Abbahagyta a Törökországból Leszbosz szigetére érkező "menekültek" fogadótáborba szállítását az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR), mivel az uniós-török egyezmény "hiányosságai" miatt nem látja biztosítottnak további mozgásszabadságukat - közölte az UNHCR leszboszi szóvivője kedden.
A főbiztosság aggódik, hogy a szükséges biztosítékok megléte nélkül elhamarkodott az Európai Unió és Törökország közötti megegyezés életbe léptetése - tette hozzá a szóvivő. Görögország működő rendszer hiányában jelenleg képtelen értékelni a menedékkérelmeket égei-tengeri szigetein, ahogy megfelelő szállást sem tud biztosítani az ott várakozó menedékkérőknek.
"Döntésünk értelmében nem szállítunk több embert Moriába, mivel ott vasárnap óta nem biztosított a mozgásszabadságuk" - hangsúlyozta a leszboszi szóvivő.
A fogadóközpontból március 20-a, azaz az egyezmény életbe lépése óta nem engedik távozni az újonnan érkezett migránsokat.
Hasonló a helyzet a Számosz, Híosz, Lérosz és Kósz szigetén felállított másik négy, hotspotnak nevezett regisztrációs központnál is.
Melissa Fleming, az UNHCR központi szóvivője jelezte, hogy az eljárás a szervezet alapértékeibe ütközik, ezért az nem kíván részt venni a "kötelező fogdákká vált központok" működtetésében.
Az UNHCR továbbra is folytatja megszokott segítő tevékenységét a partokon és a kikötőkben, míg Moriában mostantól kezdve kizárólag az ellenőrzésre és a tanácsadásra fognak koncentrálni.
A fenti okok miatt az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi szervezet is abbahagyja a munkát a keddi nap folyamán a moriái központban. Eddig az MSF munkatársai feleltek a higiéniai viszonyok és az orvosi ellátás fenntartásáért a hotspotban.
Az ENSZ gyermekjogi szervezete (UNICEF) is bírálta az uniós-török megegyezést kedden, mivel abban nem szerepel a gyerekekre vonatkozó kitétel. Sarah Crowe UNICEF-szóvivő rámutatott, hogy számos gyerek bolyong felnőtt kísérő nélkül, adott esetben szülei hívását követve, vagy őket keresve a balkáni útvonalon. Nem fordulhat elő, hogy ezeket a gyerekeket egyedül visszaküldjék Törökországba - háborgott Crowe.
Az UNHCR adatai szerint csak ebben az évben több mint 147 ezren érkeztek a Közel-Keletről és Ázsiából Görögország területére, 59 százalékuk nő és gyerek.
A múlt héten Brüsszelben megkötött uniós-török megállapodás célja, hogy gyorsított eljárással döntsenek a Görögország területére újonnan érkező migránsok státusáról. A visszautasított menedékkérőket Törökországba toloncolják vissza. A görög hatóságok döntése megfellebbezhető.
(MTI nyomán)