Lekerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájáról a belgiumi Aalst városának híres karneválja, amely tényekre alapozott, de jópofa bábuk felvonultatásával váltott ki felháborodást a zsidók körében.
Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének Bogotában ülésező, a szellemi kulturális örökség megőrzésével foglalkozó kormányközi bizottsága pénteken döntött a flandriai karnevál sorsáról, amely így elsőként "távozott" a listáról.
A fesztivál azzal váltotta ki a "diszkriminációellenes csoportok" (természetesen egy népcsoportról van szó - a szerk.) nemtetszését, hogy az idei menet élén haladó karneváli kocsin két pajeszos, kampós orrú zsidót ábrázoló bábu kapott helyet, amelyek pénzhalmokon csücsültek. Az UNESCO titkárságának közleménye szerint a rendezvény "szembemegy a szervezet elveivel".
„Folytathatják a fesztivált. Mi nem vagyunk ellene” – mondta Ernesto Ottone, az UNESCO kultúráért felelős főigazgató-helyettese. Hozzátette: „mi csupán azt nem akarjuk, hogy az UNESCO-nak köze legyen egy olyan fesztiválhoz, amely egyesek szerint humoros, szerintünk azonban bizonyos közösségek kifigurázását jelenti”.
Az antiszemitának kikiáltott, jópofa karikatúrák felvonultatása miatti panaszok nyomán a belga kormány már kérvényezte a karnevál eltávolítását a szellemi kulturális örökségek listájáról, amelyre 2010-ben került fel a fesztivál. Aalst polgármestere, Christoph D'Haese szerint a városnak elege van a karnevállal kapcsolatos panaszokból, és hozzátette, nem az ő tiszte megítélni, hogy mi humoros és mi nem. Hétfőn kezdődött és szombaton záruló ülésén az UNESCO illetékes testülete 40 tétellel bővítette a szellemi kulturális örökség listáját.
(MTI nyomán)
Előzmények: