus elvek és a szabad polgári társadalom ellen vét, vétett vagy véteni fog.
A most felnövő fiatal generációk számára teljesen érthetetlen és elfogadhatatlan egy olyan törvény, mely az ország saját állampolgárait kriminalizálja azért, mert azok szabad akaratukból élnek a civilizált világ már régóta bevett, kipróbált és teljesen természetes intézményével: a kettős, vagy akár többes állampolgárság eszközével. Egy olyan állam, amely egy ostoba és rövidlátó törvényi szabályozás miatt képes akár tömegesen is megszabadulni saját állampolgáraitól, adófizetőktől, családoktól, és hajlandó lesz lemondani olyan értékes kettős állampolgárokról, mint pl. jeles sportolók, tudósok, művészek, közgazdászok, sikeres üzletemberek vagy feltalálók, önmaga érdekei ellen vét, és képtelen módon éppen saját létét veszélyezteti, önmagát számolja fel.
Ezt megelőzendő a mai naptól kezdve nyilvánosan és csoportosan fogjuk kérelmezni egy másik ország állampolgárságát, mellette pedig a végsőkig ragaszkodunk a meglévő szlovák közjogi kötelékünkhöz is, és megküzdünk érte akár a legfelsőbb emberi jogi ítélőszékek előtt.
Kezdeményezünk egy aláírásgyűjtést, melyben kéréssel fordulunk a szlovák törvényhozás képviselőihez és a belügyminisztériumhoz, hogy segítsenek megszüntetni ezt az értelmetlen és káros törvényi szabályozást.
Mi ebben az országban születtünk, itt nőttünk fel, és továbbra is itt kívánunk boldogulni, tartós értékeket teremtve a szlovákiai társadalom számára, ezért nem fogadjuk el, hogy csak azért, mert kulturális, érzelmi vagy egyéb okokból egy másik ország állampolgárságát is felvesszük, minket bárki kitagadjon a Szlovák Köztársaság közjogi kötelékéből!
Szlovákia térjen vissza az európai útra!
Kelt: 2011. augusztus 9-én, Komáromban
A mozgalom kezdeményezői és a nyilatkozat megfogalmazói:
A Via Nova ICS regionális vezetősége
Egy Jobb Komáromért polgári társulás
T.Ü.Kör polgári társulás
Magyar Megmaradásért mozgalom
Petíció a kettős állampolgárság újbóli lehetővé tételéért és az alkotmányellenes törvény alapján zaklatott személyek kárpótlásáért:
A Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa 2010. május 26-án a Szlovák Köztársaság állampolgárságáról szóló Tt. 40/1993 számú törvényt olyan rendelkezésekkel egészítette ki, amelyek értelmében 2010. július 17-t ől a Szlovák Köztársaság állampolgárai számára elérhetetlenné vált a többes állampolgárság A törvénymódosítás következtében annak a szlovák állampolgárnak, aki szabad akaratából felveszi egy másik ország állampolgárságát, automatikusan megszűnik a Szlovákiával addig fenntartott közjogi viszonya, azaz: elveszíti a szlovák állampolgárságát.
A Szlovák Köztársaság Alkotmánya 5. cikkelyének (2) bekezdése kimondja, hogy akarata ellenére senki sem fosztható meg szlovák állampolgárságától. Ezért, azokat a személyeket, akik egy másik ország állampolgárságának felvétele után sem hajlandók megválni a szlovák állampolgárságtól, a Szlovák Köztársaság Alkotmányával ellentétes tartalmú jogszabály alapján fosztják meg szlovák állampolgárságuktól.
Ezt a jogállamiság szempontjából tarthatatlan állapotot a lehet ő legrövidebb időn belül meg kell szüntetni. Éppen ezért, a Szlovák Köztársaság Alkotmányának 27. cikkelye és a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának a petíciós jogról szóló Tt. 85/1990 számú, többször módosított törvényének 1. §-a alapján az alábbi petícióval fordulunk a Szlovák Köztársaság Kormányához és a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsához :
1.) A Szlovák Köztársaság Kormánya vagy a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának képviselői kezdeményezzék, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa pedig enek megfelelően helyezze hatályon kívül a Tt. 250/2010 számú törvénymódosítással bevezetett rendelkezéseket, különös tekintettel az állampolgárságról szóló törvény 9. §, (16) bekezdésére, mivel az véleményünk szerint ellentétben áll a Szlovák Köztársaság Alkotmánya 5. cikkelyének, (2) bekezdésében foglaltakkal és általában véve a jogállamiság elvével. A hatályon kívül helyező törvénymódosítási javaslat benyújtásában különös felelőssége van a Szlovák Köztársaság Kormányának, amely erre a kormányprogramjában tett ígéretet.
2.) Akit a kifogásolt törvényi rendelkezések alapján, akaratától függetlenül már megfosztottak állampolgárságától, zaklattak vagy kiszabták rá a 3319 euró összegű pénzbüntetést, azt a törvényben kárpótolják a szlovák állampolgárság visszaadásával, továbbá erkölcsileg és anyagilag is.
3.) A kifogásolt módosítás visszavonásáig a szlovák belügyi szervek és más állami szervek tartózkodjanak az érintett személyek zaklatásától.
(Bumm)